آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۷۷۷۹
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
وزیر امور خارجه عراق اعلام کرد که حمله عده ای مزدور به سرکنسولگری ایران در بصره فقط علیه ایران نبود بلکه علیه خود ما نیز بود.

به گزارش فیدوس: وزیر امور خارجه عراق اعلام کرد که حمله عده ای مزدور به سرکنسولگری ایران در بصره فقط علیه ایران نبود بلکه علیه خود ما نیز بود.
'ابراهیم الجعفری' روز دوشنبه در یک گفتگوی تلویزیونی تصریح کرد که نباید اقدامات نادرست عده ای معدود در حمله به سرکنسولگری ایران را به حساب دولت و ملت عراق و حتی معترضانی گذاشت که طبق قانون برای احقاق حقوق خود تظاهرات می کنند، مهاجمان عده ای مزدور بودند که سعی داشتند چهره عراق را تخریب کنند و به روابط این کشور با ایران آسیب بزنند.
وزیر امور خارجه عراق تاکید کرد که روابط ایران و عراق امری ذاتی است و از واقعیت های تاریخی و جغرافیایی ریشه گرفته است و میان دو کشور حدود 1200کیلومتر مرز و منافع مشترک و احترام متقابل وجود دارد.
الجعفری افزود: زائران ایرانی به عتبات مقدس در عراق می آیند و عراقی ها نیز به زیارت آستان های مقدس در ایران می روند و همه این ها باعث به وجود آمدن روابط خوب میان دو ملت شده است. 
وی افزود: ما نباید این اقدام (حمله به سرکنسولگری ایران) که از سوی افراد منحرف هدایت می شوند را از چشم تظاهرات کنندگان و ملت و دولت عراق ببینیم، آنها فقط نماینده خودشان هستند و بزودی تحت پیگیرد قضایی قرار می گیرند و مشخص خواهد شد مزدورانی هستند که دنبال آسیب زدن به وجهه عراق و روابط با ایران بوده اند. 

** بصره اهل اهانت نیست
الجعفری گفت: بصره شهری باستانی با بعد تاریخی، فکری، ادبی و جغرافیایی است زیرا به عنوان راه عراق به کشورهای همسایه به حساب می آید و بسیار دارای اهمیت است و در عین حال استان بصره پس از بغداد دومین استان بزرگ عراق است و از تاریخ جهادی و فداکاری های بسیار بزرگ بهره مند است. 
وی افزود: استان بصره با رژیم قبلی مخالف بود و شهیدان زیادی را در راه مبارزه علیه رژیم صدام و رژیم دیکتاتوری داد و امروز نیز در نبرد با داعش شهیدان زیادی تقدیم کرده است و همراه استان های آسیب دیده مانند صلاح الدین، الانبار و موصل به صحنه آمد و در آزادی عراق از تروریسم داعش سهیم شد.
الجعفری گفت: کشورهای همسایه برای استان بصره قابل احترام هستند و جمهوری اسلامی نیز برای این استان قابل احترام است و نمی شود چیزی را که به کشورهای همسایه آسیب می رساند را به نام بصره ثبت کرد.
وی در توصیف اخلاق مردم بصره گفت: مردم بصره به سخاوت، اخلاق مهربانی، محبت و همکاری معروف هستند، بنابراین من از آنچه اتفاق افتاده متاسفم و تاکید می کنم که جریان حمله به سرکنسولگری جمهوری اسلامی، کار اهل بصره و ملت عراق نیست.
وزیر امور خارجه عراق افزود: بصره همچنان استان متمدن و گذرگاه عراق به کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای عربی باقی خواهد ماند و امیدوارم پیگیری این موضوع تا زمانی که ماهیت دشمنان مشترک عراق و کشورهای همسایه چه کشور ایران و چه کشورهای دیگر مشخص نشود، کنار گذاشته نشود.
الجعفری با اشاره به عمق روابط ایران و عراق و پایداری آن در مقایسه با تلاش های برخی افراد گفت: جمهوری اسلامی مواضع شرافتمندانه ای با ما داشته است و هنگامی که در مخالفت با رژیم صدام بودیم، بسیاری از کشورها درهای خود را بر روی عراقی ها بستند و عراقی ها را نمی پذیرفتند و به آنها پناهندگی سیاسی نمی دادند در حالی که جمهوری اسلامی درها را بر روی مخالفان عراقی گشود.
وزیر امور خارجه عراق گفت: از دیگر مواضع شرافتمندانه ایران، حمایت از عراق در زمان مواجهه شدن با داعش بود که از حمایت مستشاری ما دست برنداشت.

** به ملت و رهبر حکیم ایران درود می فرستم
الجعفری با مخاطب قرار دادن ملت ایران گفت: ملت ایران مورد احترام و تقدیر ما هستند و ما آنها را بسیار دوست داریم و به آنها اطمینان می دهیم که این منحرفان معرف احساسات ملت عراق نیستند. 
وزیر امور خارجه عراق گفت به جمهوری اسلامی، ملت ایران و رهبر حکیمش درود می فرستم و تاکید می کنم که نباید به دشمنان اسلام و دشمنان کشورهایمان فرصت دهیم روابط برادرانه و وجهه ای که در این سالها ایجاد شده است را تخریب کنند و به آن آسیب برسانند. 
Histats.com START (standard) Histats.com END