آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۰۷۰۰
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲
سخنگوی وزارت امور خارجه:
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این که اگر صبوری کنیم خیلی زود کلیات SPV مشخص و اعلام می‌شود، گفت: مکانیزم‌های جدید در حوزه پولی و مالی پیچیده و زمان بر است.
به گزارش فیدوس: بهرام قاسمی در نشست هفتگی خود با رسانه‌ها در پاسخ به سوالی درباره این‌که« اروپایی‌ها گفته بودند ساز و کار مالی SPV  را قبل از نوامبر اعلام می کنند با توجه به این که چند روز از نوامبر می‌گذرد و دور جدید تحریم‌ها آغاز شده است، آیا به نظرتان اروپایی‌ها به دنبال این نیستند که به نحوی این موضوع را مشمول گذر زمان کنند؟ گفت:  نه موضوع به خوبی در جریان است. همان طور که دوستان اشراف دارند، این نوع مکانیزم‌های جدید به خصوص در حوزه پولی و مالی مکانیزم‌های پیچیده‌ای است لذا وقتی قرار است ساز وکار جدیدی ابداع شده و به کارگرفته شود تاحدی زمان بر است و باید با دقت لازم روی آن کار شود.

وی تصریح کرد: به خصوص با توجه به این‌که ایران شرایط مشخصی را از گذشته مطرح کرده بود، در واقع باید این شرایط آماده می‌شد، فکر می‌کنم اگر باز هم کمی صبوری کنیم باید خیلی زود در واقع کلیات SPV مشخص و اعلام شود، امیدوارم در زمان خیلی کوتاه‌تری هم بتواند به مرحله اجرا و اجرایی شدن برسد.

وضعیت کنونی در نیجریه قابل دوام نیست

وی در پاسخ به سوالی در مورد کشتار تعداد از شیعیان در مراسم اربعین در نیجریه و راهکار جمهوری اسلامی ایران برای توقف این‌گونه اقدامات گفت: ما این اقدام را محکوم کردیم و توصیه می‌کنیم که این رفتارهای خصومت‌آمیز از جانب نظامیان در این کشور به کنار گذاشته شود. ما معتقدیم که باید در یک تعامل و گفت و گو میان این گروه‌ها و دولت نیجریه یک وضعیت مناسبی در کشور ایجاد شود. وضعیت کنونی قابل دوام نیست و امیدواریم که پای میز مذاکره و گفت و گو این وضعیت خاتمه پیدا کند.

تقدیر و تشکر از دولت و ملت عراق

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که برخی معتقدند عملکرد وزارت خارجه در ارتباط با اربعین و در راستای ایجاد تسهیلات لازم برای زائران اربعین حسینی جهت سفر به عراق اقدامات مناسبی انجام نداده، با رد این موضوع گفت: گویی برخی به دنبال این هستند که وزارت خارجه را در مورد هر موضوعی و به هر دلیلی مورد انتقاد قرار دهند.

وی با بیان این‌که «وزارت خارجه یکی از فعال‌ترین اعضای ستاد اربعین حسینی بوده و از سال پیش فعالیت‌های خود را در این زمینه آغاز کرده است»،‌ گفت: این وزارتخانه به صورت دقیق و با نظم مسئولیت‌هایی را که در این ارتباط بر عهده داشته انجام داده است. تماس‌های مکرری با مقامات عراقی داشته است. در همین چارچوب تلاش بسیاری انجام داد که ایرانیان در عراق بتوانند از دینار استفاده کنند. در مورد حضور زائران خارجی اربعین حسینی در کشور و عبور آن‌ها از مرز تماس‌های مکرری را با مقامات این کشورها از جمله پاکستان انجام داد و تمهیدات مناسبی را برای صدور ویزا برای این افراد در نظر گرفت من در اینجا لازم می‌دانم از همکاران خودم در بخش کنسولی وزارت خارجه بخصوص رئیس اداره گذرنامه که نماینده ما در ستاد اربعین بود جناب آقای مجتبی کریمی تشکر و قدردانی کنم.

وی خاطرنشان کرد: اگر نابسامانی‌ها و کاستی‌هایی در بحث اربعین وجود داشت مسائل مربوط به آن‌ها مرتبط با وزارت خارجه نبود و نیست گرچه ما تلاش‌های بسیاری انجام دادیم تا برخی از مشکلات به وجود آمده حل و فصل شود چنانکه سفیر ما در عراق و همچنین آقای ظریف به صورت جدی پیگیر رفع برخی از مشکلات به وجود آمده بودند.

قاسمی ادامه داد: من در اینجا لازم می‌دانم که از دولت و مردم عراق نیز بخاطر همکاری‌ها و تلاش‌شان برای برگزاری هر چه بهتر مراسم اربعین تشکر و قدردانی کنم.

امیدواریم شاهد امنیت بیشتر در مرزهای ایران و پاکستان باشیم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به تلاش‌های این وزارتخانه برای پیگیری وضعیت مرزبانان ربوده شده ایرانی در مرز میرجاوه و سفری که وزیر امور خارجه به پاکستان برای پیگیری وضعیت این افراد انجام داد، در پاسخ به این سوال که به نظر می رسد که بعضا اراده جدی از سوی مقامات پاکستانی برای ایجاد امنیت و کنترل مرزهای دو کشور وجود ندارد و در این زمینه همکاری های نظامی و امنیتی در سطح مناسبی نیست و پاکستانی‌ها به صورت جدی با گروه‌های تروریستی برخورد نمی‌کنند،‌ تصریح کرد: همه این نوع اقدامات الزاما از دولت پاکستان نشات نمی‌گیرد و این گروه‌های تروریستی که گهگاهی در مرزهای دو کشور فعال می‌شوند، بعضا ریشه در کانون‌های دیگری دارند و اهداف‌شان ضربه زدن به ایران و فشار به ایران است. در واقع آن ها در راستای اهداف دیگری این نوع اقدامات را انجام می‌دهند. البته ما از مقامات اطلاعاتی و امنیتی پاکستان و همچنین دولت این کشور خواسته‌ایم که با جدیت بیشتر در مرزهای دو کشور درراستای ایجاد امنیت فعال باشند و در راستای جلوگیری از وقوع این‌گونه حوادث اقدامات بیشتری انجام دهند تا ما دیگر شاهد اینگونه حوادث تلخ نباشیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: در سفر سال گذشته آقای ظریف به پاکستان که در راس یک هیات انتظامی و نظامی صورت گرفت، دو کشور به راهکارهای مشخصی در ارتباط با تقویت امنیت در مرزهای دو کشور دست پیدا کردند و در این زمینه ما تا حدود زیادی با موفقیت نسبی مواجه بودیم و امنیت بیشتری از قبل ایجاد شده بود. در سفر هفته گذشته آقای ظریف به پاکستان نیز هیاتی از نظامیان آقای ظریف را همراهی می‌کردند و در این سفر نیز صحبت‌های خوبی در ارتباط با موضوع امنیت مرزها صورت گرفت به نتایج مطلوبی دست پیدا کردیم و امیدواریم ساز و کاری که در این ارتباط تهیه شده هر چه بهتر اجرایی شود تا دیگر شاهد این نوع اقدامات ناراحت کننده نباشیم و در مرزهای دو کشور شاهد صلح، ‌آرامش و امنیت بیشتری باشیم.
Histats.com START (standard) Histats.com END