آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۳۰۴۲
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۹
فرهنگ مرد سالار جزیی جدایی ناپذیر از آداب ورسوم مذهبی و قومی در کردستان ایران وعراق
قسم طلاق شکلی از اشکال مختلف خشونت خانگی است که در برخی از کشورها از جمله ایران و عراق رواج دارد. این رسم در میان سنی مذهبان و بخصوص در کردستان ایران وعراق جزیی جدایی ناپذیر از آداب ورسوم مذهبی و قومی و در واقع فرهنگ مرد سالار به حساب می آید.
به گزارش فیدوس: قسم طلاق شکلی از اشکال مختلف  خشونت خانگی است که در برخی از کشورها از جمله ایران و عراق رواج دارد. این رسم در میان سنی مذهبان و بخصوص در کردستان ایران وعراق جزیی جدایی ناپذیر از آداب ورسوم مذهبی و قومی و در واقع فرهنگ مرد سالار  به حساب می آید.                                                                                                                      
طبق این رسم و آیین،  که جایگاه مذهبی نیز در میان اهل سنت دارد، مرد با مجوز شرعی می تواند با گفتن چهار کلمه (قسم به سه  طلاقم اگر ....) همسرش را طلاق دهد.گاهی نیز در انجام معاملات از این قسم استفاده می شود. مثلا اگر مرد بگوید به سه طلاقه ام قسم و یا بر من طلاق باشد با فلان شخص سخن نخواهم گفت یا فلان معامله را انجام نخواهم داد. یا چنانچه  مردی همسرش را از انجام کاری منع کند ولی همسر آن عمل را انجام  دهد ادامه روابط  زنانشویشان حرام است وجهت کسب تکلیف باید به شورای روحانیت اهل تسنن مراجعه نمایند.  بعد از شرح ماجرا ، شورا بانوشتن نامه ای به دادگاه نظر خودرا بر باطل بودن صیغه عقد وصحه گذاشتن بر امر طلاق اعلام می دارد . از این رو در سه طلاقه مرسوم در بین اهل سنت، قاضی با استناد به حکم شورا و بدون رضایت زوجه  مجبور به صدور حکم طلاق می شود.  چرا که مطابق قانونی اساسی و قانون رعایت احوال شخصیه ایرانیان غیر شیعه، احوال شخصیه پیروان این  مذاهب  و از جمله اهل تسنن طبق مذهب خودشان است. از این رو در مناطقی که پیروان این مذاهب اکثریت دارند مقررات محلی با حفظ حقوق سایر مذاهب درحدود  اختیارات شوراها بر طبق آن مذاهب خواهد بود.    

این امر در صور تی است که مطابق قانون مدنی ایران برای صدور طلاق حتما باید گواهی عدم امکان سازش از دادگاه صادر شود. طبق ماده ۱۱۳۴ قانون مدنی  طلاق باید به صیغه طلاق و در حضور لا اقل دو مرد عادل که طلاق را بشنوند واقع شود. همچنین مطابق ماده ۱۱۳۵ طلاق باید منجز باشد وطلاق معلق به شرط باطل است .  از موارد فوق می شود این استباط را داشت که «قسم طلاق»  غیر قانونی ونقض حقوق اجتماعی و از نوع تعریف نشده خشونت خانگی است. در واقع  به نظر می رسد به علل مختلف از جمله بی تفاوتی مراجع قضایی، ناشناخته بودن این معظل در سایر مناطق کشور و عدم تحقیق و پژوهش  کافی  در این زمینه هیچ گاه  این عمل به عنوان شکلی از خشونت خانگی علیه زنان وکودکان  تعریف نشده و  در قانون مجازات هم جرم انگاری نشده است . این در حالی است که  در جامعه ایی که طلاق ننگ اجتماعی به حساب میاید زن بگناه وبی پناه مجبور به ترک خانه وفرزندانش می شود. با تمام پیامدها و آسیبهایی که زنان مطلقه در جامعه تجربه می کنند از جمله  بد بینی، انزوای اجتماعی و بی پناهی ، قضاوتهای تنگ نظرانه وعدم امنیت در کنار دیگران، باز خوردهای بدبینانه دیگران و به  حاشیه رانده شدن،  ترس از ازدواج مجدد ،جدایی از فرزندان، فقر و بیکاری ، آزار وخشونتهای پنهان و آشکار جنسی، زندگی زنی که با قسم طلاق مواجه است بسیار دردناک است.                   
با این ترتیب این سوال متبادر ذهن است که با توجه به قوانین عمومی کشور از جمله قانون مدنی و قانون مجازات اسلامی و پیش بینی صورت گرفته در قانون اساسی و قانون رعایت احوال شخصیه ایرانیان غیر شیعه راهکار حل این معضل و گره  کور آن از شریعت تا قانون چیست؟ از آنجایی که  احقاق حقوق شهروندی بدون حمایت دولتها  ممکن  نیست  این خلا قانونی تلاش وسیع و همه جانبه نمایندگان مجلس، وکلا و قانونگذاران و سایر دست اندر کاران  را در شرایطی که پیش نویس لایحه منع خشونت خانگی علیه زنان در راه مجلس است  برای به تصویب رساندن این لایحه و جرم انگاری قسم طلاق وگنجاندن آن در قوانین منع خشونت خانگی  می طلبد. به امید آنکه گامی  موثر در جهت مقابله با خشونت علیه زنان ستمدیده  سنی مذهب در مناطق کرد نشین و مجازات مردان خشونت ورز  باشد که  دیگر زنان علاوه برتحمل  سایر اشکال خشونت از جمله قتل ناموسی ،ختنه، سوزانده شدن، قربانی کابوس پایان نا پذیر  قسم طلاق بر لحظه لحظه زندگی مشتر کشان نباشند

*پروین ذبیحی/ فعال مدنی از کردستان

                 

"فیدوس" نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمیکند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمایید
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END