آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۳۹۴۹
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۶
اعضای منافقین با خود زنی تلاش می کنند سناریوی دیگری را پیش ببرند
حسن روحانی رئیس جمهور ایران در حال سوار به هواپیمای خود به قصد سفر به دو کشور مهم اروپایی بود که چند خبر در رابطه با دستیگیری چند ایرانی در جهت حمله به همایش منافقین در فرانسه توجه ها را به خود جلب کرد.
به گزارش فیدوس:سفر روحانی به اروپا در حالی انجام می شود که پس از خروج امریکا از برجام، سناریوی چند جانبه ای از سوی امریکا و دوستان منطقه ای او برای انزوای ایران و فشار همه جانبه از جمله به صفر رساندن صادرات نفت ایران چیده شده بود. ترامپ در یک پازل از پیش چیده شده چند روند را با هم پیش می برد. براي مقابله با ايران در دو عرصه به شكل همزمان فعاليت مي‌كند: تلاش براي تحت فشار قرار دادن تهران در ميدان اقتصادي با خروج از برجام و بازگرداندن تحريم‌هاي ثانويه و تلاش براي تنگ‌تر كردن عرصه سياسي بر ايران با توسل به فضاسازي در محيط‌هاي مجازي و البته پر و بال بخشيدن به گروه‌هاي ايراني مخالف نظام. 
یکی از این سناریوهای مهم ترامپ، ایجاد شکاف بین ایران و اروپا برای ناکام گذاشتن کامل برجام است. ترامپ که پس از خروج از برجام، شکاف بی سابقه ای را با اروپا رقم زد و اختلافات خود را با آن به اوج خود رساند اما تلاش کرد از این سو هم اروپایی ها مامنی برای ایران قرار نگیرد و سناریوی برجام منهای امریکا هر چه زودتر به شکست برسد.
از این رو خبر دستیگری چند ایرانی در آلمان، بلژیک واتریش همزمان با سفر روحانی به دو کشور اروپایی در حالی که چند روز پیش همایش منافقین در فرانسه برگزار شده بود، کلید خورد تا بتواند نه تنها سفر روحانی را تحت الشعاع خود قرار دهد بلکه روابط اروپایی ها با ایران را هم به تنش بکشاند.
اما وزارت خارجه ایران و وزیر خارجه زودتر دست بکار شد و پشت پرده این جریان را افشا کرد. در همان حین طریف توئیت کرد و هرگونه ارتباط این مسائل با ایران را تکذیب کرد. ظریف نوشت: : «چقدر جالب: همین که ما سفر در سطح رئیس جمهور را به اروپا آغاز کردیم، (گزارشی منتشر شد که) ظاهرا عملیاتی ایرانی اتفاق افتاده و توطئه گران آن دستگیر شده‌اند. ایران صراحتا هرگونه خشونت و ترور را در هر جایی که باشد محکوم کرده و آمادگی دارد تا با همه طرف‌های ذینفع برای پرده برداشتن از چیزی که یک طرح شیطانی عملیات فریب است، همکاری کند.»
و پس از آن نیز وزارت خارجه  با ارائه یک بیانیه با محکوک کردن هر نوع اقدام تروریستی در هر نقطه از جهان، آمادگی خود برای ارائه مدارک لازم برای اثبات اینکه افراد دستیگر شده از اعضای شناخته شده و عملياتی آن سازمان تروريستی محسوب می شوند، اعلام کرد.
مسائلی از این دست نه اولین و نه آخرین چنین تلاشهایی برای ایجاد یک فشار و منحرف کردن افکار عمومی است. در روزهایی که ایران روی یک خط باریک طی مسیر می کند تا روشهایی برای کاهش هزینه های بودن ترامپ پیدا کند، چنین داستانهایی ادامه خواهد داشت.
"فیدوس" نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمیکند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمایید
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END