آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۲۳۳۱
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۹
به‌نظر می‌رسد جنبه‌های مختلف فوتبال ایران این روزها بیش از هر زمان دیگری زیر ذره‌بین فدراسیون جهانی قرار دارد.
به گزارش فیدوس: به‌نظر می‌رسد جنبه‌های مختلف فوتبال ایران این روزها بیش از هر زمان دیگری زیر ذره‌بین فدراسیون جهانی قرار دارد. دیروز از خیابان سئول خبر رسید جانی اینفانتینو، رئیس فیفا که از زمان حضورش در این سمت سه بار به تهران سفر کرده، با ارسال نامه‌ای خواهان روشن شدن مساله حق پخش تلویزیونی در ایران شده است.
فوتبال کشورمان سال‌هاست که از خلأ دریافت حقوقش از صداوسیما رنج می‌برد. حدود یک دهه پیش بعد از رایزنی‌های فراوان مبالغ مختصری تحت عنوان حق پخش برای پرداخت به فوتبال در نظر گرفته شد که آن هم بعد از تغییرات چندباره مدیران جام‌جم مسکوت ماند. در این مدت فدراسیون خیلی برای دریافت این پول تلاش کرده، اما حتی کوشش نمایندگان مجلس هم در این مسیر به جایی نرسیده است. حق پخش تلویزیونی همه‌جای دنیا یکی از مهم‌ترین ارکان اقتصادی فوتبال است. حالا باید دید فشار فدراسیون جهانی می‌تواند نوعی همگرایی در این زمینه به وجود بیاورد و این مشکل تاریخی را حل کند یا نه. پیش از این فشارهای فیفا و AFC باعث تحولات مثبتی مثل تسریع پرداخت بدهی‌های باشگاه‌های ایرانی، تعمیر استادیوم آزادی و حضور زنان در ورزشگاه (ولو به صورت محدود و گزینشی) شده بود، اما حالا ظاهرا نهادهای بین‌المللی برای رفع گیر از شریان اقتصادی اصلی فوتبال ایران پا به صحنه گذاشته‌اند که اگر مثل پروژه‌های قبلی نتایج مثبتی داشته باشد، می‌تواند یک خبر بسیار خوب برای باشگاه‌های تا خرخره گرفتار ایرانی تلقی شود. فیفا البته موازی با این مبحث، داستان ورود زنان به ورزشگاه‌ها را هم پیگیری می‌کند. اینفانتینو در بدو ورودش به ورزشگاه آزادی برای تماشای فینال لیگ قهرمانان آسیا در مورد جایگاه استقرار زنان پرس‌وجو کرد، اما ظاهرا به همان مقدار هم بسنده نکرده و بعدا مکاتباتی در مورد لزوم آزادسازی بی‌قید و شرط حضور بانوان تماشاگر در ورزشگاه‌های کشور صورت گرفته است.

سومین جنبه از فعالیت‌های مدیریتی فوتبال ایران که با حساسیت فدراسیون جهانی مواجه شده، مربوط به اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها در فدراسیون است. همان‌طور که می‌دانید علاوه بر خود مهدی تاج که رئیس فدراسیون است و باید برود، عده‌ای از اعضای هیات‌رئیسه هم شرایط مشابهی دارند. درحال‌حاضر با توجه به حساسیت فیفا نسبت به مداخلات دولتی در امور فدراسیون‌ها، اراده‌ای در کشور به‌دنبال حفظ شخص تاج است، اما این احتمال وجود دارد که حتی عزل دستوری اعضای هیات‌رئیسه هم موجب تحریک فیفا و تعلیق فوتبال ایران بشود. کار آنقدر بالا گرفته که خانم «فاطیما سامورا» دبیر کل سنگالی فیفا با ارسال نامه‌ای خواهان توضیحات صریح ایران در مورد مباحث جاری شده است. صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک هم در این‌باره گفت: «آدم‌ها باید فدای فوتبال شوند، نه فوتبال فدای آدم‌ها.» این یعنی اوضاع خطرناک است. دیروز هم گویا محمدرضا داورزنی، معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش در جواب نامه دبیرکل فیفا، قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها را برای سامورا تشریح کرده است. باید دید این کوشش‌ها خطر جدی تعلیق را از سر فوتبال ایران رفع می‌کند یا نه؟
برچسب ها: فوتبال ، فیفا ، فیدوس
Histats.com START (standard) Histats.com END