آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۳۶۱۲
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۲
رئیس دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت که دولت در کنار بازارهای ارز، بورس، سکه و مسکن، یک بازار رقیب موثر نفتی ایجاد کند به این صورت که دولت از نفت و بشکه‌های نفت استفاده کرده و با تشکیل بازاری نفتی سرمایه‌های مردم را جذب کند
به گزارش فیدوس: رئیس دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت که دولت در کنار بازارهای ارز، بورس، سکه و مسکن، یک بازار رقیب موثر نفتی ایجاد کند به این صورت که دولت از نفت و بشکه‌های نفت استفاده کرده و با تشکیل بازاری نفتی سرمایه‌های مردم را جذب کند

سید عزیز آرمن با بیان این‌که ریشه اولیه ایجاد شرایط فعلی اقتصاد کشور به تحولات مربوط به روابط بین‌المللی، شرکای برجامی و مخصوصا آمریکا برمی‌گردد، گفت: اعلام خروج آمریکا و شروع تحریم‌های اقتصادی که از ماه‌های آینده قرار است آغاز شود یک جو روانی را ایجاد کرده که باعث خروج سرمایه‌ها از کشور شده است به طوری که دامنه امواج این اتفاق تا سرمایه‌ها در خانه‌های مردم هم کشیده شده است.

وی با بیان این‌که تا زمانی که این فضای روانی وجود داشته باشد شرایط به همین نحو خواهد بود، اضافه کرد: اعلام خروج شرکت‌های خارجی از کشور به بحران‌ها دامن زده است. مگر این‌که دولت و حاکمیت با ارائه طرحی بتوانند این فضا را مدیریت کنند، هرچند که راه‌حل‌ها صرفا اقتصادی نیستند و به روابط خارجی هم مربوط می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که در چنین شرایط اقتصادی عده‌ای ممکن است بخواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند، اظهار کرد: ممکن است برخی از بحران‌ها ریشه سیاسی داشته باشد یا از خارج کشور هدایت شود و با استفاده از منابع کلان بخواهند وارد کشور شده و ایجاد اختلال کنند، چرا که بسیاری از کشورها با ما دشمنی علنی دارند، اما همه اینها به شرطی ممکن که یک شرایط اقتصادی برای آنها فراهم باشد وگرنه آنها نمی‌توانند چنین کاری را انجام دهند.

دولت از بشکه های نفت برای جذب سرمایه ها استفاده کند

آرمن با طرح یک ایده برای کنترل حجم نقدینگی در بازار، اظهار کرد: دولت در کنار بازارهای ارز، بورس، سکه و مسکن بیاید و یک بازار رقیب موثر نفتی ایجاد کند به این صورت که دولت از نفت و بشکه‌های نفت استفاده کرده و با تشکیل بازاری نفتی سرمایه‌های مردم را جذب کند.

وی با بیان این‌که این بازار نفتی باید پایه‌ای دلاری یا یورویی داشته باشد، اظهار کرد: این یک ایده اولیه است و جزئیات آن باید مورد بررسی قرار بگیرد، اما چیزی که مشخص است این است که برخلاف منابع ارزی و طلا که بسیار محدود هستند منابع نفتی ما کمتر محدود بوده و می‌تواند پاسخگوی نیاز بازار باشد.

رئیس دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی دانشگاه چمران اضافه کرد: البته همه اینها به شرطی است مردم به دولت اعتماد داشته باشند و فروش نفت پایه‌ای حتما ارزی باشد، چرا که در حال حاضر شهروندان از ترس کاهش ریال است که به سمت ارزهای خارجی و طلا هجوم آورده‌اند.

به گزارش ایسنا، حرکت نقدینگی از سمت بانک ها به بازار از اواخر سال گذشته باعث ایجاد نوساناتی فزاینده در بازار ارز، سکه، طلا، مسکن و بازار بورس شده است. اتفاقی که ظاهرا قرار نیست به این زودی‌ها متوقف شود. بسیاری از کارشناسان، کاهش نرخ سود بانکی در شهریور ماه سال گذشته (۱۳۹۶) را در خروج نقدینگی‌ها از بانک ها بسیار موثر ارزیابی می‌کنند.
Histats.com START (standard) Histats.com END