آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۶۰۷۴
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۹
هفتادویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم «لوکارنو» با اعطای جایزه یوزپلنگ طلایی بهترین فیلم به «سرزمین خیالی» از کشور سنگاپور به پایان رسید.
به گزارش فیدوس: هفتادویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم «لوکارنو» با اعطای جایزه یوزپلنگ طلایی بهترین فیلم به «سرزمین خیالی» از کشور سنگاپور به پایان رسید.

 این فیلم به کارگردانی «یئو سیه هوا» روایتگر داستان یک کارگر ساختمانی اهل چین به نام «وانگ» است که پی از ایجاد یک رابطه دوستی مجازی با یک "گیمر" مرموز بازی‌های رایانه‌ای در کشور سنگاپور گم می‌شود و پلیس در جستجوی وی به اطلاعات بیش از آنچه تصور می‌کرده دست می‌یابد. 

 در شب اختتامیه جشنواره لوکارنو فیلم «M» به کارگردانی «یولاندا زابرمان» جایزه ویژه هیئت داوران را از آن خود کرد و «دومینگا سوتومایور» نیز برای ساخت فیلم «برای جوان مردن خیلی دیر است»  (شیلی، برزیل، آرژانتین) جایزه بهترین کارگردانی جشنواره را به خانه برد و هیات داوران بخش رقابتی به ریاست «ژیا ژانگ‌که» سینماگر چینی از فیلم «رِی و لیز» ساخته «ریچارد بالینگام» (بریتانیا) به صورت ویژه تقدیر کردند.

در بخش بهترین بازیگر مرد و زن جشنواره نیز به ترتیب «کی جو-بونگ» برای فیلم «هتل کنار رودخانه» و «رادو مونتی» برای فیلم «آلیس تی» اعطاء شد. 

در سایر بخش‌های هفتادویکمین جشنواره فیلم «لوکارنو» جایزه بهترین فیلم اول به «همه چیز خوبه» به کارگردانی «اوا تروبیش» رسید و «اسپایک لی» نیز برای فیلم «کلنزمن سیاه» برنده جایزه بهترین فیلم از نگاه مخاطبان جشنواره شد. 

سال گذشته هیات داوران لوکارنو به ریاست «اولیور آسایه» جایزه یوزپلنگ طلایی بهترین فیلم این جشنواره را به مستند «خانم فانگ» به کارگردانی «وانگ بینگ» از چین اعطا کرد که به داستان آخرین روزهای زندگی یک بیمار ۶۷ ساله آلزایمری در جنوب چین می‌پردازد.

این اولین باری بود که در طول هفت دهه برگزاری لوکارنو جایزه اصلی به اثری مستند اعطاء می‌شود. 

در هفتادویکمین دوره جشنوراه فیلم «لوکارنو» در مجموع ۳۰۰ فیلم در بخش‌های گوناکون به روی پرده رفتند که ۱۵ فیلم در بخش رقابتی برای کسب جایزه یوزپلنگ طلایی رقابت می‌کردند.

همچنین ۱۸ فیلم نیز در میدان بزرگ و روباز گراند پیازا و در مقابل هشت هزار نفر تماشاچی به نمایش گذاشته شدند.  این آخرین سال حضور «کارلو چاتریان» ایتالیایی در راس جشنواره لوکارنو بود و وی از سال بعد مدیر جشنواره بین‌المللی فیلم برلین خواهد بود. 

ایران امسال مستند بلند «زنانی با گوشواره‌های باروتی» به کارگردانی رضا فرهمند و تهیه‌کنندگی مرتضی شعبانی را به عنوان تنها نماینده خود در بخش هفته منتقدین حضور داشت. 

 هفتادویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم لوکارنو از تاریخ ۱تا ۱۱ اوت (۱۰ تا ۲۰ مرداد ماه) در کشور سوئیس برگزار شد.
Histats.com START (standard) Histats.com END