آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۵۴۹۵
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۱
علی تاجرنیا: سوال از رئیس جمهور در مقطع فعلی فرصت طلبانه است
علی تاجرنیا نماینده پیین مجلس ضمن به فال نیک گرفتن طرح سوال از رئیس جمهور گفت: طراحان سوال بیش از آنکه دغدغه مردم داشته باشند به دنبال بهره برداری سیاسی هستند اما من فکر میکنم استفاده از ظرفیت های قانون اساسی به هر شکل ممکن می تواند برای ارتقای دموکراسی و ایجاد شفافیت در جامعه مناسب باشد.
به گزارش فیدوس: سوال ۸۰ نماینده از رئیس‌جمهور اعلام وصول شد و این مهم ترین اتفاق صبح امروز در بهارستان است. به موجب ماده 197 آیین نامه داخلی مجلس حسن روحانی یک ماه زمان دارد تا به مجلس آماده و به سوال کمیسیون اقتصادی در پنج محور عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درباره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی پاسخ دهد. 

بر اساس تبصره یک ماده مورد اشاره طراحان سوال ظرف 30 دقیقه نظرات خود را بیان و رئیس جمهور طی یک سال به آنان پاسخ خواهد داد. بعد هم هیات رئیسه قانع کننده بودن یا نبودن توضیحات رئیس جمهور را به رای خواهد گذاشت و اگر دو سوم نمایندگان قانع نشوند، سوال به قوه قضاییه ارسال خواهد داشت. البته با توجه به اینکه هیچ یک از 5 محور مورد نظر کمیسیون اقتصادی در سوال از روحانی ناظر بر تخلف نیست در صورت قانع نشدن نمایندگان نیز کار به قوه قضاییه نخواهد شد. به اضافه اینکه بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران مسائل سیاسی طرح سوال در شرایط فعلی را نوعی سیاست کاری دانسته و پیش بینی می کنند که با ماجرا با قانع شدن نمایندگان فیصله یافته و ختم به خیر شود. 

علی تاجرنیا نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی از جمله کسانی است که چنین فکر می کند. او در گفت و گو با نامه نیوز ، گفت: فکر نمی کنم کار به آنجاها برسد زیرا طراحان سوال بیشتر به دنبال کار سیاسی و استفاده از فضای حاکم بر جامعه هستند.»

با وجود این تاجرنیا طرح سوال از رئیس جمهور استقبال کرد و گفت: «فکر میکنم استفاده از ظرفیت های قانون اساسی به هر شکل ممکن می تواند برای ارتقای دموکراسی و ایجاد شفافیت در جامعه مناسب باشد. اگرچه سوال از رئیس جمهور را در مقطع کنونی سیاسی و قدری فرصت طلبانه می بینم اما معتقد هستم که این موضوع فصل جدیدی را در کشور ما ایجاد میکند. این اتفاقی است که تا کنون رخ نداده یا  حداقل نادر بوده است.»

وی با تاکید بر اینکه باید این اتفاق را به فال نیک بگیریم، گفت: «این سوال فرصتی برای رئیس جمهور است که بی پرده تر با مردم صحبت کند لذا نفس کار به نفع روند دموکراسی و نظارت پارلمان بر قدرت اجرایی است.»

این فعال سیاسی اصلاح طلب در مورد اثر سوال از رئیس جمهور بر ذهن جامعه نیز گفت: «مردم نگراش های متفاوتی دارند اما عامه آن ها بخشی نارضایتی ها و نارسایی های موجود را ناشی از کارکرد مجموعه دولت می دانند فلذا بخش عمده ای از طبقات متوسط و پایین جامعه از طرح سوال از رئیس جمهور استقبال می کنند.» 

وی افزود: «بخشی از جامعه که مسائل سیاسی را دنبال می کنند متوجه خواهند شد که طراحان این سوال بیش از آنکه دغدغه مردم داشته باشند به دنبال سوءاستفاده از فضای موجود هستند.»

تاجرنیا در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا قانع شدن نمایندگان از توضیحات رئیس جمهور موجب افزایش یاس و ناامیدی در بخشی از جامعه که از سوال استقبال کرده بودند، نمی شود؟ گفت: «فکر میکنم ریشه این مسائل در بی اعتمادی نسبت به حاکمیت است. اتفاقا اگر قرار باشد کارکردهایی به رفع این بی اعتمادی کمک کند همین سوال و جواب هایی مطرح در مجلس می تواند این نقش را ایفا کند. باید سعی کنیم که این ها جنبه حقیقی داشته باشد و نمایشی به نظر نرسد. روشن است که اگر جنبه نمایشی داشته باشد موجب تضعیف روحیه مردم و سرخوردگی بیشتر آنان می شود.»

منبع: نامه نیوز
"فیدوس" نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمیکند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمایید
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END