آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۹۲۰۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵
پس از ۳۰ سال از پایان جنگ؛
حسین حمید پورگفت: آبادان شهر خاصی است و به تبع آن شهرداری و اتفاقاتی که در آن رخ می دهد نیز خاص است، شهرداران همیشه در خط مقدم جبهه اقتصادی کشورها قرار دارند و لذا در کشورهای پیشرفته نمی توان نقش اثرگذار آنان را در جلب رضایتمندی عمومی و موفقیت نظام و کشور نادیده گرفت.
به گزارش فیدوس: حسین حمید پور شب گذشته در نشست خبری با خبرنگاران خبرگزاری ها افزود: آبادان شهر خاصی است و به تبع آن شهرداری و اتفاقاتی که در آن رخ می دهد نیز خاص است، شهرداران همیشه در خط مقدم جبهه اقتصادی کشورها قرار دارند و لذا در کشورهای پیشرفته نمی توان نقش اثرگذار آنان را در جلب رضایتمندی عمومی و موفقیت نظام و کشور نادیده گرفت.

وی اظهار کرد: متاسفانه دولت نگاه ویژه ای به شهرداریها ندارد و این موضوع به عنوان یک نقد بر دولت وارد است، دولت نباید این خط مقدم را رها کند.

حمید پور با اشاره به اتفاقاتی که اخیرا در آبادان رخ داده است، تصریح کرد: به شفاف سازی و احترام به حقوق یکدیگر اعتقاد دارم اما موافق مطالبه گری از نوع تخریبی نیستم، انتقاد باید توام با سازندگی باشد نه تخریب، در حوزه آبادان به اندازه کافی نامهربانی صورت گرفته؛ بنابراین نباید سبب تشدید یا ادامه دار شدن این نامهربانی ها شویم، بایستی هم صدا و همفکر با یکدیگر در دستیابی به اهداف بکوشیم.

شهردار آبادان یادآور شد: امیدوارم تا خروجی این نشست شفاف سازی برای مردم آبادان باشد، آبادانی ها لایق مهربانی هستند.

کارگران تنها ۲.۵ ماه مطالبه دارند

حمید پور، مطالبات چهار ماهه کارگران را رد کرد و گفت: مطالبات فعلی کارگران شهرداری مربوط به دو ماه و نیم است که این میزان از طلب کاری در سیستمهای شهرداریهای کشور معمول است، دولت با این نگاه که شهرداریها سازمانهای پردر آمدی هستند از یک سو حمایتش را از شهرداریها کاهش داده و از طرفی دیگر در دفترچه عوارض ۴۰ درصد از موارد را حذف کرده ضمن آنکه عوارض حاصل از ارزش افزوده به سازمان امور مالیاتی سپرده شده و ما باید سهم عوارض مان را از این طریق دنبال و دریافت کنیم، شهرداریها نیاز به نگاه ویژه دولت دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ثبت مطالبات کارگران از سال ۹۴ تا سال ۹۶ در سامانه شهرداری افزود: برای رفع این مشکل دو راه پیش روی ما بود، ابتدا حرکتی که به لحاظ استراتژیکی اشتباه و البته انسانی بود به این ترتیب که از امور مالی خواستیم تا مطالبات را از زمان گذشته تا الان احصاء کند و خوشبختانه با این کار توانستیم مطالبات کارگران تا پایان سال ۹۶ را به طور کامل پرداخت کنیم؛ همین امر سبب شد تا در سال جاری پرداخت حقوق کارگران به تعویق بیفتد.

وی اظهار کرد: سهم آبادان از ارزش افزوده تا پیش از سال ۹۶ بین سه تا چهار میلیارد تومان بود که پس از آن به حدود ۱.۶ میلیارد تومان رسید.

سهم آبادان از عوارض آلایندگی

حمیدپور با اشاره به پیگیری سهم آبادان از عوارض آلایندگی پالایشگاه تصریح کرد: مسئولان سیاسی شهر باید به این موضوع به شکل خاصی توجه کنند، سهم آبادان از کل عوارض آلایندگی قابل پرداخت از سوی پالایشگاه ۴۵ درصد است که باید در این باره کار کارشناسی انجام و حق به حق دار برسد.

