آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۰۱۴۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۳
شرکتهای آمریکایی به پرزیدنت جنجالی خنجر زدند
سیاستهای حمایت گرایانه اقتصادی دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ، همچنان در داخل این کشور مورد بحث و تردید قرار دارد. اگرچه برخی از کلیت این سیاستها دفاع می کنند اما برخی دیگر قویا معتقدند که ترامپ جدیت و از همه مهم تر، توانایی لازم برای هدایت این سیاستها را ندارد
به گزارش فیدوس: نخستین نکته اینکه هم اکنون در سال 2018 میلادی قرار داریم و حدود دو سال از حضور ترامپ در کاخ سفید سپری شده است. 
 سیاستهای حمایت گرایانه اقتصادی دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ، همچنان در داخل این کشور مورد بحث و تردید قرار دارد. اگرچه برخی از کلیت این سیاستها دفاع می کنند اما برخی دیگر قویا معتقدند که ترامپ جدیت و از همه مهم تر، توانایی لازم برای هدایت این سیاستها را ندارد و در دراز مدت، اقتصاد آمریکا نسبت به این موارد اسیب پذیر به نظر خواهد رسید. فراتر از آن، به نظر می رسد در کوتاه مدت نیز ترامپ نتوانسته است به خواسته های خود در حوزه سیاستگذاری اقتصادی در نظام بین الملل دست پیدا کند. آمارها و مستندات موجود این موضوع را به خوبی نشان می دهد! یکی از مواردی که می توان بر روی آن متمرکز شد، مربوط به مناسبات اقتصادی چین و ایالات متحده آمریکاست. 
روابط  ایالات متحده آمریکا و چین در دوران ریاست جمهوری ترامپ همچنان رو به افول است. البته در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما نیز اختلافاتی میان پکن و واشنگتن بر سر مسائل امنیتی و سایبری ایجاد شده بود ، اما وقوع اختلافات تجاری و اقتصادی در مناسبات دوجانبه این دو را باید "فراتر از یک اختلاف ساده "مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد. به عبارت بهتر، از ابتدای سال 2 17 میلادی، یعنی از زمان حضور ترامپ در راس معادلات سیاسی و اجرایی ایالات متحده آمریکا، شاهد شکل گیری بحرانها و چالشهای مزمنی در روابط واشنگتن و پکن بوده ایم. بسیاری از تحلیلگران مسائل بین الملل به درستی بر این باورند که این منازعه ، صرفا به موضوعات اقتصادی و تجاری محدود نمی شود و در عرصه های سیاسی، امنیتی و منطقه ای نیز ظهور و بروز ویژه ای خواهد داشت. سنجش عواقب و آثار سیاستهای ترامپ ( به صورت بلند مدت) بر اقتصاد بین الملل و اقتصاد داخلی آمریکات، طی ماههای اخی به دغدغه بسیاری از کنشگران و صاحب نظران حوزه اقتصاد بین الملل تبدیل شده است. این مسئله، خود را در مناقشه اقتصادی ایالات متحده آمریکا و چین نیز نشان داده است. اگرچه ممکن است  پیامد عملکرد کاخ سفید  در کوتاه­‌مدت، افزایش کسری تجاری چین باشد  (زیرا با کاهش واردات آمریکا از چین، از میزان صادرات پکن در بازارهای جهانی کاسته خواهد شد) اما  با این حال در درازمدت، آفات اندیشه حمایت­‌گرایی ترامپ می­‌تواند دامن­گیر اقتصاد داخلی ایالات متحده آمریکا شوددر چنین شرایطی شاهد بروز التهاب مزمن و دامنه­‌داری در حوزه اقتصاد داخلی و بین­‌المللی آمریکا خواهیم بود. این موضوع زمانی نمود بیشتری پیدا می کند که چینی ها از همه ابزارهای خود در تقابل اقتصادی و تجاری با ایالات متحدخ استفاده کنند: ابزارهایی که چینی ها هنوز در این نبرد اقتصادی به سراغ آنها نرفته اند! مطابق شواهد و مستندات موجود در حوزه اقتصاد و تجارت بین­‌الملل، چینی­‌ها حدود یک تریلیون دلار از بدهی‌های خارجی آمریکا را در تملک خود دارند. همچنین چین بزرگ­ترین خریدار مزایده­‌های وزارت خزانه­‌داری ایالات متحده آمریکا در طول سال­‌های اخیر بوده است .
