آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۵۸۴۵
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷
معاون استاندار خوزستان: نظارت بر کالاهای اصلی بازار جدی‌تر می‌شود
معاون هماهنگی امور اقتصادی خوزستان با بیان اینکه باید به دنبال نقش بزرگتری در منطقه آزاد اروند باشیم تا نقش ملی به آبادان و خرمشهر دهیم عنوان کرد: تصمیماتی گرفته شده تا دام زنده از استرالیا وارد منطقه شود تا هم ارز آوری و هم اشتغال زایی ایجاد شود این دام زنده در منطقه ذبح می‌شود تا به مصرف کشور و حتی صادرات به کشور عراق برسد.
به گزارش فیدوس:  نشست کارگروه ستاد تنظیم بازار منطقه آزاد اروند با حضور سید علی بحرینی مقدم معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خوزستان بعد از ظهر امروز در سالن اجتماعات سازمان منطقه آزاد اروند برگزار شد.

سید علی بحرینی مقدم در این نشست اظهار کرد: در پی سیاست‌های کلان اقتصادی پس ازخروج آمریکا ازبرجام و اتفاقات به تبع آن، شکل‌گیری مجدد تحریم‌ها کاهش مبادلات اقتصادی و  تجاری و مشکلات بانکی را به‌دنبال داشته است.

وی افزود:آمریکا تحریم‌های تدریجی در صنایع مختلف و درآمدهای صادراتی ما اعمال می‌کنند وانتظار آن را داشته که کشور را به بحران اقتصادی با تحریم‌های تدریجی رسانده و باعث ایجاد چالش‌های جدی در صنایع و در آمدهای سیاست‌های مالی و اقتصادی شود. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با بیان اینکه در روز گذشته پول، ارز و فلزات ما هدف‌گذاری شد، بیان کرد: با وجود مخالفت‌های اروپا، قانون مصونیت‌های تحریم‌ها در حال اجرا است، ولی قاعدتا محدودیت‌هایی برای کشور ایجاد خواهند کرد.

وی گفت: تبعات موضوع را در بازار داشته‌ایم و با وجود در آمد خوب و ارز آوری در سال 97 منابع خوب دولتی و ارز 4هزار و دویست تومانی کالاهای اساسی ما، عدم هماهنگی باعث ایجاد بی‌نظمی و التهاب در بازار شد. که این  التهاب و عارضه کارشناسی شده و بسته جدید دولت از این پس تاثیر خوبی در بازار خواهد داشت.  

 بحرینی مقدم در خصوص  روند معکوس نرخ ارز وسکه طلا در بازار عنوان کرد: در بحث تنظیم بازار تصمیمات خوبی گرفته شد و تا فروردین ماه سال 98 درکالاهای اساسی تنوع بیشتر  ایجاد خواهد شد دارو نیز بصورت صد درصد از ارز دولتی و دلار 4 هزار و دویست تومانی بصورت ثابت استفاده می‌کند ولی با وجود سامانه توزیع و عرضه قرار است، نظارات ما برکالا بصورت  جدی‌تر صورت گیرد. 

 وی افزود: با این اتفاق نظارت‌ بر کالاهای اساسی بصورت جدی و کاملتر انجام می‌شود، اقتصاددانان نقدی داشته‌اند که کلیه کالاها بازار توزیع کالای مورد نیاز تامین شود و به افراد مختلف با توجه به وضعیت مالی یارانه‌ی بیشتری برای خرید کالاها دهد،دولت تصمیم گرفته این زمینه را با اقتدار بیشتری مدیریت کند. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با توجه به اینکه دولت یارانه‌ها را در اختیار کالاهای اساسی قرار داده عنوان کرد: باید از این یارانه صیانت کنیم و با حذف قاچاق، هزینه سربار، رانت کالای اساسی با قیمت مناسب را در اختیار افراد قرار دهیم.

وی گفت: افرادی بودندکه بطور انحصاری در سطح ملی ارزی را گرفته و کالا را وارد کرده بودن ولی ارائه نمی‌دادند یا بیشتر از قیمت واقعی ارائه می‌دادند یکی از کارهای کارشناسی این است که  از ظرفیت تعاونی مرزنشینان و منطقه آزاد اروند استفاده کنیم و انحصار را از پایتخت نشین ها خارج کنیم.

بحرینی مقدم در ادامه بیان کرد: در سایر اقلام انتظار است که منطقه آزاد اروند نقش اساسی خود را ایفا کند و در این شرایط اقتصادی خاص، به کمک اقتصاد استان و کشور برسد.

وی افزود: در شورای تامین استان قرارگاه تامین بازار را با فرمانداری‌ها داشته و افرادی بسیج شوند که با نظارت اقلام یارانه‌ای و کالا را در چهار چوب اساسی ارائه دهند، هم اقدامات ما باید اثر گذار باشد، هم التهابات را در بازار ایجاد نکنیم. 

