آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۶۰۵۳
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
بیست و چهارمین دوره جشنواره فیلم سارایوو با حضور اصغر فرهادی در شهر سارایوو شروع به‌کار کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، اصغر فرهادی به‌عنوان رئیس هیات داوران جشنواره سارایوو و نوری بیلگه‌جیلان کارگردان ترکیه‌ای جمعه۱۰ اوت در کنار پاول پاولیکوفسکی فیلمساز لهستانی این جشنواره را افتتاح کردند.
به گزارش فیدوس: بیست و چهارمین دوره جشنواره فیلم سارایوو با حضور اصغر فرهادی در شهر سارایوو شروع به‌کار کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، اصغر فرهادی به‌عنوان رئیس هیات داوران جشنواره سارایوو و نوری بیلگه‌جیلان کارگردان ترکیه‌ای جمعه۱۰ اوت در کنار پاول پاولیکوفسکی فیلمساز لهستانی این جشنواره را افتتاح کردند.
امسال فیلم «همه می‌دانند» ساخته اصغر فرهادی، «مرز» ساخته علی عباسی محصول دانمارک و سوئد، «ولتاژ» ساخته ١٦ دقیقه‌ای سمیرا قهرمانی از اتریش، «در تپه‌ها» ساخته ٢١ دقیقه‌ای حمید احمدی از انگلستان، فیلم «مجنونی» در ٧٨ دقیقه و «مرد مورد اعتماد» در ٢٨ دقیقه ساخته کورس علاقه‌بند محصول آمریکا و بوسنی و هرزگوین در جشنواره سارایوو به نمایش درخواهند آمد. در این جشنواره هشت روزه که تا ۱۷ اوت (۲۶ مرداد) به کار خود ادامه می‌دهد ۲۶۶ فیلم از ۵۶ کشور جهان به نمایش درمی‌آید. بیست وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم سارایوو با نمایش فیلم «جنگ سرد» ساخته پاول پاولیکوفسکی، چهره برنده اسکار افتتاح ‌شد. پاولیکوفسکی که جایزه بهترین کارگردان را امسال از جشنواره فیلم کن دریافت کرد، از مهمانان شب افتتاحیه این جشنواره بود. جشنواره سارایوو از سال ۱۹۹۵ و با پایان یافتن جنگ ۴۳ ماهه کار خود را آغاز کرده است و هر سال جایگاه نمادین‌تری در این زمینه به خود اختصاص داده است. این جشنواره بزرگ‌ترین رقابت سینمایی در منطقه‌ای به وسعت وین تا استانبول است. این رویداد که برای حمایت از کارگردان‌های شرق و جنوب‌شرقی اروپا فعالیت می‌کند، کشورهای بالکان را نیز پوشش می‌دهد. گفته شده این جشنواره سال پیش بیش از ۳۰ میلیون دلار به اقتصاد سارایوو کمک کرد.
Histats.com START (standard) Histats.com END