آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۰۷۵۶
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۷
امیرحسن چهلتن، داستان‌نویس و داور سی‌وپنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران معتقد است که سینماگران ما کتاب نمی‌خوانند و کمتر با ادبیات آشنا هستند؛ به همین دلیل نمی‌توانند از این گنجینه ارزشمند برای بهبود آثارشان استفاده کنند.
به گزارش فیدوس: امیرحسن چهلتن، داستان‌نویس و داور سی‌وپنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران معتقد است که سینماگران ما کتاب نمی‌خوانند و کمتر با ادبیات آشنا هستند؛ به همین دلیل نمی‌توانند از این گنجینه ارزشمند برای بهبود آثارشان استفاده کنند.
وی با گلایه از ارتباط ناقص سینما و ادبیات اظهار کرد: آثار اقتباسی بخش کمی از سینمای ما را تشکیل می‌دهد. البته طبیعی است؛ چراکه وقتی دوستان سینمایی کمتر داستان می‌خوانند، کمتر هم از امکانات ادبیات برای تبدیل شدن به سینما آگاه هستند.  چهلتن در توضیح میزان نقش ادبیات در سینما گفت: به اعتقاد من ادبیات مادر سینماست و دلیل آن این است که نخستین‌بار روایت از طریق کلمات بوده و بعد از آن سینما به وجود آمده است. از طرفی اگر بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد که میزان اقتباس‌ها در ابتدای سینما نیز بسیار زیاد بوده است.  وی ادامه داد: به‌طور کلی ادبیات در انزوا قرار گرفته و حضورش بسیار کمرنگ شده است؛ بنابراین اگر ما می‌خواهیم که این حضور پررنگ‌تر شود باید کاری کنیم که آشنایی فیلمسازان ما با ادبیات داستانی بیشتر و بیشتر شود تا متوجه این گنجینه ارزشمند شوند.
Histats.com START (standard) Histats.com END