آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۲۷۶۳
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۱
رئیس شورای شهر اهواز با بیان اینکه نارضایتی مردم اهواز از عملکرد شوراها ماحصل سیری است که باید منشاء این نارضایتی ریشه‌یابی شود، گفت: شکست شورا و شهردار به نفع شهر نیست.
به گزارش فیدوس: رئیس شورای شهر اهواز با بیان اینکه نارضایتی مردم اهواز از عملکرد شوراها ماحصل سیری است که باید منشاء این نارضایتی ریشه‌یابی شود، گفت: شکست شورا و شهردار به نفع شهر نیست. اگر به این باور برسیم که شورا جهت ارائه خدمت به مردم آمده است باید هنگام ایجاد مشکل نسبت به رفع مشکل اقدام کنیم یا به دنبال به هم زدن بازی برویم؟ بنابراین نباید وارد آن بازی که به نفع هیچ کسی نیست وارد شویم.

 محمد جعفر فلسفی در نشست خبری که امروز (23 خردادماه) برگزار شد، با بیان اینکه اخیرا به شهردار اهواز هجمه ای صورت گرفته است، اظهار کرد: ظاهرا عده‌ای دوست ندارند اتفاقات خوبی در شهر اهواز رخ دهد و می‌خواهند روزنه امیدی که در دل مردم روشن شده است، را خاموش کنند.

وی تصریح کرد: می‌خواستیم شرایط برای برقراری ارتباط با مردم بهتر باشد و برای ارتباط بیشتر با اصحاب رسانه سعی می‌کنیم هر دو هفته یکبار به همراه رؤسای کمیسیونها نشست‌هایی برگزار شود و با ارائه عملکرد گزارش دهند.

رئیس شورای شهر اهواز با اشاره به جایگاه و وظایف اعضای شورای شهر بیان کرد: طبق اصل هفتم قانون اساسی و بر اساس قرآن کریم شوراها، مجلس شورای اسلامی شهر و از ارکان تصمیم‌گیری در کشور هستند یعنی به عنوان یک رکن مانند ارکان دیگر در تصمیم‌گیری دخیل هستند.

فلسفی عنوان کرد: کار روزمره مردم و زندگی مردم در شهر و روستا در ارتباط با شوراها است و شوراها باید جهت رفع مشکل مردم و انجام صحیح وظایف خودشان تلاش کنند.

وی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در طول دوره‌های گذشته در حوزه عملکرد شوراها در مواردی بوده است که کار به نقطه باریک کشیده شده و نتیجه آن ایجاد شرایطی بوده است که عموما موجب نارضایتی مردم از عملکرد شوراها است.

رئیس شورای شهر اهواز ادامه داد: نارضایتی مردم اهواز از عملکرد شوراها ماحصل سیری است که باید منشاء این نارضایتی ریشه‌یابی شود.

فلسفی با تأکید بر ضرورت نقد منصفانه گفت: نقد باید هدفمند و برای گره‌گشایی انجام شود اما گاهی اوقات نقدها جنبه اصلاحی ندارد. آیا چنین نقدی نتیجه ای جز ناکارآمدی و خلل دارد؟

وی بیان گفت: شکست شورا و شهردار به نفع شهر نیست. اگر به این باور برسیم که شورا جهت ارائه خدمت به مردم آمده است باید هنگام ایجاد مشکل نسبت به رفع مشکل اقدام کنیم یا به دنبال به هم زدن بازی برویم؟ بنابراین نباید وارد آن بازی که به نفع هیچ کسی نیست وارد شویم.

رئیس شورای شهر اهواز تصریح کرد: شورای شهر اهواز در اوضاع سختی به سر می‌برد و اگر اتحاد و همدلی نباشد دودش به چشم مردم خواهد رفت.

