آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۷۹۵۱
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۵
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت : باید در کشور سامانه ای طراحی شود که وضعیت خودرو را به لحاظ قیمت گذاری بر اساس قیمت های واقعی که متناسب با سطح توقع و درآمد متقاضی و همچنین به سود تولید کننده باشد که با نوسانات بازار زیان نبیند بررسی کند
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص حضور شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو اظهار داشت : با توجه به اینکه خودروسازی، صنعت تولیدی و پرجمعیتی از نظر اشتغالزایی و کارآفرینی است و باید روند روبه رشد این صنعت را در نظر گرفت لذا در خصوص تاثیر حضور شورای رقابت در مرتفع کردن مشکلات این صنعت و همچنین قیمت گذاری و یا کنترل و نظارت بر قیمت ها تا کنون هیچ استراتژی خوبی برای ساماندهی وضعیت خودروسازی در کشور مشاهده نشده است.

غلامرضا شرفی گفت : باید در کشور سامانه ای طراحی شود که وضعیت خودرو را به لحاظ قیمت گذاری بر اساس قیمت های واقعی که متناسب با سطح توقع و درآمد متقاضی و همچنین به سود تولید کننده باشد که با نوسانات بازار زیان نبیند بررسی کند اما پیش از این باید مجموعه هایی که چندین سال است در این عرصه فعالیت کرده اند را مورد ارزیابی قرار دهیم.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: صنعت خودرو در کشور انحصاری شده است . در شرایط سخت اقتصادی که با کمبود ارزهای رایج در دنیا مواجه هستیم شاید انحصار برای مدت کوتاهی پاسخگوی حل بحران باشد و برخی از افراد ،سازمان ها و یا شرکت ها بتوانند گره گشا باشند اما در دراز مدت منجر به رکود و عدم رقابت پذیری خواهد شد.

وی در ادامه بر اصل رقابت پذیری در صنعت تاکید کرد و گفت : یکی از شاخص های توسعه پایدار در تولیدرعایت اصل رقابت پذیری است و چنانچه این اصل را در برنامه ها در نظر نگیریم و کمافی السابق بر طبل انحصار بکوبیم این چنین می شود که هیچ خلاقیتی در زمینه تولید و یا حتی قیمت گذاری نخواهیم داشت.

این عضو کمیسیون انرژی در ادامه با اشاره به تنوع سیاست های اروپا در صنعتت خودرو گفت : کشورهای اروپایی بر تنوع سیاست ها و ارتقاء کیفیت محصولات خود سرمایه گذاری می کنند و گاهی شاهد هستیم همراه با کاهش قیمت خودرو، قیمت قطعات را افزایش می دهند لذا باید توجه داشت که صنعت خودروسازی ایران نیز بخشی از پازل جهانی است.

شرفی خاطرنشان کرد: سیاست گذاری های صنعت خودرو بر سبد خانوار و بر روند تولید و صادرات اثر گذار است، همچنین صنایع خودرو سازی بر تولید ناخالص ملی در تراز اقتصادی اثر گذار است و با ارتقاء کیفیت و به روزآوری محصولات و نگاهی نو، شاهد مثبت شدن تراز اقتصادی کشور خواهیم بود.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی به سیاست های اشتباه خودروسازان اشاره داشت و گفت : تولید کنندگان، هیچ خلاقیتی در نوآوری محصولات، تولید انبوه و تنوع در تولید محصولات خود ندارند و تنها بر شیوه عرضه و تقاضا پافشاری می کنند در صورتیکه بازارهای جهانی از این مرحله عبور کرده است و در زمینه نیاز سازی تصمیم گیری می شود و گام برمی دارند.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به وضعیت کنونی بازار جهانی چنانچه هریک از کشورها متکی به بخشی از تولیدات خود باشند و نیاز بخشی از کشور را تامین کنند مانند یک سلول خود اتکا مشکلات مرتفع خواهد شد لذا خودروسازان باید در خصوص این صنعت تصمیم منطقی اتخاذ نمایند.
Histats.com START (standard) Histats.com END