آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۷۷۹۶
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵
جان کری بار دیگر با حمایت از توافق هسته‌ای ایران، در انتقاد از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام گفت: اقدام ترامپ باعث شد رهبران ایران دیگر با آمریکا مذاکره نکنند.
به گزارش فیدوس: جان کری بار دیگر با حمایت از توافق هسته‌ای ایران، در انتقاد از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام گفت: اقدام ترامپ باعث شد رهبران ایران دیگر با آمریکا مذاکره نکنند.

به گزارش ایسنا، جان کری، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا که در مذاکرات هسته‌ای با ایران به عنوان نماینده آمریکا حضور داشت، در مصاحبه‌ای با شبکه پی بی اس خروج دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای را تصمیمی خطرناک و مخرب برای آمریکا دانست و تصریح کرد که این تصمیم موجب شد تا دیگر هیچ‌ یک از رهبران ایران با آمریکا مذاکره نکند.

کری در پاسخ به سوالی درباره احتمال خروج ترامپ از توافق هسته‌ای با هدف اعمال فشار برای ایران برای تغییر حکومت گفت: بله، این تصمیم اساسا استراتژی تغییر حکومت را دنبال می‌کند و برای آمریکا فوق‌العاده خطرناک و مخرب است.

وی تاکید کرد: به غیر از دو کشور در خاورمیانه که همیشه از ایران متنفر و بر آن متمرکز بوده‌اند، چه کشورهایی با ما هستند؟! همه کشورهای طرف توافق هسته‌ای نظیر چین، روسیه، فرانسه، آلمان و انگلیس اما از برجام حمایت کرده و سعی در حفظ آن دارند.

جان کری افزود: جالب است که ایران هم به تعهداتش بر مبنای توافق هسته‌ای پایبند بوده و سعی دارد آن را حفظ کند.

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا با تاکید بر اینکه ترامپ با خروج یک‌جانبه از توافق هسته‌ای، متحدان آمریکا را ترک کرد و خشم آنان را برانگیخت، گفت: رییس جمهور آمریکا با این تصمیم، ظرفیت رییس جمهوری میانه‌رو ایران را برای تغییر و حضور در عرصه جهانی تخریب کرد و با اتفاقی که پیش آمده، تندروهای ایران در موضع خود (درباره توافق هسته‌ای) قدرت گرفته‌اند.

کری تصریح کرد: ترامپ کار را برای هر یک از رهبران ایرانی که بخواهد با آمریکا مذاکره کند، سخت کرد، زیرا تندروهای ایران بر این باورند که نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد و نباید با آن مذاکره کرد.

جان کری همچنین در یک جلسه پرسش و پاسخ که به مناسبت انتشار کتاب جدیدش برگزار شد، در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره احتمال اینکه ایران بار دیگر پای میز مذاکره با آمریکا بیاید، تاکید کرد: تا وقتی که من و شما زنده‌ایم ایرانی‌ها با چنین رییس جمهوری (ترامپ) پای میز مذاکره با آمریکا نمی‌آیند و این مساله به لحاظ سیاسی غیرممکن است.

وی در پاسخ به این سوال افزود: اقدام ترامپ بر تصور من مبنی بر این که این تصمیم هدف تغییر حکومت در ایران را دنبال می‌کند، دامن می‌زند و آمریکا در تغییر حکومت خوب عمل نمی‌کند و امیدوارم مردم این مساله را متوجه شده باشند. آخرین نمونه آن هم لیبی است.

به گفته کری، حسن روحانی، رییس جمهور کشورمان رویکردی مدرن در سیاست ایران داشت و تلاش کرد تا مردم را به سمت و سوی تازه‌ای سوق دهد.

وی افزود که در حالی که ایرانی‌ها می‌گفتند نباید به "شیطان بزرگ" اعتماد و با آن مذاکره کرد، ما تلاش کردیم که با جلب اعتماد ایران آن را به پای میز مذاکره بیاوریم و با حسن نیت با ایرانی‌ها مذاکره کردیم و توانستیم آن‌ها را به تعهدات بزرگی مجاب کنیم.

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا تصریح کرد: متاسفم که باید بگویم به دلیل کاری که ترامپ کرد، غیرممکن است که هیچ یک از مقامات ایران با آمریکا مذاکره کند و تنها راه بازگرداندن ایران به میز مذاکره با آمریکا این است که افرادی معتبر بیایند و اعتماد ایرانی‌ها را جلب کنند.

وی افزود: ایران به دلیل تحریم‌ها که دور دوم آن‌ها نیز به زودی اجرایی خواهد شد و ما به خاطر مساله یمن و حزب‌الله نیازمند این مذاکره هستیم اما خطر بزرگی پیش روی ما است و آن این است که طرف‌های حاضر در منطقه خاورمیانه، از جمله نتانیاهو خواستار آن بودند که ما برسر ایران بمب بیندازیم، اما با این توافق ما از بروز جنگی در منطقه جلوگیری کردیم.

کری در ادامه گفت: اگر آن طور که یک نفر (ترامپ) ادعا می‌کند، بهترین مذاکره‌کننده جهان هستید، بروید و چین و روسیه و متحدان اروپایی طرف توافق هسته‌ای را متقاعد کنید که برای مساله یمن و حزب‌الله بر ایران اعمال فشار کنند. در این صورت است که حمایت سازمان ملل را نیز در اختیار خواهید داشت تا از اقدامات ایران جلوگیری کنید.
Histats.com START (standard) Histats.com END