از ابتدای سال 2017، یعنی زمان حضور ترامپ در کاخ سفید تا کنون، هشدارهای زیادی در این خصوص به کاخ سفید مخابره شده است. بی­‌دلیل نیست که بسیاری از دموکراتها و حتی جمهوریخواهان سنتی  نسبت به تقابل تجاری با چین هشدار داده­‌اند. بسیاری از اقتصاددانان آمریکایی از چین به عنوان «بانکدار آمریکا» یاد می­‌کنند. در چنین شرایطی، تقابل تمام­‌عیار اقتصادی دولت جدید آمریکا با پکن می­‌تواند در قالب یک خودزنیِ تجاری و اقتصادی مورد تفسیر قرار گیرد.بدون شک، پکن و واشنگتن در نهایت  در این منازعه اقتصادی از ابزارها و روش­‌هایی بهره خواهند برد که در تناقض با خط قرمزهای اقتصادی آن­ها طی سال­ها و حتی دهه های اخیر بوده است. 
در هر حال، سوال اصلی اینجاست که اتخاذ سیاستهای حمایت گرایانه از سوی ایالات متحده آمریکا ( مخصوصا در قبال پکن)، چه آثاری در بر داشته است ؟ آیا کمپانی ها و شرکتهای آمریکایی در این خصوص با ترامپ همراه بوده اند ؟ در راستای پاسخدهی به این سوال باید نکاتی را مدنظر قرار داد .
نخستین نکته اینکه هم اکنون در سال 2018 میلادی قرار داریم و حدود دو سال از حضور ترامپ در کاخ سفید سپری شده است. با این حال شواهد و مستندات موجود نشان می دهد که رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا نتوانسته است در جنگ تجاری با چین به اهداف و خواسته های خود دست پیدا کند. بر اساس آنچه اداره گمرک چین اعلام کرده است، صادرات این کشور  به ایالات متحده  آمریکا  در ماه سپتامبر امسال  بالغ بر 13 میلیارد و 34 میلیون دلار بوده است این رقم حدود 3 میلیارد دلار بیشتر  از ماه قبل بوده است. فراتر از آمار مربوط به ماه سپتامبر امسال، مازاد تجاری چین با آمریکا از شروع سال 2018 میلادی  تا کنون 225 میلیارد و 79 میلیون دلار بود، در حالیکه رقم در سال گذشته حدود 196 میلیارد دلار بوده است. این افزایش رقم نشان می دهد که چینی ها قدرت زیادی در خنثی سازی ترفندهای اقتصادی ترامپ داشته اند. همچنین این مسئله به خودی خود نشان می دهد که تلاشهای ترامپ برای اقناع شرکتهای سرمایه گذار و سرمایه پذیر آمریکایی جهت فاصله گیری از چین موثر نبوده است. 
نکته مهم تر ، به ابعاد و تاثیرانت چند بعدی سیاستهای رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا باز می گردد. همان گونه که اشاره شد، اختلافات اقتصادی ایالات متحده آمریکا و چین، به دیگر حوزه های روابط این دو کشور نیز تعمیم خواهد یافت و حتی دیگر بازیگران اقتصادی جهان امروز مانند روسیه، اتحادیه اروپا و اعضای بریکس را نیز درگیر خود خواهد ساخت. 
نکته سوم و شاید مهم ترین نکته، به واکنش شرکتهای آمیکایی نسبت به تصمیمات ترامپ باز می گردد. پکن اعلام کرده  است  که سیاستهای حمایت گرایانه اقتصادی ترامپ و مداخله غیر مسئولانه وی در حوزه تجارت بین الملل را با اقدامات متقابل تلافی خواهند کرد. همین مسئله باعث شده است تا بسیاری از شرکتهای آمریکای از سیاستهای ضد چینی ترامپ در حوزه اقتصاد بین الملل انتقاد کرده و آن را به مثابه سیاستهایی بازدارنده مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. نکته مهم تر اینکه در کنار تنشهای اقتصادی که به صورت تصاعدی میان دو طرف  و به افزایش است،  ایالات متحده آمریکا با اعمال سیاستهای خاص در قبال تایوان و کره شمالی در صدد محدود کردن بازی چین در آسیای شرقی و شبه جزیره کره می باشد. موضوعی که قطعا پکن در برابر آن واکنشی قاطعانه نشان خواهد داد.

