آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۶۰۲۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۲
بسیاری گروه‌های فعال زنان اعتراض شدید خود را نسبت به نادیده‌گرفتن زنان در جشنواره فیلم ونیز ابراز داشتند و خواستار الحاق جشنواره ونیز به طرح «تعهد جنسیتی» شدند.
به گزارش فیدوس: بسیاری گروه‌های فعال زنان اعتراض شدید خود را نسبت به نادیده‌گرفتن زنان در جشنواره فیلم ونیز ابراز داشتند و خواستار الحاق جشنواره ونیز به طرح «تعهد جنسیتی» شدند.
بسیاری گروه‌های فعال زنان از جمله شبکه «اودیوویژوال» اعتراض شدید خود را نسبت به غیبت زنان در جشنواره فیلم ونیز ابراز داشتند.
این معترضان در قالب نامه‌ای سرگشاده همچنین خواستار الحاق جشنواره ونیز به طرح «تعهد جنسیتی» شده‌اند که پیش‌تر جشنواره‌های «کن» و «لوکارنو» به آن پیوسته‌اند.
در بخشی از این نامه آمده: برای دومین سال پیاپی است که از ۲۱ فیلم شرکت کننده در بخش رقابتی تنها یک فیلم به کارگردانی یک زن حضور دارد آن هم فیلم «بلبل» به کارگردانی خانم «جِنِفِر کنت» است. فیلم «فرشتگان لباس سفید می‌پوشند» به کارگردانی خانم «ویویَن کوو» نیز تنها فیلم زن کارگردان جشنواره پارسال بود.
این در حالیست که «آلبرتو باربِرا» رئیس جشنواره ونیز قول داده بود تا حضور زنان در بخش رقابتی این جشنواره را بیشتر کند. او در جایی گفته بود که چنانچه هرآنچه در مورد برابری جنسیتی در جشنواره است قرار باشد تحمیل شود، من کناره‌گیری خواهم کرد.
در بخشی دیگر از این نامه با اشاره به همین سخنان باربِرا آمده است: زمانیکه آقای آلبرتو باربرا تهدید به کناره‌گیری می‌کند نشان می‌دهد که می‌خواهد انتخاب فیلم‌هایی را که زنان آن‌ها را کارگردانی می‌کنند، پایین‌تر از سطح استاندارد القا کند. از این رو بر ما اثبات شده که به جای جلوگیری از شایستگی زنان، پیگیری اهداق و مقررات به ما کمک می‌کند تا با توسعه و گسترش تعداد بیشتر زنان، این نقصان را برطرف کرده و به گسترش حضور زنان در این عرصه‌ها کمک کنیم.
جشنواره ونیز هنوز جوابی به نامه فعالان زنان نداده است
Histats.com START (standard) Histats.com END