معاون امور اقتصادی استانداری خوزستان  با اشاره  به این که در سازمان تعزیرات بعضا مشکلات قانونی وجود دارد اظهار کرد: بعد از سه بار تخلف در یک سال، اثبات تخلف منجر به بروز صدور حکم قضایی در صنف مختلف و پلمپ می شود و بعد با جریمه 60 هزارتومانی رفع می‌شود این قابل قبول و باز دارنده نیست.

وی گفت: جریمه باید رسیدگی شده و اثرگذار باشد، تخلف رسانه‌ای شود که نشان دهد نظارت وجود دارد. دستگاه‌های دولتی باید شفاف و قاطع باشد، همچنین اطلاع رسانی از قیمت‌های روزکالا بسیار مهم است.

بحرینی مقدم در بحث منطقه آزاد اروند حذف روادید بیان کرد: یک تحول بزرگ و بنیادی در استان وکشور ایجادشد که منطقه آزاد اروندبنیان گذار این حرکت بزرگی بود، 

وی افزود:ارز آوری برای ما بسیار مهم است واگر می‌خواهیم ارز آوری داشته باشیم. باید به صادرات غیرنفتی و صادراتی که هنوز آمریکا برنامه‌ای برای تحریم آن ندارد روی بیاوریم. 

بحرینی مقدم گفت: توریسم عراقی صرفا برای خرید گوشت و مرغ به آبادان نمی‌آید، صنعت توریسم اثراتش تکاثری بوده یعنی در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور موثر است و همه بخش‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی افزود: در سال گذشته کشور ایتالیا 60 میلیون توریست و 38 میلیارد در آمد ارزی از صنعت توریسم داشته و این اهمیت موضوع را می‌رساند باید وسعت دیدمان را به صنعت توریسم بیشترکنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان در خصوص اینکه چرا تولیدمان دچار مشکل است عنوان کرد: یارانه، تسهیلات ارزان قیمت و زمین ارزان در اختیار تولیدکنندگان قرار داده‌ایم ولی چرا زنجیره تولید ما کامل نیست؟ و موفق نمی‌شود؟ باید بازار فروشمان را بیشتر کنیم بازار عراق برای ما بسیارحائز اهمیت است.

وی گفت: 6.8 میلیارد دلار صادرات به کشور عراق و 80 میلیون دلار واردات داشته‌ایم، تنوع محصولات را باید بالا برده و تحلیل بازار را انجام دهیم، تنوع اقلام سبد صادراتی چیزی است که از منطقه آزاد اروند انتظار داریم انجام دهد تا وسعت و عمق همکاری‌ها با کشور عراق بیشتر شود.

بحرینی مقدم با اشاره به اینکه برای تولید برخی کالاهای یارانه اختصاص داده‌ایم عنوان کرد: نمی‌توانیم اجازه دهیم برخی کالاها از مرز کشور خارج شود، زیرا دولت بسختی یارانه این کالاها را تامین می‌کند، نباید اجازه دهیم راحت صادر شود باید به دست مصرف کنده حقیقی در داخل کشور برسد.

وی گفت: بایداز ظرفیت‌های منطقه آزاد اروند به نفع کشور و استان استفاده کنیم خوراک دام و طیور از 850 به 1350 افزایش قیمت داشته به طبع این انتظار را داریم که قیمت گوشت و مرغ افزایش یافته زیرا خیلی از تولید کنندگان مرغ در معرض ورشکستگی قرار گرفته‌اند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی خوزستان با بیان اینکه باید به دنبال نقش بزرگتری در منطقه آزاد اروند باشیم تا نقش ملی به آبادان و خرمشهر دهیم عنوان کرد: تصمیماتی گرفته شده تا دام زنده از استرالیا وارد منطقه شود تا هم ارز آوری و هم اشتغال زایی ایجاد شود این دام زنده در منطقه ذبح می‌شود تا به مصرف کشور و حتی صادرات به کشور عراق برسد.

وی افزود:باید مواد خام وارد شده، فرآوری، صادر و با ارزش افزوده داده شود. تا ازحداکثر بهره برداری حداکثراستفاده، کارشناسی و ظرفیت شناسی انجام شود.

بحرینی مقدم ادامه داد: با رونق گردشگران عراقی هم بخش‌های زیر بنایی متاثر از ورود توریسم‌ها می‌شود و هم با تولید ثروت، ایجاد اشتغال و درآمد بیشتر شاهد رفاه روزافزون که حق طبیعی مردم آبادان و خرمشهر است به کامشان شیرین شود.
"فیدوس" نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمیکند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمایید
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END