آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۴۰۲۹
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹
ظریف:اروپایی‌ها تعهداتشان را عملی نکنند، اقدام می‌کنیم/لاوروف: توافق کشورهای طرف برجام برای حفظ پیوندهای تجاری با ایران
بنا به درخواست جمهوری اسلامی ایران، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا در تاریخ 6 جولای (پانزده تیرماه) در وین برگزار شد. کمیسیون مشترک به منظور بحث در مورد مسیر پیش رو برای حصول اطمینان از اجرای مستمر توافق هسته ای در تمامی ابعاد آن و بررسی مسائل حل نشده ناشی از خروج یکجانبه آمریکا برگزار شد

به گزارش فیدوس: به دنبال نشست مشترک کمیسیون برجام، اتحادیه اروپا بیانیه‌ای صادر کرد.
 اتحادیه اروپا در پی پایان نشست مشترک کمیسیون برجام، بیانیه‌ای صادر کرد.

1.  بنا به درخواست جمهوری اسلامی ایران، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا در تاریخ 6 جولای (پانزده تیرماه) در وین برگزار شد. کمیسیون مشترک به منظور بحث در مورد مسیر پیش رو برای حصول اطمینان از اجرای مستمر توافق هسته ای در تمامی ابعاد آن و بررسی مسائل حل نشده ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از این توافق و وضع مجدد تحریم هایی که وفق برجام و پیوست شماره دو آن رفع شده بود؛ موضوعی که عمیقا موجب تاسف اعضای کمیسیون مشترک گردیده است، تشکیل شد.

2.  کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای برجام را برعهده دارد.
3.  کمیسیون مشترک به ریاست «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی و با حضور آقای «وانگ یی» وزیر امور خارجه و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین ، «ژان-ایو لودریان» وزیر امور اروپایی و خارجه فرانسه ، آقای «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان ، «سرگی لاوروف» وزیر خارجه فدراسیون روسیه،  «آلیستر برت» وزیر مشاور در امور خاورمیانه در وزارت امور خارجه و مشترک المنافع انگلستان، و نیز «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد.
4. اعضای برجام مجددا بر تعهد خود در اجرای کامل و موثر توافق هسته‌ای تاکید کردند. آنها خاطرنشان کردند که برجام عنصری کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه بوده و یک دستاورد بسیار مهم در حوزه دیپلماسی چندجانبه است که بر اساس قطعنامه 2231 با اتفاق آرا به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است. اعضای برجام از یازدهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در تاریخ 24 ماه می که ایفای تعهدات هسته ای ایران را مورد تایید قرار داد، ابراز خرسندی کردند.

در بند پنجم  این بیانه 10 بندی، آمده است که تمامی طرف‌ها بر ضرورت اجرای کامل و موثر تمامی تعهدات هسته‌ای تأکید کردند. آنها از پیشرفت‌های مداوم در زمینه نوسازی رآکتور تحقیقاتی اراک استقبال کرده و از اینکه انگلیس وظیفه ریاست مشترک گروه کاری اراک را بر عهده خواهد گرفت، رضایت خود را ابراز کردند. طرف‌های توافق حمایت از نوسازی رآکتور تحقیقاتی اراک به عنوان بخشی از برجام و تبدیل تأسیسات فردو به مرکز هسته‌ای، فیزیک و فناوری را ادامه خواهند داد. طرف‌ها همچنین از پروژه‌های مهمی که بر اساس ضمیمه III برجام در زمینه‌های همکاری صلح‌آمیز هسته‌ای انجام شده‌اند، استقبال کردند.

بر  طبق بند ششم، شرکت‌کنندگان اذعان کردند که در برابر اجرای تعهدات مرتبط با هسته‌ای ایران، رفع تحریم‌ها، از جمله منافع اقتصادی حاصل از آن، بخش حیاتی برجام است.آنها همچنین به این نکته توجه نمودند که کنشگران اقتصادی که به دنبال کسب و کار مشروع با ایران بوده اند، با حسن نیت و بر مبنای تعهدات مندرج در برجام که در بالاترین سطح مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است عمل کرده‌اند.

در بند 7 آمده است که شرکت‌کنندگان درباره اقدامات اخیر به منظور دستیابی به راهکاری عملی برای عادی‌سازی روابط اقتصادی و بازرگانی با ایران مذاکره کردند.آنها ضمن استقبال از اقدامات فشرده انجام شده تاکنون، تقویت مذاکرات فنی فشرده و بسیح منابع  قابل توجه به وسیله همه طرف‌ها  استقبال کردند.