شهردار آبادان با یادآوری کاهش منابع مالی شهرداری از اواسط سال ۹۶ یادآور شد: تاکنون حتی یک نفر را هم به پیکره دو هزار و ۲۰۰ نفری کارکنان شهرداری اضافه نکردم بلکه با تلاش و پیگیری توانستیم ۱۵۵ نفر از کارکنان را (چهاردرصدی ها) که به مرحله بازنشستگی رسیده بودند را با پرداخت ۶.۵ میلیارد تومان بازخرید کنیم، همچنین در راستای تساوی حقوق کارکنان انضباط مالی را ایجاد کردیم و بر همین مبنا مبلغ پرداختی کاهش یافت، این نظم دادن سبب نارضایتی در میان کارکنان شد.

حمید پور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه خیابان لین یک آبادان ماهیتی قدیمی دارد و ساختارش مربوط به گذشته است، گفت: موضوع دستفروشان عارضه دیگری بود که بر این ساختار قدیمی اضافه شد که یا باید آن را کنار زد و یا اینکه پس از یک کار تحلیلی بر روی این موضوع در آن راستا اقدامات کاربردی انجام داد، در حال حاضر دستفروشی به عنوان یک شغل تلقی می شود که عوارضی را به لحاظ زیباسازی ایجاد کرده است، در موضوع شهرک خودرویی احداث شده به رغم آنکه نفس قضیه عالی است و در بدنه شهرداری برای این اقدام تعریف وجود دارد اما صاحبان نمایشگاههای خودرو برای رفتن و استقرار در این محل مقاومت می کنند.

عدم برنامه ریزیهای کلان در آبادان

وی افزود: عدم برنامه ریزی کلان در شهر سبب عقب ماندگی شهر شده است، پس از گذشت ۳۰ سال از جنگ تحمیلی تنها ۳۵ درصد از زیر ساختهای شهری مهیا شده که به عدم تدبیر و برنامه ریزی اساسی در سیستم کلان و مدیریت شهری آبادان در سالهای گذشته مربوط می شود، لذا در حال ساختارشکنی در این موضوع هستیم که انجام آن حوصله می خواهد اما متاسفانه این حوصله وجود ندارد، تاکیدمان تمرکز در انضباط مالی است چرا که در غیر این صورت امکان انجام کار به طور درست وجود ندارد، بر ارائه خدمات نوین شهری معتقدم و لذا درصددیم تا با مکانیزه کردن تجهیزاتمان در این مسیر گام برداریم.

شهردار آبادان با اشاره به اینکه موضوع تفکیک نخاله ها و استفاده مجدد از آنها را در دستور کار داریم، خاطر نشان کرد: استفاده مجدد از چوبها در بافت خاک، لاستیک ها در محل های بازی کودکان و نخاله های ساختمانی شامل قطعات بتنی، سرامیک، موزائیک و یا پاره آجر در قالب خاک در بخش زیر سازی با بهره گیری از برخی تجهیزات مدرن را به صورت جذب سرمایه گذار در قالب انتشار فراخوان بخش خصوصی در دستور کار داریم.

آبادان از شهرهای فاقد ظرفیت عقب تر است

حمید پور گفت: شهر آبادان با داشتن منطقه آزاد، گمرک، پتروشیمی، پالایشگاه و برخی ظرفیتهای مشابه دیگر از بسیاری از شهرهایی که فاقد این ظرفیت ها هستند، عقب تر است، از آنجایی که مدیریت واحد شهری امری شکست خورده به شمار می رود لذا بایستی مدیریت هماهنگ در سطح شهر شکل گیرد، بایستی نگاه مسئولان به شهرداریها بهبود یابد و به کمک شهرداری بیایند.

وی افزود: از زمانی که به عنوان شهردار مشغول به کار شدم حدود ۹۰ میلیارد تومان تفاهمنامه با سازمان منطقه آزاد اروند منعقد کردیم که این تفاهمنامه ها بر اساس یک برنامه تدوین شده چهار ساله در جهت ایجاد زیرساختها بوده است، میزان تفاهمنامه منعقد شده با سازمان منطقه آزاد اروند در ۶ ماهه نخست امسال ۶۳ میلیارد تومان بوده است که این رقم در مقایسه با تفاهمنامه ۵۱ میلیارد تومانی در ۶ ماهه نخست پارسال نشان از افزایش حجم تغاهمنامه ها دارد.

