آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۷۹۳۹
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۵
برزیل، شیلی، مصر، یونان، عراق و بوسنی و هرزگوین جدیدترین کشورهایی هستند که نمایندگان خود را برای حضور در شاخه بهترین فیلم خارجی به آکادمی اسکار معرفی کرده‌اند.
به گزارش فیدوس: برزیل، شیلی، مصر، یونان، عراق و بوسنی و هرزگوین جدیدترین کشورهایی هستند که نمایندگان خود را برای حضور در شاخه بهترین فیلم خارجی به آکادمی اسکار معرفی کرده‌اند.

 سینمای شیلی که سال گذشته با فیلم «یک زن شگفت‌انگیز» به کارگردانی «سباستین لِلیو» توانست برای نخستین بار برنده اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی جوایز سینمایی اسکار شود، امسال با فیلم «و ناگهان سپیده‌دم» ساخته «سیلویو کایوزی» در این رویداد سینمایی حاضر خواهد بود.

این فیلم با بازگشت «کایوزی» کارگردان سرشناس شیلیایی به عرصه فیلمسازی پس از یک دهه همراه بوده است و پیش از این جایزه بزرگ جشنواره فیلم مونترال کانادا را از آن خود کرده است.

و «ناگهان سپیده دم» روایتگر داستان شخصیتی به نام «پانچو ولوسو» نویسنده ستون‌ شایعات در یک روزنامه است که ۴۰ سال پیش از شهرش به پایتخت فرار کرده و حالا پس از چهار دهه به زادگاهش بازگشته و در آنجا با گذشته‌اش و فرآیند نوشتن یک رمان درباره خودش، خانواده و دوستان نزدیکش رو به رو می‌شود. 


و ناگهان سپیده‌دم
سینمای کشور جمهوری چک نیز در اسکار ۲۰۱۹ با فیلم «زمستان پرواز می‌کند» ساخته «اولمو اومرزو» حضور خواهد داشت. این فیلم جاده‌ای که امسال  جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم کارلووی‌واری چک را از آن خود کرده درباره دو جوان به نام‌های مارا و هدوس است که سفری ماجراجویانه را آغاز می‌کنند.

سینمای چک از سال ۱۹۹۳ و جدایی از اسلواکی هر سال نماینده‌ای را بر شرکت در شاخه بهترین فیلم خارجی اسکار معرفی کرده است و در سال ۱۹۹۶ «یان اسویراک» برای ساخت فیلم «کولیا» موفق به کسب اسکار خارجی برای سینمای چک شد.


زمستان پرواز می‌کند
فیلم «سفر» ساخته «محمد الجبرا الدوراجی» که اولین نمایش جهانی خود را در جشنواره فیلم تورنتو کانادا تجربه کرد نماینده سینمای عراق در اسکار ۲۰۱۹ انتخاب شده است. این فیلم روایتگر داستان یک زن جوان است که قصد دارد در ایستگاه راه آهن بغداد عملیات انتحاری انجام دهد. سینمای عراق پیش از این ۹ بار نمایندگان خود را برای شرکت در شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی اسکار معرفی کرده است اما تاکنون توانسته به جمع ۵ نامزد نهایی راه یابد. 


سفر
«پولیکسِنی» به کارگردانی «دورا ماسکلاوانو» نیز نماینده رسمی سینمای یونان در جوایز  اسکار پیش رو خواهد بود. این فیلم درباره زندگی دختری به نام «پولیکسنی» است که توسط یک خانواده ترکی-یونانی در سن ۱۲ سالگی به فرزندخواندگی پذیرفته می‌شود و از برادر کوچکترش جدا می‌شود و زندگی جدیدی را آغاز می‌کند اما ۱۵ سال بعد درمی‌یابد که عده‌ای توطئه‌ای برای ربودن ارثیه عظیم به جا مانده برای او طرح کرده‌اند. 


پولیکسِنی
سینمای مصر نیز فیلم «یوم‌الدین» به کارگردانی «ابوبکر شاوکی» را به عنوان نماینده اسکاری خود برگزید. این فیلم اولین نمایش جهانی خود را در بخش رقابتی جشنواره فیلم کن تجربه کرد و توانست جایزه «فرانسوا کاله» را از آن خود کند.

داستان این فیلم درباره یکی از بومیان مصری است که مبتلا به بیماری جذام است و برای اولین بار از فضای محدود خود خارج شده و در پی خانواده خود به سراسر مصر سفر می‌کند. مصر از سال ۱۹۵۸ در جوایز اسکار خارجی شرکت می‌کند اما هنوز نتوانسته در این بخش نامزد کسب جایزه شود.
Histats.com START (standard) Histats.com END