بر طبق بند هشتم، شرکت‌کنندگان  تعهد خود را درباره موارد زیر و در فضای توام با حسن نیت اعلام کردند:

- حفظ و ارتقای روابط اقتصادی  در بخش‌های گسترده با ایران

-حفظ و ارتقای کانال‌های موثر مالی برای تعامل با ایران

-تداوم صادرات نفت و میعانات گازی  و محصولات نفتی و پتروشیمی ایران

-تداوم رابطه حمل‌ و نقل دریایی (ارتباط دریایی  ار جمله کشتی‌رانی و بیمه)،  ارتباط هوایی، زمینی و حمل‌و نقل ریلی

-ارتقا پوشش مربوط به اعتبار در بخش صادرات

-حمایت روشن و موثر از کنشگران در بخش‌های اقتصادی که با ایران رابطه تجاری دارند به خصوص شرکت‌های کوچک و متوسط که ستون فقرات بسیاری از اقتصادها محسوب می‌شوند.

-تشویق به سرمایه‌گذاری‌های هرچه بیشتر در ایران

-حمایت از فعالیت‌های اقتصادی  برای سرمایه‌گذاری و سایر فعالیت‌های مالی و بازرگانی در ایران و یا در ارتباط با این کشور

-گردآوری کارشناسان بخش خصوصی  و دولتی  به وسیله  ارتقای شوراهای کاری

-حمایت عملی برای (روابط) بازرگانی  و سرمایه‌گذاری در ایران

-حمایت از شرکت‌ها در برابر  پیامدهای  خارجی تحریم‌های آمریکا

شرکت‌کنندگان اعلام کردند که اتحادیه اروپا در حال  پیشبرد فرایند «قوانین مسدودساز (تحریم‌ها) است تا به این وسیله از  شرکت‌های کشورهای اعضای اتحادیه اروپا  حمایت کند و مجوز وام خارجی بانک سرمایه‌گذاری اروپا را برای پوشش دادن ایران به روز رسانی کند. طرف‌های شرکت‌کننده، روی مسایل اشاره شده به وسیله تلاش‌های دوجانبه و همکاری با شرکای جهانی به منظور تشویق  آنها برای پیروی از سیاست‌های مشابه کار می‌کنند. تا ساز و کار مشابهی در روابط اقتصادی با ایران ایجاد کنند.

بنابر بند 9، شرکت‌کنندگان یادآور می‌شوند که این اقدامات با هدف حفظ توافق هسته‌ای صورت می‌گیرد که در راستای منافع امنیتی همه است.

در بند 10 هم آمده است که طرف‌های شرکت‌کننده موافقت کردند که تحت نظارت کامل و در نشست مجدد کمیسیون مشترک  برجام از جمله در سطح وزرا در راستای ارتقای تلاش های مشترک خود ادامه دهند. شرکت‌کنندگان  بر عزم خود در راستای توسعه موثر و اجرای راهکاری‌ها عملی درباره موارد بالا تاکید کردند.


ظریف:اروپایی‌ها تعهداتشان را عملی نکنند، اقدام می‌کنیم

وزیر خارجه ایران گفت: تعهدات مطرح شده در جلسه امروز را به تهران منتقل می‌کنیم و مقامات عالی کشور تصمیم لازم را درباره نحوه ادامه کار خواهند گرفت.
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعدازظهر امروز (جمعه) پس از شرکت در نخستین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرای خارجه ایران و 1+4 و بدون حضور آمریکا در جمع خبرنگاران عنوان کرد: نشست  بسیار جدی و سازنده‌ای داشتیم و در طول دو ماه گذشته بعد از اینکه خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، تلاش‌های فراوانی از سوی اعضای باقیمانده برجام صورت گرفت تا ایران بتواند از منافع برجام به خصوص منافع اقتصادی آن علیرغم اقدام غیرقانونی آمریکا استفاده کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: امروز این نشست هم در ادامه نشست‌های قبلی بود. بیانیه‌ای از سوی نشست صادر شد. این اولین کمیسیون مشترک در سطح وزراست. در گذشته جلسات کمیسیون مشترک در سطح معاونان وزرا بود و هیچ وقت کمیسیون مشترک در سطح وزرا تشکیل نشده و جلسات قبلی جلسات غیررسمی و برای مذاکره وزرا بوده است. این نشانگر اهمیتی است که شرایط کنونی دارد.