شهردار آبادان با تاکید بر اینکه بروز برخی اتفاقات از جمله افزایش نرخ ارز، اعتصاب کامیون دارها و دیگر موارد بر روند پیشرفت پروژه های در دست اقدام شهرداری به ویژه در مناطق علوانیه، شطیط و امیر آباد تاثیر منفی گذاشته است، گفت: دو تا سه ماه آینده مردم می توانند تغییرات اساسی را در مناطقی که در آنها کار آغاز شده شاهد باشند، تمامی پروژه های پیش بینی شده برای اجرا در مناطق یاد شده پس از اجرای زیر ساختهای لازم شهری از جمله فاضلاب، آب و گاز به انجام می رسد.

نگاه ویژه دولت به کمیسیون بازآفرینی شهری

حمیدپور اظهار کرد: از آنجائیکه کمیسیون بازآفرینی شهری بر روی بافت های فرسوده کار می کند و اختصاص دولت در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر است لذا تقاضایمان آنست که دولت به شهر آبادان نگاه خاصی در این باره داشته باشد تا بتوانیم چهره شهر را بهبود بخشیم.

وی عدم اعتماد شهروندان به شهرداری را یکی از دلائل عدم پرداخت به موقع عوارض نام برد و تصریح کرد: بیش از ۱۰ میلیارد تومان در قالب عوارض از سازمانها و ادارات دولتی آبادان طلب داریم که انتظار می رود در جهت پرداخت این عوارض با ما همکاری بهتر و جدی تری داشته باشند.

وی با اشاره به تحقق ۱۰۲ میلیارد تومانی بودجه شهرداری در سال گذشته خاطر نشان کرد: با این روند درآمدی اگر بر بدهی های شهرداری افزوده نشود ۱۰ سال زمان برای رد بدهی ها نیاز داریم.

شهردار آبادان با ابراز تاسف از اینکه عدم همکاری دستگاههای زیر ساختی سبب تاخیر در اجرای پروژه های شهری شده است، گفت: سعی کردیم تا انباشت بدهی شهرداری را با یک انضباط مالی و دریافت برخی تسهیلات کنترل کرده تا بتوانیم حقوق کارکنان و کارگران را نیز پرداخت کنیم.

حمید پور افزود: طرح جامع ترافیکی را برای اجرا در آبادان قدیم در نظر گرفتیم که این کار با پیش بینی ۸۰ میلیارد تومان اعتبار در نهایت تا دو ماه دیگر آغاز می شود ضمن آنکه ساماندهی ورودیهای شهر، ساخت المانهای شهری با دعوت از سه طراح و فاز بندی ساحل بهمنشیر جهت ساماندهی و ساحل سازی را نیز در دستور کار داریم.

وارث مشکلات گذشته ایم

وی با بیان اینکه ما وارث مشکلاتی هستیم که از گذشته به ما رسیده است، اظهار کرد: درآمد ماهانه شهرداری ۶ میلیارد تومان است و این در حالی است که حقوق و بیمه کارکنان شهرداری به طور ماهانه ۱۰ میلیارد تومان می شود و لذا بسیاری از کارها را نمی توانیم از این طریق به انجام برسانیم اما پروژه هایی را نیز با مشارکت سازمان منطقه آزاد اروند در قالب تفاهمنامه اجرا می کنیم، امید می رود تا دستگاههای خدمات رسان شهری به موضوع انجام پروژه ها ورود کنند.

فضای سبز عمده ترین مشکل شهری

حمید پور در بخش دیگری از سخنان خود افزود: فضای سبز یکی از عمده ترین مشکلات شهری آبادان است که به رغم مشکلاتی که در این بخش به خصوص در بحث نگهداشت داشتیم شوری آب نیز عاملی برای خشکیدن فضای سبز شهری شد، در زمان حاضر سرانه فضای سبز شهری آبادان ۴.۵ متر است که با نُرم سرانه ۱۲.۵ متری به ازای هر فرد فاصله زیادی داریم، برای کاهش این فاصله اقداماتی را انجام دادیم که مکانیزه کردن بحث آب خام یکی از این موارد است.