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
0
0
رئیس پژوهشکده استراتژیک امنیت ملی کشور گفت: هر کشور متخاصمی که بخواهد با ایران وارد جنگ شود باید بداند که نابودیش قطعی است.
به گزارش بسیج سردار سرتیپ امیر حیات مقدم شامگاه سه شنبه با حضور در برنامه کارنامه از شبکه سیمای مرکز استان خوزستان، با اشاره به اینکه حوادث تروریستی اهواز پاسخ داده خواهد شد، به افتخارات هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان آغاز کننده جنگ نبوده است.

وی ادامه داد: جنگ تهدیدی بود که ما آن را به فرصت تبدیل کردیم و امروز شاهد دستاوردهای آن هستیم و می توان گفت جمهوری اسلامی برای 200 سال بعد از دوران دفاع مقدس بیمه شد، ضمن اینکه یک وجب از خاک وطن را از دست ندادیم.
این مقام ارشد نظامی با تاکید بر اینکه شورای امنیت سازمان ملل علی رغم همه مخالفت هایی که با ایران داشت در نهایت مجبور شد که عراق را به عنوان شروع کننده جنگ محکوم کند، افزود: البته نباید از لفظ عراق استفاده کنیم و معمولا در این زمینه منظور حزب بعث است که در آن زمان در عراق حکومت می کرد.

سردار حیات مقدم تصریح کرد: عراق یک کشور شیعه است که ما هیچ وقت با عراقی ها نه جنگ داشتیم و نه خواهیم داشت و درواقع حزب بعثی در آنجا بود که عراق را غصب کرده و در مبداء جغرافیایی عراق به ایران حمله شد.
وی ادامه داد: بعضا عده ای عنوان می کنند که آمریکا به ایران حمله می کند که باید در پاسخ به چنین اظهاراتی بگوییم آمریکا غلط کرده که با جمهوری اسلامی وارد جنگ شود.

استاندار سابق خوزستان با اشاره به اینکه هر کشور متخاصمی که بخواهد با ایران وارد جنگ شود به سرنوشت صدام دچار خواهد شد و قطعا نابود می شود، یادآور شد: همچنین در خصوص برخی اظهارات دیگر درباره حمله عربستان باید عنوان کنم که اگر این کشور به دنبال نابودی خود می گردد به ایران حمله خواهد کرد.

حیات مقدم افزود: آیندگان درباره تاریخ مقاومت و پشتوانه نظامی ایران قضاوت خواهند کرد و مطمئنا هیچ کشوری جرات حمله به ایران را نخواهد داشت.

این مقام ارشد نظامی کشور با اشاره به اینکه وقتی عراق به ایران حمله کرد کشور ما از لحاظ دفاعی آمادگی نداشت ، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه ایران شروع کننده جنگ نبود ولی پیروز شد و این درحالی بود که عراق در همه زمینه ها مورد حمایت قرار گرفت و درنهایت همه دیدند که صدام هم از لحاظ نظامی، راهبردی و سیاسی شکست خورد.
رئیس پژوهشکده استراتژیک امنیت ملی کشور اذعان داشت: در زمان جنگ ایران، آمریکایی ها هواپیماهای 'آواکس'، فرانسوی ها موشک 'اک جاسک ' و آلمانی ها هم شیمیایی به صدام داده بودند.
وی با تاکید بر اینکه عراق محکوم به پرداخت غرامت جنگ تحمیلی به ایران است، افزود: اگر ایران چنین مطالبه ای را دنبال نمی کند بخاطر برخورد بزرگوارانه جمهوری اسلامی است.
حیات مقدم یاد آور شد: دوران دفاع مقدس برای مردم و ملت ایران یک گذشته پر افتخار است تا جایی که می بینیم ملت ایران برای شهدا این دوران یادواره ها و بزرگداشت های متعدد برگزار می کنند اما با این وجود تا کنون دیده نشده برای کشته شدگان عراقی حتی یادبود و مراسمی گرفته شود.
رئیس پژوهشکده استراتژیک امنیت ملی کشور با اشاره به تدریس دو واحد درسی با موضوع دفاع مقدس در دانشگاه های کشور، بیان داشت: واقعیت این است که دفاع مقدس در کارنامه ملت ایران برگ زرین پر افتخار است که با هیچ چیز دیگری از لحاظ ارزشی، سیاسی و نظامی قابل مقایسه نیست.
استاندار سابق خوزستان تاکید کرد: ملت ایران هشت سال در مقابل تجاوز نظامی دفاع کرد ولی حتی یک وجب از این خاک کم نشد و کشورهای دیگر بخاطر این اقتدار جرات حمله به ایران را نخواهند داشت.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
0
0
با سلام هادیزاده هستم سال 82 که امریکا تازه بمبهای ده تنی را در عراق انداخته بود ما به عراق رفتیم فقط زن مرد از همه کشوری امده بودن وداشتند نفتهای عراق غارت میکردن خدا ان روزها نیارد جنگ شود ولی اگر جنگ شد پای همه چیز سرزمینمان تا اخرین نفس می ایستیم فقط مشکلی اینجاست خاعن کشور خراب میکند ولی امید خدا خاعنان سرکوب میشون واز دولت محترم میخواهم هوای مردم را داشته باشند این که امریکا است اگر تمام کره زمین بر علیه ایران بخواهن جنگ کن هیچ غلتی نمیتوانن بکنن چون مردمی غیور دلیر داریم ولی امریکایی یک نفرش کشته شد همه انها فرار میکنن با تشکر فروان برداران هادیزاده اردچی
"فیدوس" نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمیکند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمایید
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END