وی با اشاره به انجام برخی پروژه ها در مناطق مهدیس و ملاشیه، گفت: برای انجام پروژه‌ها نیاز به مناقصه است و مناقصه دو تا سه ماه زمان می‌برد. از طرفی دیگر آسفالت کردن جاده نیاز به زیرساخت و ترمیم دارد که مشمول زمان می‌شود.

فلسفی بیان کرد: باید برای بهتر شدن شرایط منطقه مهدیس اتفاق خاصی بیفتد. موقعیت جغرافیایی این منطقه شرایط خاصی ایجاد کرده است و زیرساخت‌های منطقه مهدیس نیز مشکل دارد.

وی با بیان اینکه آسفالت کردن خیابانهای منطقه مهدیس نیاز به اعتبار دارد، گفت: حداقل آرزوی مردم مهدیس احداث پارک، مدرسه، مسجد و آسفالت خیابانها است و حداقل‌ها را می‌خواهند.

رئیس شورای شهر اهواز گفت: از طرفی دیگر خدمات‌رسانی از سوی شهرداری انجام می‌شود اما عوارض را جاهای دیگر می‌گیرند که جای تعجب دارد.

فلسفی با تأکید بر اینکه مناطق کم‌برخوردار باید در اولویت باشند، گفت: در اوایل شروع کار تقریبا چهار پنج ماه بود که شهر رها شده بود و زمانی که شهردار اهواز کار را در دست گرفتند 300 پرونده بلاتکلیف روی میز داشتند.

وی عنوان کرد: اوایل آغاز کار کابل برق پارکها دزدیده شده بودند و حتی برخی پل‌های اهواز خاموش بودند. فضای سبز آسیب دیده بود که با همت شهرداری 150 هکتار فضای سبز ساماندهی شد. واقعا شرایط تغییری نکرده است؟ علی‌رغم همه مشکلات حرکت قابل مشاهده است.

رئیس شورای شهر اهواز بیان کرد: شرایط آب و فاضلاب و هوا و دیگر مسائل شهر اهواز در عملکرد اعضای شورا و شهرداری اهواز تأثیرگذار هستند بنابراین تا زمانی که شرایط زیست محیطی اینگونه است و مشکلات آب و فاضلاب وجود دارند کار اعضای شورا و شهردار اهواز سخت است و قطعا چالش‌ها به قوت خود باقی است.

فلسفی گفت: بحث مشکل فاضلاب مربوط به یک مدیر نیست و چند سال است که رسانه‌ها در مورد آن تأکید می‌کنند. در حال حاضر می‌بینیم که برای جمع‌آوری فاضلاب و جلوگیری از ریختن فاضلاب به رودخانه کارون تلاش می شود. کار جمع‌آوری فاضلاب شرق رودخانه کارون در حال انجام است اما جمع‌آوری فاضلاب در غرب این رودخانه تا چهار سال دیگر طول می‌کشد.

وی در خصوص کمبود اعتبار شهرداری اهواز گفت: بحث اعتبارات شهرداری اهواز در حال پیگیری است. آیا با 600 یا 700 میلیارد تومان می‌توان شهر اهواز را اداره کرد؟

رئیس شورای شهر اهواز بیان کرد: شهرداری اهواز از نظر شرایط مالی شرایط بدی دارد. اعتبارات شهرداری اهواز در سال 95 حدود 650 میلیارد تومان بود که با درآمدزایی و در شش ماهه دوم شورای پنجم به حدود 840 میلیارد تومان رسید. شهردار اهواز اعلام کرد اگر با این روند و شرایط ادامه دهیم نمی‌توانیم کار مؤثری در اهواز انجام دهیم. بنابراین باید به سمت تسهیلات برویم. آیا برای قطار شهری راهی جز عرضه اوراق داشتیم؟

وی با بیان اینکه در هر شورایی اختلاف پیش می‌آید، تصریح کرد: معمولا بیشتر اختلافات به دلیل انتصابات ایجاد می شود که باید در این زمینه نیز چاره‌اندیشی شود. باید ریشه اختلافات را آسیب‌شناسی کرد.

