آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۸۵۹۹
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۲
بیانیه پایانی نشست دبیران امنیت ملی کشورهای منطقه؛
در بیانیه پایانی نخستین نشست دبیران امنیت ملی کشورهای منطقه تصریح شد که تروریسم نمی‌تواند و نباید به هیچ دین، ملیت یا قومیتی منتسب شود.
به گزارش فیدوس: در بیانیه پایانی نخستین نشست دبیران امنیت ملی کشورهای منطقه تصریح شد که تروریسم نمی‌تواند و نباید به هیچ دین، ملیت یا قومیتی منتسب شود.

بیانیه پایانی نخستین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه شامل کشورهای ایران، افغانستان، روسیه و هند، تحت عنوان «گفتگوهای امنیتی منطقه ای» صادر شد.  

متن بیانیه پایانی نشست به شرح ذیل است:

مشاوران، دبیران و روسای هیأت های عالی شرکت کننده در نشست تهران:

۱. تأیید می کنند که تروریسم، مواد مخدر، جرائم سازمان یافته و مداخلات خارجی در منطقه، امنیت ملی کشورهای منطقه را با خطر مواجه ساخته و چشم انداز رشد، توسعه اقتصادی و پیشرفت اجتماعی این کشورها را با چالش مواجه نموده و صلح را در منطقه به خطر می اندازد.

۲. تأیید می کنند افراط گرایی خشونت طلب و رادیکالیسم از مهم ترین منابع برانگیزاننده تروریسم هستند و باید با این گونه دیدگاه ها و تفکرات در ابعاد مختلف مقابله شود.

۳. می پذیرند سیاست ها و اقداماتی که به حمایت یا تقویت افراطی گری و رادیکالیسم در منطقه منجر شود، تهدیدی برای امنیت منطقه تلقی می شود و شرکت کنندگان در نشست به همکاری برای مقابله با این سیاست ها و تلاش برای صلح پایدار در منطقه متعهد می باشند.

۴. تاکید می کنند تروریسم نمی تواند و نباید به هیچ دین، ملیت یا قومیتی منتسب شود.

۵. حمایت می کنند از اقدامات موثر جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در مقابله با تهدیدات تروریستی از جمله داعش در سوریه.

۶. ابراز نگرانی می کنند از انتقال داعش از منطقه ی شامات به افغانستان و آسیای میانه و تاکید می کنند بر ضرورت اقدام هماهنگ و همه جانبه در جلوگیری از انتقال گروههای تروریستی به اسیای میانه و افعانستان.

۷. حمایت می کنند از ایجاد صلح و ثبات و کمک به توسعه و بازسازی افغانستان و تشویق می کنند سایر کشورها را برای کمک به دولت افغانستان در فرآیند صلح با طالبان.

۸. تاکید می کنند بر ضرورت مقابله ی موثر با کشت، تولید و ترانزیت مواد مخدر به عنوان یکی از منابع تأمین مالی تروریسم.

۹. تاکید می کنند بر اهمیت تداوم ارتباطات در رشد و توسعه اقتصادی و تجاری و ایجاد مسیرهای امن ترانزیتی با استفاده از زیرساخت‌های موجود و نیز ایجاد زیرساخت‌های جدید و تصمیم می گیرند که این موضوع به عنوان یکی از اهداف همکاری ها در دستور کار قرار گیرد.

۱۰. تصمیم می گیرند این نشست را به طور سالانه و به صورت چرخشی در کشورهای عضو نشست تشکیل دهند.

۱۱. تصمیم می گیرند تا برای پیگیری توافقات انجام شده، دبیرخانه نشست، توافقات انجام شده را فعالانه پیگیری کند و گزارش کار خود را در پیگیری توافقات به نشست سالانه دبیران و مشاوران امنیت ملی ارائه کند.
Histats.com START (standard) Histats.com END