آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۵۱۱۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۷
به بهانه معارفه مدیر جدید آموزش و پرورش آبادان
بار دیگر خبر تکراری تودیع و معارفه ریاست آموزش و پرورش شهرستان آبادان به روی خبرگزاری ها رفت . تکراری و ملال انگیز، ملال انگیز از این جهت که در ۱۲ سال گذشته این هفتمین نوع از برگزاری اینگونه مراسمات بوده است . یعنی به طور میانگین هر یک سال و هفت ماه ، میز ریاست آموزش و پرورش آبادان چهره جدیدی به خود دیده است .
*طالب یوسفی/ دبیر ادبیات دبیرستان های  آبادان
بار دیگر خبر تکراری  تودیع و معارفه ریاست آموزش و پرورش شهرستان آبادان به روی خبرگزاری ها رفت . 
تکراری و ملال انگیز، ملال انگیز از این جهت که در ۱۲ سال گذشته این هفتمین نوع از برگزاری اینگونه مراسمات بوده است . یعنی به طور میانگین هر یک سال و هفت ماه ، میز ریاست آموزش و پرورش آبادان چهره جدیدی به خود دیده است . 
اما حکایت این آمدن و رفتن ها از آنجا غمبار می شود که می دانیم تلاش و تاکید بازیگران و صحنه گردانان این کار نشانی از همراهی اصول و اسلوب مدیریتی و منطقی  با خود ندارد . چرا که نفس این تغییرات شتاب آلود خود بیشترین ضررها را به همراه خواهد داشت . 
این تغییرات نه از سر یافتن دردها و بهبود نواقص کار است و نه یک نیت پاک و صادقانه برای نوجویی و پی جویی و پیگیری بهتر کار 
هر چه هست در تمام این سال های اخیر مبنای این تصمیم گیری ها نه بر پایه معرفی و انتخاب و انتخابات  از سوی دبیران و یا یاری گرفتن از خرد جمعی و مشورت با آنها بلکه  تصمیم گیری در پستو ها و لابی ها  توسط صاحب نفوذان  و صاحب منصبان سیاسی شهر ساخته و پرداخته شده است . زیرا که آموزش و پرورش یک پایگاه قوی برای تصاحب پست های سیاسی و یک نردبان قدرت می باشد بنابراین هر چشم حریص سیاستمداری را به خود جلب می کند . 
ولی در چشم ناظران و صاحبان  بی طرف این نهاد که دبیران و دانش آموزان و دیگر شهروندان هستند این نردبان که برای  معراج روحی و اخلاقی است  شکسته و وسیله ایی نا ایمن و نا مطمئن شده است . 
با کمال تاسف در این سال ها برنامه منظم و منسجمی برای رشد کمی و کیفی آموزش و پرورش آبادان وجود نداشته است که اگر بود چهره مدارس حاشیه شهر که تعداد زیادی هم هستند اینگونه نزار و پریشان نبود
در تعداد قلیل مدارس برخوردار هم که موجب خرسندی شهروندان شده است بیش از هر چیز تلاش و تقلای فردی مدیران و دبیران زحمت کش بی ادعا بوده است  که موجب رشد کیفی و کمی خدمات آموزشی شده و آن دفاع جانانه از این سنگر مقدس را نباید به حساب غیر گذاشت .
آقایان و صحنه گردانان پر قدرت پیدا و پنهان لطفا توضیح دهند در این ۱۲ سال کدام فرد برنامه محور را بر سر کار آورده اند و اگر افراد بر مبنای حساب و کتاب و اصول و برنامه  مقبول و معقول انتخاب شده اند عزل و خشم ناگهانی بر آنها بعداز  مدت کمی چه بوده است و چرا این دور باطل  عزل و نصب بی وقفه و بی مبنا  ادامه داشته است . امری که  کمکی به ارتقا آموزش و پرورش آبادان نکرده است .  تاثیر این سیاست های خسارت بار متاسفانه به دیگر بدنه ها ی این سازمان هم  منتقل شده است .
در تمامی بخش ها حضور دهها ساله برخی افراد به شکل گیری شبکه ایی از گروه ها منجر شده است که بدون ترس از عقوبت قانونی  اشراف کاری و  پاسخ گویی مناسب در شان شهروندان و جامعه فرهنگیان آبادان ندارند و همه جا این رانت و ضابطه های دوستانه است که کارگشای امور است.
  یک نظر سنجی و تحقیق درست بی طرفانه به راحتی این مدعا را اثبات خواهد کرد . 
به عنوان مثال می توان از توزیع ناعادلانه امکانات آموزشی در مدارس  و نفوذ و ضابطه های عجیب دوستانه در قضیه انتخاب مدیران مدارس صحبت به میان آورد که موجب یاس و کناره گیری افراد شایسته و برجسته  و وارد شدن خسارت های بیشتر به این نهاد  شده است .
مقصود و منظور این یاداشت کوتاه تاثیر مخرب تصمیم گیری صاحبان قدرت و البته داد و ستد و همراهی بعضی همکاران است که آموزش و پرورش آبادان را  گرفتار درد های عمیق و بحران های حل نشدنی کرده و به چشم انداز ناروشن و نامطمئن آینده کشانده است .
خبر تودیع و معارفه ریاست آموزش و پرورش جدید آبادان ملال انگیز و دردناک بود و تا یک سال و هفت ماه دیگر که پچ پچ و زمزمه های اربابان قدرت بلند شود : 
دردا و دریغا که در این بازی خونین 
بازیچه ایام دل آدمیان است ....


انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
دبیر تازیانه خورده
|
France
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۵
0
0
بسیار به جا و درست میفرمایند جناب یوسفی و ای کاش مجالی برای نام آوردن از افرادی که در این نوشته به آنها اشاره ی کلی شده بود به وجود می آمد تا کوس رسوایی برخی مدیران و معاونین اداره ی مورد نظر کوبیده شود تا مردم دلسوخته ی این شهر بدانند چه بر سر آموزش و پرورشی که فرزندان خود را به آن می سپارند و یک نیمه روز با خیال راحت به زندگی خود میپردازند آمده است ای کاش میشد راند خواری و باند بازی و سیاست بازی برخی مدیران مدارس به روشنی قابل افشا کردن بود کسانی که با اربابان قدرت سیاسی شهر وارد معامله های کثیف میشوند تا چند سالی بیشتر بر مسند مدیریت مدارس جا خوش کنند و در این مسیر از آنچه ریاست بازی و توهین و تحقیر معلمان مدارس هست دریغ نمیورزند و ای کاش میشد از رشوه های کلانی که معاونین آموزش در اداره ی مورد نظر از مدیران برخی مدارس میگیرند نیز به راحتی حرف زد همان ها که با بی شرمی تمام با اولیای محترم دانش آموزان این شهر مظلوم از منظر ریاست گفتگو میکنند تعجب ندارد کاش میشد از نماینده ها روسای شورای شهر و .... هم در این مجال نام برد که با مدیران مدارس و مدیران اداره زد و بند ها ی سیاسی و مالی و البته دوستانه و خانوادگی دارند
Histats.com START (standard) Histats.com END