آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۴۰۳۲
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۸
با کار شبانه روزی در دمای بالای ۵۰ درجه صورت گرفت؛
"فاز دوم طرح آبرسانی غدیر قبل از پایان سال 97 تکمیل می‌شود" این عبارتی بود که معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان ششم خردادماه سال جاری در جمع خبرنگاران بیان کرد. در نتیجه دو رکورد کم نظیر مهندسی برای حل مشکل آب جنوب و جنوب غرب خوزستان با کار و تلاش شبانه روزی متخصصان کشورمان به ثبت رسید
به گزارش فیدوس: دو رکورد کم نظیر مهندسی برای حل مشکل آب جنوب و جنوب غرب خوزستان با کار و تلاش شبانه روزی متخصصان کشورمان به ثبت رسید.
"فاز دوم طرح آبرسانی غدیر قبل از پایان سال 97 تکمیل می‌شود" این عبارتی بود که معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان ششم خردادماه سال جاری در جمع خبرنگاران بیان کرد.

در نیمه دوم خردادماه با نفوذ آب شور دریا به رودخانه بهمنشیر، آب شرب آبادان که از این رودخانه تأمین می شد؛ به قدری شور شد که حتی برای استفاده در شست و شو نیز مناسب نبود.

بیست و نهم خردادماه، اداره آبفای آبادان با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: "با توجه به اینکه شوری رودخانه بهمنشیر به حد آب دریا رسیده و برداشت آب از این رودخانه متوقف شده و با توجه به افت فشار آب ، ناچار به سهمیه بندی آب برای شهروندان آبادان هستیم."

در این اطلاعیه تأکید شد: "تا پایان تیر جاری که خط دوم آبرسانی غدیر کامل می شود، ناچار به سهمیه بندی آب شرب در مناطق مختلف آبادان هستیم."

به عبارتی، زمان تکمیل طرح آبرسانی غدیر 2 از پایان سال 97 به پایان تیرماه رسید و کار و تلاش برای تکمیل این طرح، شبانه روزی شد.

هفته اول تیرماه، خط لوله آب غدیر 1 دچار شکستگی شد و علاوه بر آبادان، شهر خرمشهر نیز با مشکل در تأمین آب شرب مواجه شد. نوبت بندی آب از آبادان به خرمشهر نیز کشیده شد و زحمتی که مردم ایستاده در ساعات گرم روز در صف های طولانی تهیه آب شرب متقبل می شدند، مسئولان را بر آن داشت تا به موازات ترمیم خط لوله شکسته شده غدیر 1، تکمیل و بهره برداری از طرح آبرسانی غدیر 2 را نیز به جای پایان تیرماه، به 15 تیرماه موکول کنند؛ از اینرو تعداد اکیپ های عملیاتی در سه شیفت کاری بیشتر شد و در نهایت، ساعات پایانی شب سیزدهم تیرماه، بهره‌برداری آزمایشی از خط دوم آبرسانی غدیر برای تامین آب شرب 3 شهر آبادان، خرمشهر و شادگان در استان خوزستان آغاز شد و از بامداد چهاردهم تیرماه، تامین 100 درصدی آب شرب آبادان و خرمشهر از سد کرخه صورت گرفت.

با تکمیل طرح آبرسانی غدیر 2 تا نیمه تیرماه، حجم کاری که به طور معمول بیش از 2 سال و نیم به طور می انجامید، در 12 ماه تکمیل شد، به طوری در این مدت قریب به 95 کیلومتر خط لوله با قطر 2000 میلیمتر توسط متخصصان کشورمان اجرا شد.

رضا اردکانیان وزیر نیروی کشورمان اجرای طرح غدیر 2 به مدت یک‌سال را کار کم‌نظیری در کشور برشمرد و افزود: این مدت یک رکورد مهندسی است که در خوزستان به اجرا رسید.

اردکانیان با اشاره به احداث بند خاکی مارد جهت کنترل شوری آب، عنوان کرد: زمان مورد نیاز این طرح در حالت عادی حدود 6 ماه است اما توانستیم در مدت زمان 47 روز آن را در خوزستان احداث کنیم. احداث این بند یک کار بسیار ارزشمند بود که اجرایی شد.

طرح احداث بندخاکی مارد که مورد اشاره وزیر نیرو بود، به موازات تکمیل پروژه آبرسانی غدیر 2 اجرایی شد. به‌منظور کنترل جریانات جزر و مدی و جلوگیری از نفوذ آب شور خلیج فارس به رودخانه کارون، اجرای بند خاکی به‌روی رودخانه کارون و در دهانه بهمنشیر به‌همت جهادگران قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) انجام شد که بهبود کیفیت و کمیت آب آبادان و خرمشهر را در پی داشت.

با ایجاد این طرح که شامل احداث سد و سرریز و قفل کشتیرانی به‌روی رودخانه کارون در پایین‌دست ورودی کانال مارد است، کمبود آب شرب آبادان و خرمشهر از طریق ایستگاه پمپاژ و کانال مارد آبادان بهبود یافت.

برای اجرای این بند، 42 هزار مترمکعب مصالح سنگی و 6055 مترمکعب مصالح خاکی مورد نیاز بود که مصالح سنگی این پروژه از فاصله 300کیلومتری تأمین شد. طبق قرارداد، زمان اجرای این پروژه پنج‌ماهه بود که بنا بر اضطرار و شرایط ناگوار آب منطقه، این پروژه به‌صورت شبانه‌روزی و در مدت 47 روز انجام شد.

 از اینرو دو رکورد کم نظیر مهندسی برای حل مشکل آب جنوب و جنوب غرب خوزستان با کار و تلاش شبانه روزی متخصصان کشورمان به ثبت رسید که اجرای طرح غدیر 2 در 12 ماه به جای 2 سال و نیم و اجرای بند خاکی مارد در زمانی 47 روزه به جای 5 یا 6 ماه بود.

در تمام مدت قریب به یک ماه کار شبانه روزی برای اجرای این طرح ها، دمای بیش از 50 درجه میانه روز و یا تاریکی میانه شب نتوانست مانعی برای فعالیت متخصصان کشورمان شود.
"فیدوس" نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمیکند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمایید
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END