آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۱۰۴۷
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۵
نامزد تصدی پست ریاست شهرداری تهران گفت: تعدادی از اعضای شورای شهر من را نامزد کردند؛ از همه دوستان سپاسگذارم. در این مدت با هیچ یک از اعضای شورای شهر برای تصدی تماس نگرفتم.
به گزارش فیدوس: عباس آخوندی نامزد تصدی پست ریاست شهرداری تهران در پاسخ به سئوالات اعضای شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: برنامه‌ای برای ارائه تهیه کردم و سعی می‌کنم نظم ذهنی خود را بر هم نزنم. یکی از اصلی‌ترن چالش‌ها بحث مالی است. اینکه چقدر تعهد پیشین داریم نمی‌دانم اما می‌دانم که بسیار آشفته است و نشان می‌دهد بی انضباطی مالی در شهرداری بسیار گسترده است.

وزیر سابق مسکن و شهرسازی افزود: اینکه درآمد تهران عمدتا متکی به شهر فروشی شده، مشکل جدی شده و خیلی هم چیزی برای فروش باقی نمانده و این هم یکی از مشکلات جدی است و هزینه‌های جاری شهر هم اینقدر زیاد است که به گفته آقای فراهانی یک هفدهم کل بودجه است. حوزه اقتصاد ملی با توجه به تحریم‌ها پر از گرفتاری است. وقتی بحث حکمروایی شهری را می‌پذیریم، بحث مالی محلی را هم باید بپذیریم.

وی تصریح کرد: خصوصی‌سازی در این راستا بسیار مهم است. شهرداری تهران 41 سازمان و شرکت دارد و قاعدتا خصوصی‌سازی می‌تواند یک مقدار بار شهرداری تهران را سبک کرد و برای نظام مالی شهرداری تهران می‌توانیم مشابه بین‌المللی بگیریم و یک بازنگری کلی کنیم.

آخوندی گفت: نکته بعدی راجع به بحث سازمان شهرداری است. چارت شهرداری در مرکز و مناطق بسیار آشفته و متورم است که البته وارد جزئیات نشدم و هیچ وجه نظام سازمان شهرداری را بازنگری نکردیم و در این حوزه نیز به یک مشابه بین‌المللی است.

نامزد تصدی پست ریاست شهرداری تهران گفت: یکی از اشکالات یا خوبی‌های من این است که تیم ندارم. معتقدم کسی که شهردار یا مدیر می‌شود باید بتواند سازمان را راهبری کند. من هر جا رفتم کمترین نیروی انسانی را بردم اما از نظر استراتژی بیشترین تغییرات را داشتم بنابراین عمده تکیه من به شناسایی و رشد استعدادهای درونی و ایجاد فرصت برای جذب نیروهای خلاق و جوان است.

وی ادامه داد: خط مترو 6 و 7 خط شهرداری تهران برای نظام حمل و نقل تهران بسیار مهم است. یک پروژه‌ای که در وزارتخانه تعریف کردیم انتقال مراکز باربری از مراکز شهر تهران به بیرون از تهران است. از جمله کارهایی که می‌شود کرد این است که اساساً مراکز بارانداز را از تهران بیرون برد و یکی از راه‌ها تکمیل آزادراه جنوب غرب تهران است که یکی از پروژه‌های مثال زدنی است که در وزارت مسکن و شهرسازی انجام دادم.

آخوندی افزود: اساساً اگر بندر خشکی را در بیرون از تهران داشته باشیم قاعدتا می‌توانیم 800 هکتار اراضی برای بهبود زندگی در نقاط ضعیف تهران ایجاد کنیم.

وی به نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی اشاره کرد و افزود: یک بحث بسیار مهم، پروژه‌های هویت بخش به شهر تهران مثل پروژه‌های فرهنگی است. یک ایده‌ای که در وزارتخانه هم اجرا کردم و از آن هم راضی هستم، ایجاد مرکز توسعه است که در شهر تهران هم می‌توانیم ایجاد کنیم که این مرکز می‌تواند جایی برای خلق ایده‌های جدید باشد و هیچ کس در این مرکز نباید سن بالای 35 سال داشته باشد.