وزیر خارجه کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران این حق را برای خود محفوظ نگهداشته که در برابر تخلف رسمی و بزرگ آمریکا از برجام، اقداماتی که در برجام دیده شده را انجام دهد، به درخواست اعضای دیگر برجام، این اقدامات را به تعویق انداخته تا اینکه مطمئن شود منافع مردم ایران تضمین شود.


*مردم ایران باید منافع برجام را ببینند

به گزارش فارس، ظریف افزود: امروز در این جلسه بر این واقعیت از طرف ما تأکید شد بر اینکه مردم ایران باید منافع برجام را ببینند، همه اعضای باقیمانده برجام تأکید کردند و تعهداتشان را در حوزه‌های مختلفی در سطح وزرای خارجه اعضای باقیمانده برجام بیان کردند که این اولین بار است که این تعهدات به صورت تعهد این کشورها مطرح می‌شود، از ادامه فروش نفت ایران تا روابط بانکی، حمل و نقل، همکار‌ی‌های تجاری، همکاری در حوزه سرمایه‌گذاری و سایر موضوعاتی که در بیانیه‌ای که خانم موگرینی از سوی کمیسیون مشترک قرائت کرد، ذکر شده و متن بیانیه در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است.

*باید الان وارد مرحله اجرا شویم

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه این بیانیه در کنار اقدامات عملی است، یادآور شد: پریروز بسته‌ای را در تهران دریافت کردیم که آقای روحانی در مذاکراتشان گفتند این بسته کافی نیست، امروز در جلسه توضیحات بیشتری درباره این بسته شنیدیم.برخی اقدامات در حوزه بانکی، نفتی و سایر حوزه‌ها را بیشتر توضیح دادند. باید الان وارد مرحله اجرا شویم.

ظریف خاطرنشان کرد: آنچه الان به عنوان تعهد و همینطور به عنوان اقدامات، مطرح شده که الزاما همه اقداماتی نیست که علنا اعلام شود، این اقدامات باید به صورت اجرایی در بیاید و ببینیم که داریم منافعش را می‌بریم. البته یک زمانبندی ویژه‌ای هم مدنظر همه است و آن زمانبندی است که مطابق تحریم‌های آمریکاست، یعنی زمانی تحریم‌های آمریکا عملیاتی می‌شود، حتما باید قبل از آن این اقدامات عملیاتی شده باشد.

وی توضیح داد: مثلا اعلام شده قوانین مسدود کننده اتحادیه اروپا تا قبل از اولین روز اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا عملیاتی خواهد شد، همین طور فعال شدن بانک سرمایه‌گذاری اروپا در زمان مناسب انجام خواهد شد و تاریخش مشخص است و بقیه اقدامات باید در یک قالب زمانبندی باشد.

*کسی نتوانسته مشکل خروج آمریکا از برجام را حل و فصل کند

وزیر خارجه با بیان اینکه ایران همواره به عهد خود پایبند بوده و هم اکنون نیز به عهد خود پایبند است، گفت: ولی در قالب برجام این امکان را داریم که اگر در زمانی به مصحلت کشور تشخیص داده شد که به خاطر نقض آمریکا، چون نقض آمریکا هنوز موضوعی حل نشده‌ است، یعنی کسی نتوانسته مشکل خروج آمریکا از برجام را حل و فصل کند به خاطر اینکه آمریکا به برجام بازنگشته و تخلفات آمریکا توسط این کشور جبران نشده و ایران براساس برجام این حق را دارد که اقداماتی را انجام دهد، البته اقدامات دارای عواقب خودش نیز هست.
وزیر خارجه گفت: فعلا تصمیم‌ مان این است که با این تعهداتی که امروز صورت گرفته این تعهدات را به تهران منتقل می‌کنیم و مقامات عالی کشور تصمیم لازم را درباره نحوه ادامه کار خواهند گرفت.

ظریف با بیان اینکه براساس پیش بینی‌هایی که صورت گرفته، در مرحله اول ما این فرصت را خواهیم داد که این تعهدات را عملیاتی کنند، اظهار داشت: نحوه عملیاتی شدن آن را امروز برای ما توضیح دادند، اما باید ببینم در صحنه اجرا چگونه عملیاتی می‌کنند و البته اقدامات خود را در نظر داریم که در صورتی موفق به عملیاتی شدن درست تعهداتشان نشوند، ما اقدام کنیم.

وی گفت: تمام اعضای برجام که لااقل سه کشور عضو برجام متحدان نزدیک آمریکا هستند در اینکه اراده سیاسی دارند که برابر این اقدام آمریکا بایستند و شاید این اولین باری است که در چنین سطحی این اقدام صورت می‌گیرد، این تعهد را در جلسه نشان دادند و باید ببینم در عمل چقدر می‌خواهند و می‌توانند این کار را انجام دهند.