فلسفی عنوان کرد: رویکرد شورای شهر و شهردار اهواز کار احداثی است یعنی اگر می‌خواهید ورودی شهر را عوض کنید حداقل باید 20 بازارچه احداث شود.

رئیس شورای شهر اهواز در خصوص ورود شورای شهر به مسائل حاشیه‌ای و باز ماندن از وظایف اصلی گفت: بحث‌های حاشیه‌ای می‌تواند مخرب باشد. اگر اعضای شورا و شهردار اهواز وارد مسائل حاشیه‌ای شوند مسائل کاری آسیب می‌بیند.

وی گفت: یکی از تدابیری که در اوایل شکل‌گیری شورای پنجم اتخاذ شد این بود که بحث‌ها در یک فضای صمیمی و با حضور شهردار و خارج از صحن انجام شود تا مسائل حاشیه‌ای رخ ندهد.

فلسفی بیان کرد: اعضای شورای شهر اهواز از مسائل حاشیه‌ای استقبال نمی‌کنند اما برخی اتفاقات رخ داد که موجب مسائل حاشیه‌ای در فضای مجازی شد.

رئیس شورای شهر اهواز با بیان اینکه باید منابع مالی شهرداری اهواز تقویت شود، تصریح کرد: تاکنون آن گونه که باید نتوانسته ایم حق آلایندگی را از صنایع آلوده کننده شهر اهواز دریافت کنیم که پیگیری‌هایی در این زمینه انجام شده است. یکی از ظرفیتهای دوره پنجم شورای شهر ورود استاندار و نمایندگان خوزستان در این زمینه بوده است.

فلسفی گفت: برخی مناطق اهواز مثل منطقه یک، دو و سه مناطق درآمدزا هستند اما اگر بررسی کنید حتی حقوق پرسنل خودشان را نمی‌توانستند پرداخت کنند اما در حال حاضر شرایط بهتری دارند.

رئیس شورای شهر اهواز در خصوص عدم وجود سطل زباله در مناطق کم‌برخوردار اهواز گفت: قرار بر این بود که 4 یا 5 هزار سطل زباله در محله‌های مختلف اهواز قرار داده شود اما با بالا رفتن نرخ دلار مشکلاتی ایجاد شد. در حال حاضر باید 5 هزار مخزن زباله در اهواز تعویض شود.

وی در خصوص بررسی عملکرد مدیران شهرداری اهواز تصریح کرد: باید عملکرد مدیران ارزیابی شده و مورد تحقیق قرار بگیرد بنابراین کمیسون تحقیق و بازرسی راه‌اندازی شد تا در این راستا گام برداشته شود.

فلسفی عنوان کرد: طبق قانون اعضای شورای شهر نباید به طور مستقیم بر عزل و نصب‌ها دخالت داشته باشند. قائل به این هستم که شهردار نیاز به مشورت و تعامل دارد اما تحمیل پذیرفته نیست و تصمیم را خود او باید بگیرد.

رئیس شورای شهر اهواز در خصوص بودجه و عمرانی شهرداری اهواز گفت: در شهر اهواز باید 60 درصد بودجه جاری و 40 درصد بودجه صرف عمرانی شود اما به دلیل اینکه همه بودجه مورد نظر حاصل نمی‌شود در نهایت 80 یا 90 درصد بودجه جاری و 10 تا 20 درصد عمرانی است در حالی که در حال حاضر بودجه عمرانی اصفهان بر بودجه جاری غلبه کرده است. باید پایه‌های کار اصلی ایجاد شود و اگر این اتفاق رخ ندهد احداث یک پل 10 سال طول می‌کشد. تا زمانی که منابع مالی تقویت نشود تغییری در شهر ایجاد نمی‌شود. 
"فیدوس" نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمیکند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمایید
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END