آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۰۷۹۵
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۳
انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در حالی ساعت های پایانی خود را طی می کند که به نظر می رسد مخالفت با سیاست های کاخ سفید به خصوص درباره مهاجرت و نژادپرستی بر این انتخابات سایه افکنده و پیش بینی می شود مشارکت مردم را افزایش داده باشد.

به گزارش فیدوس: انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در حالی ساعت های پایانی خود را طی می کند که به نظر می رسد مخالفت با سیاست های کاخ سفید به خصوص درباره مهاجرت و نژادپرستی بر این انتخابات سایه افکنده و پیش بینی می شود مشارکت مردم را افزایش داده باشد.
 انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا که شامل انتخاب 35 سناتور و 435 نماینده مجلس می شود از ساعت 7 صبح و البته متغیر بر اساس ایالت های مختلف، آغاز شد.
تلاش های انتخاباتی در این دور از انتخابات، به ویژه ورود دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی و منتقد سیاست های دولت پیشین از یک سو و حضور باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین و منتقد سیاست های فعلی کاخ سفید از سوی دیگر، هیجان میان رای دهندگان را افزایش داده است.
سیاست های مهاجرتی ترامپ به ویژه درباره آمریکای لاتینی ها، مسلمانان و رفتارهای نژاد پرستانه وی باعث شده است خشم شهروندان مهاجر این کشور را برانگیزاند و جریان دمکرات ها نیز از آن استفاده کرده اند به گونه ای که رئیس جمهوری رنگین پوست این کشور وارد عرصه تبلیغات انتخاباتی شد و این دور از انتخابات را بسیار مهم دانست.
دمکرات ها کوشیده اند با بسیج رای های خفته که معمولا در دوره های پیشین رقبتی برای شرکت در انتخابات نداشتند را فراخوانند تا اکثریت مطلق در دو مجلس سنا و نمایندگان را از دست جناح رقیب خارج سازند.
علاوه بر آن همانگونه که ترامپ تازه وارد و نا آشنا به سیاست گفته است، این دور از انتخابات رفراندومی برای سیاست های یکجانبه گرایانه کاخ سفید هم خواهد بود و البته او کوشیده است تا با فاصله گرفتن از انتخابات مجلس نمایندگان که شانس پیروزی جمهوریخواهان در آن کمتر از سنا است، این سیاست ها را به سنا گره بزند.
این رفتار ترامپ از آنجا ناشی می شود که در حال حاضر تنها 8 کرسی جمهوریخواهان در سنا در معرض رای گذاشته شده است و آنها در مناطقی به این هشت کرسی نیاز دارند که بیشتر رای دهندگان در ادوار گذشته، جمهوریخواهان بوده اند اما دمکرات ها به 23 کرسی برای دستیابی به برتری نیاز دارند که البته نمی توان دستیابی به آن را هم دور از دسترس دانست.
خانم دورین دی دموسیس هماهنگ کننده برگزاری انتخابات در یکی از شعبه های انتخاباتی منهتن در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه پیش بینی ها از اهمیت این دوره از انتخابات حکایت دارد، ادامه داد: مسایلی قرار است رخ دهند و تو به عنوان یک ایرانی به خوبی می دانی که ترامپ با آیت الله خامنه ای چه مشکلی دارد. 
هماهنگ کننده انتخابات در یکی از شعبه های بخش مرکزی منهتن افزود: به دلیل مسئولیتم در این شعبه نمی توانم نظر شخصی خود را بیان کنم اما به عنوان یک انسان، موافق شرایط موجود نیستم.
دموسیس اضافه کرد: این انتخابات مسایلی دارد که برای آینده کشورم بسیار اهمیت دارد، فرمانداران جدیدی انتخاب می شوند و البته تعدادی از فرمانداران هم دوباره انتخاب می شوند. در کشور ما جمهوریخواهان، دمکرات ها و مستقلان حضور دارند که البته مستقلان بخشی از احزاب محسوب نمی شوند.
