آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۰۶۲۶
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
افزایش چشمگیری صادرات در بندر خرمشهر
مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر گفت: احداث پایانه اختصاصی کانتینری بندر خرمشهر که به علت مشکلات حقوقی و اختلاف با سرمایه گذاران متوقف شده بود با اعتباری بالغ بر یکهزار میلیارد ریال با ظرفیت 350 هزار TEU به پیشرفت 70 درصدی رسید.
به گزارش فیدوس: مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر گفت: احداث پایانه اختصاصی کانتینری بندر خرمشهر که به علت مشکلات حقوقی و اختلاف با سرمایه گذاران متوقف شده بود با اعتباری بالغ بر یکهزار میلیارد ریال با ظرفیت 350 هزار TEU به پیشرفت 70 درصدی رسید.
پایانه کانتینری بندر خرمشهر با70 درصد پیشرفت در دست ساخت است
به گزارش ایرنا محمد محسنی روز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران افزود:در حالیکه تا آبان سال 96 پیشرفت فیزیکی پایانه کانتینری بندر خرمشهر 9 درصد بود و ادامه روند آن با مشکل مواجه شده بود این طرح هم اینک به پیشرفت 70 درصدی رسیده و تا پایان بهمن ماه امسال به بهره برداری می رسد.
وی احداث چهار پست اسکله به طول600 متر و با اعتبار 200 میلیارد ریال را از دیگر پروژه های در دست اجرا در بندر خرمشهر عنوان کرد و گفت: روند پیشرفت فیزیکی این پروژه که در آبان پارسال 28 درصد بوده اکنون به 62 درصد رسیده است.
مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر به پیشرفت فیزیکی 87 درصدی احداث پسکرانه 2 تا 7 اشاره کرد و گفت: احداث پس کرانه تجاری 2 تا هفت بندر خرمشهر با پیشرفت فیزیکی 87 درصدی و اعتباری بالغ بر 96 میلیارد ریال در حال اجراست. 

**ارتقای سطح ایمنی بندر خرمشهر با نصب دوربین های مدار بسته
مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر گفت:به منظور ارتقای سطح امنیت و پوشش تصویری بندر خرمشهر، پروژه دوربین های مدار بسته و نصب آن با اعتباری بالغ بر80 میلیارد ریال در مرحله فراخوان است.
محسنی احداث گیت های ورودی بندر خرمشهر را از دیگر پروژه های در دست اجرا بیان کرد و گفت: مرحله اول و دوم احداث گیت های ورودی بندر خرمشهر با اعتبار 600 میلیارد ریال در دست اقدام می باشد.
وی به لایروبی 2 نهر دورقی و نهر دربند غربی خرمشهر نیز اشاره کرد و گفت: لایروبی نهر دورقی با اعتبار 440 میلیون ریال و نهر دربندرغربی با اعتبار 750 میلیون ریال همچنین لایروبی بخشی از رودخانه کارون به طول 500 متر و عمق سه متر در حال اخذ مجوز می باشد.
**افزایش صادرات در بندر خرمشهر 
مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر به افزایش صادرات از این بندر نیز اشاره کرد و عمده محصولات صادراتی از بندر خرمشهر را کلینگر(مواد اولیه سیمان)، مواد معدنی، آهن آلات، سنگ و سرامیک عنوان کرد و گفت: صادرات این محصولات که پایه صنعت ساختمان سازی و راهسازی هستند مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است.
وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون 17 هزار و 217 مسافر با رشد 41 درصدی در بندر خرمشهر تردد کردند.
محسنی در بخش دیگری به احداث سامانه مکانیزه بارگیری مواد فله و مواد معدنی برای اولین بار در بندر خرمشهر اشاره کرد و افزود: این سامانه با اعتبار 800 میلیارد ریال مجهز به دستگاه شیپ لودر در راستای کاهش آلودگی های زیست محیطی و توجه به سلامت شهروندان خرمشهری احداث شده است.

**بی رغبتی زائران اربعین نسبت به سفر دریایی
مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر با بیان اینکه خط دریایی خرمشهر-بصره سه سال متوقف بوده گفت: بندر خرمشهر پیش از فرا رسیدن اربعین حسینی برای انجام سفرهای دریایی به مقصد بصره اعلام آمادگی کرده بود ولی به علت عدم استقبال و از طرفی رغبت زائران به پیاده روی در اربعین این خط مسافری غیر فعال باقی ماند.
محسنی ادامه داد: بندر خرمشهر برای انجام سفر دریایی به هر نقطه که با شرایط دریانوردی در اروند رود سازگار باشد آمادگی دارد.
وی تردد شناورها در سال جاری را 356 فروند بیان کرد و گفت: تردد شناورهای مسافری در اروند و کارون در بندر خرمشهر با 360 هزار نفر نسبت به مدت مشابه سال گذشته 170درصد از لحاظ جمعیت و تعداد گردشگر دریایی رشد داشته است.
وی شمار مسافران دریایی بین المللی سال گذشته را 12 هزار و 189 نفرعنوان کرد و گفت: طی امسال تعداد مسافرانی که از بندر خرمشهر به کشور عراق و کویت سفر کردند به 17 هزار و 217 نفر رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 41 درصد رشد را نشان می دهد.

** اخذ مجوز آموزش 40 راهنمای گردشگری دریایی 
مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر گفت: به منظور رونق صنعت گردشگری دریایی در بندر خرمشهر مجوز آموزش 40 لیدر با موضوع گردشگری دریایی در دانشگاه پیام نور خرمشهر اخذ شد.
وی ایجاد زیر ساخت گردشگری را اصلی ترین مولفه این صنعت بیان کرد و افزود: چهار پست اسکله گردشگری در کارون و یک پست اسکله در جزیره مینو تا پایان امسال توسط بندر خرمشهر احداث می شود.
وی گفت: بندر خرمشهر به عنوان نماینده دولت متعهد و مجری دستورالعمل ها و کنوانسیون ها در حوزه دریا و بندر است و اکنون نزدیک به 30 کنوانسیون و معاهده بین المللی در حوزه محیط زیست و ایمنی در این بندر در حال اجراست.
محسنی گفت: نخستین دوره آموزش دریانوردی با همکاری موسسه رده بندی ایرانیان و منطقه آزاد اروند برای دریانوردان عراقی برگزار می شود.
وی به پیگیری راه اندازی مرکز آموزش دریانوردان ویژه دریانوردان عراقی و کویتی با همکاری سازمان منطقه آزاد اروند نیز اشاره کرد.
بندر خرمشهر یکی از بنادرکانتینری کشور در خلیج فارس بوده و به دلیل همجواری با کشور عراق، یک منطقه استراتژیک از نظر تجاری و سیاسی محسوب می شود که با قرار گرفتن در محدوده منطقه آزاد تجاری اروند و نزدیکی به پالایشگاه آبادان و صنایع فولاد خوزستان فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری در آن فراهم است.
توسعه پایانه بندر خرمشهر و ساخت یک پایانه استاندارد در زمینی به وسعت 30 هکتار در دستور کار قرار دارد.
پایانه ریلی بندر خرمشهر با اعتباری به میزان 125 میلیارد ریال در سال 1393با هدف افزایش توان عملیاتی و تسهیل در ترانزیت و حمل و نقل کالا بهره برداری و به خط راه آهن سراسری متصل شد.
Histats.com START (standard) Histats.com END