ظریف افزود: آنچه که ما امروز از روش‌های عملیاتی شنیدیم کاملا روش‌های عملی است و معتقدیم اگر این اراده سیاسی که اینجا نشان دادند، در سطوح مختلف اعمال شود، می‌توان کار را بدون مشکل به پیش برد.لاوروف: توافق کشورهای طرف برجام برای حفظ پیوندهای تجاری با ایران

وزیر خارجه روسیه پس از نشست کمیسیون مشترک وزرای خارجه کشورهای طرف برجام گفت که همگی برای ایجاد یک سازوکار ویژه برای حفظ تجارت با ایران مستقلا از واشنگتن توافق کردند.
 سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه می‌گوید که طرف‌های اروپایی توافق برجام به همراه روسیه و چین برای ایجاد یک سازوکار ویژه برای حفظ تجارت با ایران مستقلا از واشنگتن توافق کردند.

لاوروف در گفتگو با خبرنگاران گفت: «ما توافق کردیم ... که کارشناسان کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) راه‌هایی را که به ما اجازه می‌دهند تا به تعهداتمان براساس این توافق مستقلا از ایالات متحده پایبند بمانیم را بررسی کنند.» وی افزود که کمیسیون باید راه‌های حفظ پیوندهای تجاری و اقتصادی بین ایران و دیگر طرف‌های توافق را که «به هوس‌های آمریکا وابسته نباشد» توسعه دهد.

وی افزود که تمامی طرف‌های توافق تصمیم واشنگتن برای خروج یکجانبه از برجام را به عنوان «اقدامی نامشروع که نباید بدیهی انگاشته شود» محکوم کردند.

به گزارش راشاتودی، وزیر خارجه روسیه در ادامه گفت: «همه موافقت کردند که این مسئله یک نقض اساسی مفاد توافق است»، وی افزود که این اقدام ایالات متحده چیزی جز نتیجه یک تحریک ناشی از وضعیت سیاسی‌شده‌ای در خصوص ایران نیست.

لاوروف گفت که جمهوری اسلامی ایران همچنین بار دیگر بر پایبندی خود به توافق تأکید کرده و وعده داد تا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند. وی افزود که هرچند وزیر خارجه ایران گفته است که اقدامات ایالات متحده «به صورت غیر رسمی این توافق را دچار اختلال کرده است» و بر این اساس ایران حق خروج از این توافق را دارد، اما جمهوری اسلامی ایران این حق را عملیاتی به کار نخواهد برد.


 فرانسه: همه طرف‌ها بر تمایل خود برای حفظ برجام تأکید کردند
وزیر خارجه فرانسه پس از نشست کمیسیون مشترک وزرای خارجه کشورهای طرف برجام از تمایل تمامی طرف‌های برای حفظ این توافق سخن گفت.
ژان ایوه لودریان، وزیر خارجه فرانسه، پس از نشست کمیسیون مشترک وزرای خارجه کشورهای طرف برجام از تمایل تمامی طرف‌های برای حفظ این توافق سخن گفت.

لودریان در پیامی که در حساب توئیتری خود منتشر کرد آورده است:‌

آلمان، چین، فرانسه، انگلیس، روسیه، ایران و نماینده عالی اتحادیه اروپا بر تمایلشان برای حفظ برجام تأکید کردند.جلسه وزرای خارجه کشورهای باقی مانده در برجام، روز جمعه با یک بیانیه به کار خود پایان داد که در آن طرف های مذاکره کننده بر اراده خود برای حفظ برجام و بهره مندی ایرن از مزایای این توافق هسته ای تأکید کردند.

بیانیه پایانی این دیدار که نخستین جلسه در سطح وزرا پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام بود، ذکر می کند که حفظ توافق هسته‌ای در راستای منافع امنیتی همگان است.

در بیانیه قرائت شده توسط فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام شده: «طرف‌های شریک با حفظ تداوم همکاری‌ها از طریق بررسی مشترک و برگزاری دوباره کمیسیون مشترک، از جمله در سطح وزرا در هر زمانی که برای پیشبرد تلاش‌های مشترک مناسب است، موافقت می‌کنند. طرف‌های شریک بر عزم خود برای توسعه مؤثر و اجرای راه‌حل‌های عملی در خصوص مسائل فوق‌الذکر تأکید می‌کنند.»
"فیدوس" نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمیکند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمایید
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END