آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۲۳۸۳
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۸
موسسه فیلم آمریکا ضمن اعلام ۱۰ فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی برتر سال ۲۰۱۸، جایزه ویژه سال خود را به فیلم «روما» ساخته «آلفونسو کوارون» اعطاء می‌کند.
به کگزارش فیدوس: موسسه فیلم آمریکا (AFI) فیلم‌های «کلنزمن سیاه» ساخته «اسپایک لی»، «پلنگ سیاه» به کارگردانی «رایان کوگلر»، «کلاس هشتم» ساخته «بو برنهام»، «محبوب» از «یورگس لانتیموس»، «اولین اصلاح‌شده» از «پل شرادر»، «کتاب سبز» ساخته «پیتر فارلی»، «اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند» از «بری جنکینز»، «مری پاپین بازمی‌گردد» ساخته «راب مارشال»، «یک مکان آرام» از «جان کرازیسنکی» و «ستاره‌ای متولد شده است» ساخته «بردلی کوپر» را به عنوان ۱۰ فیلم سینمایی برتر سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که دارای بالاترین اهمیت هنری و فرهنگی هستند. 

«آمریکایی‌ها»، «ترور جیانی ورساچه: داستان جنایی آمریکایی»، «آتلانتا»، «باری»، «بهتره به سول زنگ بزنی»، «روش کامینسکی»، «خانم میزل شگفت‌انگیز»، «ژست»، «جانشینی» و «این ما هستیم» نیز به عنوان بهترین مجموعه‌های تلویزیونی سال معرفی شدند. 

همچنین فیلم اسپانیایی زبان «روما» به کارگردانی «آلفونسو کوارون» نیز برنده جایزه ویژه موسسه فیلم آمریکا در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد. این فیلم که ابتدا قرار بود در جشنواره کن امسال رونمایی شود به سبب اختلافات میان جشنواره کن و کمپانی نتفلیکس در نهایت در جشنواره ونیز برای نخستین بار به روی پرده رفت و توانست جایزه شیر طلای بهترین فیلم را به خود اختصاص داد. 

«کوارون» که ساخت فیلم معروف  «هری پاتر و زندانی آزکابان» و همچنین درام فضایی برنده اسکار «جاذبه» را در کارنامه سینمایی دارد، عنوان کرده که فیلم جدیدش «روما» تا حد زیادی بر اساس زندگی‌نامه خودش نوشته شده است و درباره بزرگ‌شدن او در منطقه  «روما» در حومه شهر مکزیکوسیتی است. این فیلم که نماینده سینمای مکزیک در شاخه بهترین فیلم خارجی اسکار ۲۰۱۹ است در سایر بخش‌های اسکار نیز شانس کسب جایزه دارد. 

مراسم سالانه اعطای جوایز موسسه فیلم آمریکا روز چهارم ژانویه ۲۰۱۹ (۱۴ دی) در لس‌آنجلس برگزار می‌شود
Histats.com START (standard) Histats.com END