وی این انتخابات را برای نسل های آینده هم مهم دانست و یادآور شد: رئیس جمهوری ما می گوید این انتخابات رفراندومی درباره سیاست های من است اما در همان زمان او مواضعی درباره مردمی که از جنوب امریکا می آیند، می گیرد. او آنها را مهاجرانی می داند که خطرناک هستند.
در طول حدود 21 ماه از حضور ترامپ در کاخ سفید، حوادث ناگوار ناشی از نژاد پرستی در آمریکا افزایش یافت که حادثه شالروتزویل ویرجینیا در مرداد ماه سال گذشته شاخص این جریان شناخته می شود. 
چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا همچنین سیاست دیوار را پیگیری می کند که قایل است با کشیدن دیوار مرزی با مکزیک، ورود مهاجران که او آنها را غیرقانونی می داند، متوقف خواهد شد.
همچنین او برای ممانعت از ورود کاروان مهاجران به مرزهای جنوبی آمریکا، به ارتش این کشور دستور داده است تا در مرزها مستقر شوند و به آنها اجازه تیراندازی به مهاجران هم داده شده است.
هماهنگ کننده انتخابات یک حوزه رای گیری منهتن، درباره پیش بینی نتایج انتخابات هم گفت: من نمی توانم پیش بینی کنم، مردم زیادی را در اینجا می بینید اما نمی دانم آن ها به چه کسی رای می دهند؛ من تا ساعت 9 شب که درهای اینجا بسته و آرا شمارش می شود، نتایج را نمی دانم.
دموسیس با بیان اینکه پس از ساعت 9 شب، اطلاعات اسکنرها استخراج و در سیستم وارد می شود که نتایج آن هم به سرعت در اختیار عموم قرار می گیرد، افزود: حداقل 250 شعبه اخذ رای در منهتن وجود دارد که البته بر اساس محدوده زندگی، شهروندان واجد شرایط تنها می توانند در آنجا رای دهند.
وی خاطرنشان کرد: من فقط می توانم بگویم که مردم در این دوره از انتخابات، حتی از انتخابات ریاست جمهوری هم بیشتر حضور یافته اند. در انتخابات گذشته 46 درصد از واجدان شرایط انتخابات رای ندادند اما به خاطر شرایط آزار دهنده ای که روی داده است، مردم در این انتخابات بهتر حضور یافته اند.
این فعال سیاسی و انتخاباتی آمریکا یادآور شد: نگاه کنید دو هفته پیش 11 یهودی در پیتسبورگ پنسیلوانیا کشته شدند، به عنوان یک خبرنگار خاورمیانه ای، تو می بینی در یمن چه رخ می دهد و صدایی بر نمی خیزد.
به دنبال مخالفت گسترده مردمی از ناکارآمدی دولت منصور عبدربه الهادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن، ائتلاف سعودی با دخالتی آشکار در امور داخلی کشوری دیگر، از سال 2015 تا کنون به شهرهای مختلف این کشور حمله هوایی داشته و زیر ساخت های زیادی از آن را ویران ساخته است.
همچنین هزاران یمنی در این حملات کشته شده اند و به دنبال محاصره و انسداد همه گذرگاه های هوایی، زمینی و دریایی، ارسال مواد اولیه زندگی به این کشور با مشکل مواجه شده و بنا به گزارش مقام های سازمان ملل متحد، یمن در آستانه بزرگترین قحطی ده های اخیر قرار گرفته است.
این رویدادها در سایه حمایت های بی چون و چرای کاخ سفید از سعودی ها و فروش تسلیحات زیبا به آنها انجام شده است که این مساله خشم آمریکایی ها را برانگیخته و بسیاری از نهادها و سناتورها، خواستار تجدید نظر در روابط واشنگتن با حاکمان فعلی سعودی شده اند.
وقتی از دموسیس درباره قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد حکمان فعلی سعودی پرسیدم، اشک هایش جاری شد و گفت : خیلی ناراحت کننده است، هیچ حرفی نمی توانم بزنم.
خاشقچی در دهم مهرماه امسال وارد کنسولگری سعودی در استانبول ترکیه شد اما با توجه به تایید وقوع قتل در این مکان دیپلماتیک و تلاش سعودی ها برای مخفی کاری آن، هنوز جسد این مقتول و اطلاعات مربوط به عوامل و آمران آن به دست نیامده است.

منبع: ایرنا

Histats.com START (standard) Histats.com END