آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۲۳۹۸
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵
انیس واردا کارگردان کهنه کار فرانسوی جایزه افتخاری جشنواره فیلم مراکش را از دستان مارتین اسکورسیزی دریافت کرد.
به گزارش فیدوس: انیس واردا کارگردان بزرگ فرانسوی پس از دریافت جایزه افتخاری اسکار در سال ۲۰۱۷ و نخل طلای افتخاری کن در سال ۲۰۱۵ روز یکشنبه ۲ دسامبر (۱۱ آذر) در هفدهمین دوره جشنواره فیلم مراکش جایزه افتخاری را دریافت کرد.

در ابتدای این مراسم بزرگداشت، تیری فرمو دبیر هنری جشنواره کن و کیارا ماسترویانی بازیگر فرانسوی به معرفی انیس واردا پرداختند و پس از آن مارتین اسکورسیزی که یک روز قبل تر جایزه افتخاری این جشنواره را به رابرت دنیرو اهدا کرده بود، این جایزه را به انیس واردا اعطا کرد.

در این مراسم تیری فرمو درباره واردا چنین گفت: فرانسوا تروفو همواره می گفت ژان رنوا سردمدارصنعت سینمای فرانسه است. وقتی نوبت به زنان می رسد، انیس واردا سردمدار آنهاست.

واردا که همدلیش با شخصیت های در حاشیه مانده را در چندین اثر مانند «چهره ها، مکان ها» به تصویر کشیده است، سخنرانی دریافت جایزه خود را نیز به این موضوع اختصاص داد.

او گفت: دنیا در خطر است، هزاران نفر وجود دارند که برای زنده ماندن می جنگند، برای دریافت یک حقوق مناسب، کمی احترام و ذره ای شادی و میلیون ها انسان دیگر نیز وجود دارند که تنها به دنبال سرپناه می گردند، ما که به این موضوع آگاه هستیم باید از آنها حمایت کنیم.

واردا قرار است در این جشنواره یک مسترکلاس نیز برگزار کند.
Histats.com START (standard) Histats.com END