نامزد تصدی پست ریاست شهرداری تهران تاکید کرد: اولاً ارزشی که پیگیری می‌کنم حاکمیت قانون است و از قانون نباید تخطی کرد و  این مسئله در تمام حوزه‌ها از ارتباط با شهروندان و شورا گرفته تا ارتباط با دولت معنی پیدا می‌کند. اشکال ما این است که قانون را کنار می‌گذاریم و می‌خواهیم برای خودمان نظامات جدید ایجاد کنیم. از بن دندان به حاکمیت قانون اعتقاد دارم نه اینکه قانون را کنار بگذاریم و بگوییم می‌خواهیم آرامش ایجاد کنیم در حالی که آرامش از طریق پایبندی به قانون ایجاد می‌شود.

وی اضافه کرد: اینکه گفته می‌شود نگاه من از بالا به پایین است، ساخت ضد رسانه است. اصل دیگری که به آن احترام می‌گذارم اصل دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات است. به رقابت اعتقاد دارم و موافق ترک تشریفات مناقصه نیستم. مبنای من رقابت در همه عرصه‌هاست.

وی به پایبندی به اخلاق عمومی اشاره کرد و افزود: برای اداره کشور نیاز به اخلاق‌عمومی یعنی پایبندی به عدالت و قانون داریم.

وزیر سابق مسکن و شهرسازی ادامه داد: بحث بعدی هم بحث مبارزه با فساد است. تمام مبنای مدیریت من مبارزه با فساد است. قطعاً اگر خدمت شما باشم در این زمینه به هیچ کس کوچکترین مسامحه‌ای نخواهم کرد. من همیشه بین رسانه و ضد رسانه تفکیک قائل می‌شوم. رسانه تمام این خبرنگاران تیزبین هستند ولی ما یک سری ضد رسانه داریم که متکی به باندهای دیگر هستند و کارشان تخریب شخصیت است. لذا وقتی روی فساد انگشت بگذارید فشار وحشتناک ایجاد می‌کنند اما اگر اینها یک سر سوزن درست بود چطور کسی 5 بار ظرف 5 سال از مجلس رای اعتماد بگیرد. یک گروه ضد رسانه بسیار قدرتمند و توانمند ایجاد شده که آنقدر جوسازی میکنند که خود اصلاح طلب‌ها را به تحریک وا می‌دارند و نمونه اعلای جنگ روانی است. بعد از سال‌ها در ایران هواپیمای نو ایجاد شده و یک کسی می‌آید و می‌گوید این هواپیماها دست دوم است و این فضا چه فضای مسموم و کشنده‌ای است؛ بنابراین من در برابر رسانه‌ها صبور هستم.

وی افزود: تعدادی از اعضای شورای شهر من را نامزد کردند؛ از همه دوستان سپاسگذارم. در این مدت با هیچ یک از اعضای شورای شهر برای تصدی تماس نگرفتم. در چارچوب نظریه‌ای که دادم، نظام حکمروایی شهری، شامل شورای شهر، شهرداری و شهردار است. بنابراین با حفظ شئون اجرایی و قانونگذاری، برای شورا نظارت را قائل هستم اما نه قاعدتا شهردار باید در امور شورا دخالت کند و نه شورا باید در امور اجرایی وارد شود.اگر به من رای می‌دهید؛ یعنی ریسک‌های حرف‌های من را هم پذیرفتید و قرار نیست من تنها بپذیرم. بنابراین اگر قبول دارید که بسم‌الله و اگر قبول ندارید که هیچ. البته من به شخصه تمام ریسک‌های شخصی خود را می‌پذیرم.

منبع: تسنیم

Histats.com START (standard) Histats.com END