آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۴۲۷۴
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۶
استاندار خوزستان در نشست مشترک با استاندار بصره عراق در محل سازمان منطقه آزاد اروند مطرح کرد؛
استاندار خوزستان گفت:احداث سد بر روی اروندرود به منظور جلوگیری از نفوذ آب دریا در نزدیکی فاو عراق و اروندکنار تنها راه گذر از بحران کم آبی در استان بصره عراق و شهرهای آبادان و خرمشهر است.
به گزارش فیدوس: استاندار خوزستان گفت:احداث سد بر روی اروندرود به منظور جلوگیری از نفوذ آب دریا در نزدیکی فاو عراق و اروندکنار تنها راه گذر از بحران کم آبی در استان بصره عراق و شهرهای آبادان و خرمشهر است.
 غلامرضا شریعتی سه شنبه شب در نشست مشترک با استاندار بصره عراق در محل سازمان منطقه آزاد اروند اظهار داشت:آورد آب رودخانه کارون نسبت به 70 ساله گذشته 63درصد، رودخانه دز نسبت به میانگین 50 ساله 50 درصد،رودخانه کرخه نسبت به مدت 50 ساله 37 درصد و رودخانه زهره در همین بازه زمانی85درصد کاهش نشان می‌دهد.
وی افزود:نخلستان‌های آبادان و خرمشهر در حالت خطر هستند و تاکنون نتوانستیم آب مورد نیاز آنها را تامین کنیم ضمن اینکه تا چند وقت پیش مردم آبادان و خرمشهر با مشکل آب آشامیدنی مواجه بودند که با احداث خط لوله انتقال آب به طول ۱۰۰ کیلومتر تا حدودی مشکل آنها برطرف شده است.
شریعتی گفت:در بخش تامین آب کشاورزی شهرستانهای جنوبی با مشکل مواجه هستیم و در برخی از مناطق ممنوعیت کشت اعمال شده که از این بابت با اعتراضاتی نیز مواجه هستیم و مردم نیز گله‌مند هستند.
وی افزود:کاهش بارش‌ها باعث شده تا نیروگاه‌های برق‌آبی حداقل تولید برق را داشته باشند.
استاندار خوزستان گفت:کاهش تولید برق باعث شده ساعت کار ادارات را یک ساعت جلو بکشیم و یک ساعت کاهش دهیم ضمن اینکه در روزهای که پیش‌بینی هوای بالای 50درجه داشته باشیم برای پایداری برق شبکه خانگی ادارات را تعطیل می کنیم تا مصرف برق مدیریت شود.
وی از برنامه‌ریزی برای احداث نیروگاه هزار مگاواتی در منطقه آزاد اروند در سال جاری خبر داد و اظهار داشت:ضمن اینکه واحدهای نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر نیز در سال جاری افزایش خواهد یافت.
استاندار خوزستان گفت:در سایر شهرهای خوزستان نیز در حال ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی هستیم تا وابستگی استان به تولید برق‌آبی کمتر شود.
وی به بدهی بیش از یک میلیارد دلاری دولت عراق بابت صادرات برق ایران به این کشور اشاره کرد و بیان داشت:بخشی از برق شبکه ایران توسط نیروگاه‌ها بخش خصوصی تولید می‌شود و دولت به این نیروگاه‌ها بدهکار است.
استاندار خوزستان با اشاره به اینکه نیروگاه‌های ما نیاز به بازسازی و نوسازی دارند افزود: پرداخت نشدن بدهی دولت عراق باعث ایجاد مشکلاتی برای نیروگاه‌های بخش خصوصی شده است.
وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود به انتشار دود آتش‌سوزی در تالاب هورالعظیم در سمت عراق که شهرستان های غرب استان خوزستان را تحت تاثیر قرار داده اشاره کرد و گفت:این مهم باعث ایجاد مشکل برای شهروندان شده که نیاز است دولت مرکزی عراق برای خاموش کردن آن وارد عمل شود.
استاندار خوزستان به رابطه نزدیک و دوستانه مردم شهرستان‌های استان خوزستان و استان بصره عراق اشاره کرد و گفت:دولت و مردم ایران برادری خود را با نثار خون عزیزان خود در کنار برادران عراقی در مقابله با داعش ثابت کردند.
به گزارش ایرنا در ادامه این نشست استاندار بصره نیز گفت:کاهش بارندگی، احداث سد در ترکیه و بستن آب کارون بر روی شط العرب باعث شوری آب در استان بصره شده به‌نحوی ‌که آب را غیرقابل مصرف کرده است.
اسعد عبدالامیر عیدانی افزود:هم‌اکنون میزان شوری آب شط العرب در نزدیکی بصره به ۳۰ هزار و ۵۰۰ میکروموس بر متر مکعب رسیده که این میزان شوری و سختی آب را غیرقابل‌مصرف کرده است.
وی اظهار داشت:دولت عراق و استانداری بصره آماده پرداخت بدهی خود در زمینه برق دریافتی از ایران است ضمن اینکه توقف صادرات برق ایران به بصره باعث قطع چندین ساعت برق در این استان شده و نارضایتی عمومی را در پی داشته است.
به گزارش ایرنا قائم‌مقام سازمان منطقه آزاد اروند هم در این نشست گفت:وضع برخی از قوانین در شلمچه عراق باعث کاهش صادرات به این کشور شده است.
عبدالله کعبی افزود:ایجاد یک رانت به‌عنوان ثبت سفارش کالا در طرف عراقی باعث شده تا هزینه 10 هزار دیناری به تجار ایران وارد شود که این مبلغ در سایر مرزها از بازرگانان گرفته نمی‌شود.
وی به صادرات یک میلیارد و 200 میلیون دلاری کالا از مرز شلمچه در سال گذشته اشاره کرد و افزود:سال گذشته به‌طور متوسط روزانه 400 تا 500 کامیون کالا از مرز شلمچه صادر می‌شد که این رقم هم‌اکنون به کمتر از 100 کامیون رسیده است.
به گزارش ایرنا تشکیل کمیته مشترک برای بررسی نقطه احداث سد بر روی اروندرود و بررسی و رفع مشکلات صادر کنندگان کالای ایرانی از مرز شلمچه از مصوبات این جلسه مشترک بود.
Histats.com START (standard) Histats.com END