آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۴۲۶۵
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸
گروهی از نویسندگان مشهور انگلیسی از جمله پیتر کری در مراسم جشن پنجاه سالگی جایزه کتاب من بوکر به تصمیم اخیر مسوولان این جایزه اعتراض کردند.
به گزارش فیدوس: گروهی از نویسندگان مشهور انگلیسی از جمله پیتر کری در مراسم جشن پنجاه سالگی جایزه کتاب من بوکر به تصمیم اخیر مسوولان این جایزه اعتراض کردند. به نقل از گاردین، گروهی از نویسندگان مشهور انگلیسی در مراسم جشن پنجاه سالگی جایزه من بوکر به تصمیم مسوولان آن برای ورود نویسندگان خارجی برای شرکت در این جایزه انتقاد کردند.
انتقاد نویسندگان انگلیسی از حضور آمریکایی‌ها در جایزه «من‌بوکر»
از جمله چهره‌های شاخص این مراسم «پیتر کری» و نویسنده استرالیایی و «جولین بارنز» انگلیسی بودند. پیتر کری در سخنرانی خود به شدت به سیاست‌های اخیر مقامات من‌بوکر اعتراض کرد. پیتر کری در این مراسم که برندگان سال‌های گذشته جایزه من‌بوکر در آن حاضر بودند، خطاب به مسوولان برگزاری این جایزه گفت: حضور نویسندگان آمریکایی در جایزه من بوکر به کیفیت آن خدشه وارد می‌کند. کری که در سال‌های ۱۹۹۸ و ۲۰۰۱ میلادی توانسته بود جایزه من بوکر را کسب کند، حضور خارجی‌ها در من‌بوکر را غیرمنطقی و تجاری کردن این جایزه ارزیابی کرد. وی گفت: «هرچند نمی‌توان ارتباطات فرهنگی بین کشورها را نادیده گرفت ولی باید بگویم آیا آمریکایی‌ها در جوایز خود از جمله پولیتزر نویسندگان کشورهای دیگر مثل کانادا، استرالیا یا نیوزیلند را شرکت می‌دهند؟»

پیتر کری به حامیان آمریکایی جایزه من‌بوکر و تاثیر آن در تصمیمات اعلام شده اشاره کرد و افزود: «به نظر می‌رسد جایزه من بوکر در حال تبدیل شدن به یک مارک تجاری بین‌المللی است ولی باید بدانید که ادبیات یک کالای تجاری نیست.» مسوولان جایزه من بوکر در سال ۲۰۱۳ اعلام کردند قصد دارند نویسندگان انگلیسی زبان خارج از کشورهای مشترک‌المنافع را در این جایزه شرکت دهند. این تصمیم با انتقادات بسیاری از سوی نویسندگان و ناشران روبه‌رو شده است.
Histats.com START (standard) Histats.com END