وی اظهار کرد: با پیگیریهای انجام شده در سطح ملی اعتباری معادل۱۰میلیارد تومانی در قالب اعتبار ریالی و اوراق مشارکت برای ساماندهی پارک خلیج فارس(جنب بازار ماهی فروشان)، پارک شادمانی، زیرساختهای شهری، آسفالت بخشی از ذوالفقاری و نصب دوربین های ترافیکی، دریافت می کنیم.

وی تصریح کرد: شهرداری آبادان علاوه بر بدهی ناشی از مطالبات کارکنان و کارگرانش، ۱۳ میلیارد تومان مطالبات اجرایی به غیر از ۹ میلیارد تومان اجرایی دارایی دارد که تکلیفی است و اجرای آن نیز بر روی عملکرد شهرداری تاثیر می گذارد.

فعال سازی شورای کارگری

وی در ادامه از فعال سازی شورای کارگری در جهت بررسی مشکلات حوزه کارگری و تلاش در جهت ارائه راهکارهای عملی رفع این مشکلات با همراهی فرمانداری آبادان خبر داد و گفت: در زمان حاضر ۲۵۰ نفر از کارکنان شهرداری که شامل قانون مشاغل سخت و زیان آور می شوند، آماده بازخریدند که بایستی به طور میانگین برای هر نفر ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت شود البته با انجام این کار به طور ماهانه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از اعتبارات شهرداری در صندوق باقی می ماند.

به گفته وی شهرداری بایستی به طور ماهانه یک میلیارد تومان بابت هزینه نگهداری تجهیزات و سایر خدمات مربوطه برای سازمان آتش نشانی هزینه کند و این در حالیست که ۷۰ درصد از ماموریت های آتش نشانی آبادان در حوزه شهرستان انجام شده است.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
0
0
امیر حیات مقدم : پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود هر ده سالی یک بار شاهد افزایش دو یا سه برابری دلار آمریکا و به همین نسبت کاهش ارزش ریال در کشور عزیزمان ایران می باشیم. برهمین اساس چند نکته حائز اهمیت است:

یک: ریال اسیر دلار شده و متاسفانه هر شی اسیر، قدرت رشدش گرفته می شود و در حال اسارت در شرایط عادی از لحاظ جسمی نیست . نه تنها از لحاظ جسمی در حالت عادی قرار ندارد بلکه از لحاظ آسیب های زیادی را هم تحمل میکند. اسارت حتی برای پرندگان و حیوانات هم خوشایند نیست و در حال حاضر در کشورما دلار امیر و ریال اسیر است. و این بدان معناست که جان مایه اقتصاد کشورمان به امپریالیستی چون آمریکا که برای کشور مستقلی چون ما به شدت آسیب زاست.

صرف نظر از اینکه پشتیوانه ریال طلا باشد یا تولید داخلی یا ترکیبی از عوامل مادی و معنوی باید ریال را از اسارت دلار نجات داد و این بزرگترین رسالت دولت محترم، مجلس شورای ملی و تمام نخبگان راهبردی کشور است. مسئله ای که ذیل آن می توان به عنوان بزرگترین خدمت به اقتصاد کشور نام برد.

دو: جمهوری اسلامی ایران ام القرای کشور های اسلامی است. پول ملی ام القرا نباید در عراق و افغانستان و … مورد تحقیر مغازه داران و صرافی ها قرار بگیرد و این ننگ را چطور رئیس محترم جمهوری و رئیس محترم مجلس تحمل میکنند. نه تنها آنانان که هر آزاده ای از این همه کاهش ارزش ملی ناراحت است. این مهم جزئی از مسئولیت های دولت محترم و مجلس شورای اسلامی است و باید به طور عاجل برای آن فکری کرد.

بر همین اساس تارنمای خبری تحلیلی احسن نیوز آماده است تا از همه اقتصاددانان و کارشناسان دعوت به عمل آورد تا نظرات خود را برای انتشار نخبگانی و اطلاع تحلیل گران برای ما ارسال و از این بستر برای نشر و مطالبه گری استفاده کنند.
Histats.com START (standard) Histats.com END