آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۳۱۳۰
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
ریسک بزرگ عبدالله دوم در شرايط خطرناک اجتماعي و سياسي اردن
با توجه به شكنندگي خطرناك شرايط اجتماعي و سياسي در اردن، عبدالله دوم مجبور است كه با همه بازيگران منطقه‌اي كه در پيشبرد مسائل كنوني خاورميانه نقش دارند، همكاري و رايزني كند.
به گزارش فیدوس: اگر تصور بزرگ شرايط منطقه و شرايط شكننده اردن را در كنار يكديگر قرار بدهيم، آنگاه مي‌توان از ملاقات ناگهاني روز دوشنبه بنيامين نتانياهو با پادشاه اردن در امان، تصويري دقيق‌تر و تحليلي شفاف‌تر داشت. اردن به عنوان يك حكومت سلطنتي، همواره سياست‌هاي محافظه‌كارانه‌اي در پيش گرفته و از ماجراجويي در سياست داخلي و خارجي، پرهيز كرده است. اردن امروز در كانون تنش‌هاي منطقه قرار گرفته است و با سياست‌هاي محافظه‌كارانه خود تلاش مي‌كند تا با بندبازي در ميان تار و پودهاي نظام ملتهب حاكم بر خاورميانه، از اين آزمون سخت و شرايط پيچيده عبور كند. اردن همزمان كه با رژيم صهيونيستي پيمان صلح دارد و در گروهي از سياست‌ها با اين رژيم اتفاق نظر داشته، در بسياري از سياست‌ها و اقدام‌ها هم مخالف و منتقد اسراييل محسوب مي‌شود. اما با توجه به شكنندگي خطرناك شرايط اجتماعي و سياسي در اردن، عبدالله دوم مجبور است كه با همه بازيگران منطقه‌اي كه در پيشبرد مسائل كنوني خاورميانه نقش دارند، همكاري و رايزني كند. آنچه در شرايط ملتهب كنوني خاورميانه رخ مي‌دهد، با هر موج عبدالله دوم را به اين سو و آن سو مي‌كشاند، اما نهايتا امان اميدوار است با ايجاد توازن ميان نيروها و بازيگران تاثيرگذار در منطقه، بتواند از اين شرايط سخت به سلامت عبور كند.
رسانه ها گزارش دادند که نتانیاهو و عبدالله در این دیدار پیرامون روند به اصطلاح صلح میان فلسطین و رژیم صهیونیستی، روابط دوجانبه و تحولات منطقه ای به گفت و گو نشستند.
دفتر شاه اردن در بیانیه ای اعلام کرد که دو طرف در این دیدار تاکید کردند که «تلاش برای حل مناقشه میان فلسطین و اسرائیل برپایه راه حل دو دولت مستقل ضروری است».
بر اساس این بیانیه، عبدالله دوم با تاکید بر جایگاه قدس نزد مسلمانان، مسیحیان و همچنین یهودیان، آن را کلید صلح در منطقه توصیف کرد و حل مساله این شهر تنها راه ایجاد صلح در منطقه است.
وی علاوه بر این «راه حل دو کشور» را باعث تشکیل کشور فلسطین در مرزهای 1967 به مرکزیت قدس عنوان کرد تا از نظر او فلسطینیان با امنیت و آرامش در کنار اسرائیلی ها زندگی کنند.
دفتر نتانیاهو هم در بیانیه ای اعلام کرد که نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این دیدار، بر پایبندی اسرائیل در حفظ اماکن مقدس در قدس تاکید کرده است.
رسانه های صهیونیستی این سفر را با سفر کوشنر و گرینبلات، بی ارتباط ندانستند. سفری که قرار است فرستادگان رئیس جمهوری آمریکا به فلسطین اشغالی، اردن، عربستان، قطر و مصر عزیمت کنند و پیرامون طرح موسوم به 'معامله قرن' با سران این کشورها رایزنی داشته باشند.
شرايط فلسطين و موضع اردن در برابر تصميم امريكا براي انتقال سفارت اين كشور از تل‌آويو به قدس اشغالي و اختلاف نظر با واشنگتن و متحدان منطقه‌اي‌اش باعث شد كه فشار سياسي بر امان از سوي كشورهايي كه تا پيش از اين نزديك‌ترين متحدان ملك عبدالله دوم محسوب مي‌شدند، افزايش پيدا كند.

Histats.com START (standard) Histats.com END