آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۲۶۸۴
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵
مدیرکل راه و شهرسازی استان اعلام کرد
مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان از سکونت ۴۰ درصد از جمعیت شهری در سکونتگاه‌های غیررسمی خبر داد و گفت: از مساحت کل استان نزدیک به ۱۳ هزار و ۴۱۷ هکتار نیازمند بازآفرینی بوده که بیشترین حجم آن نیز مربوط به شهر اهواز خواهد بود.
به گزارش فیدوس: عباس پورسلان اظهار کرد: خوزستان با جمعیت ۷/ ۴ میلیون نفری و مساحتی برابر با ۶۴۰۱۹ کیلومتر مربع به عنوان پنجمین استان به لحاظ جمعیتی و دهمین از لحاظ مساحت شناخته شده و همچنین در مجموع دارای ۱۳۵۲ کیلومتر مرز مشترک به صورت خشکی، آبی و دریایی با کشورهای همسایه نیز است. وی با بیان اینکه این استان از نظر وسعت سکونتگاه‌های غیررسمی دارای رتبه دوم در کشور است، افزود: طبق مطالعات انجام‌گرفته خوزستان در بخش سرانه آموزشی دارای رتبه ۲۰، سرانه فضای سبز عمومی شهر رتبه ۱۲، سرانه درمانی و تعداد بیمارستان رتبه ۵، سرانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رتبه ۴، سرانه اماکن ورزشی رتبه ۴، سرانه فرهنگی و تعداد کتابخانه‌های عمومی رتبه ۳، مسکن ناپایدار (اسکلت ناایمن) رتبه ۷ و نرخ هدررفت فیزیکی آب شرب شهری دارای رتبه دوم در کل کشور است.

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان در خصوص ظرفیت‌ها و چالش‌های طبیعی در سه بخش کشاورزی، واحدهای کشت و صنعت در خوزستان نیز اظهار کرد: احداث واحدهای کشت‌وصنعت نیشکر گرچه سبب افزایش سطوح زیر کشت در استان شده‌اند، اما از سوی دیگر باید بگوییم که طی دو دهه اخیر بخش قابل‌توجهی از اراضی شمال و جنوب شهرستان اهواز با مساحت ۱۰۰ هزار هکتار به طرح‌های توسعه نیشکر اختصاص یافته، این در حالی است که بخش قابل‌توجهی از اراضی یاد شده مورد استفاده اهالی بومی ساکن منطقه بوده و بعد از تملک اراضی آنها از سوی سازمان‌های مربوطه، این افراد ناچار به مهاجرت شده‌اند.

پورسلان با اشاره به اینکه عدم برنامه مشخص برای سکونت مجدد این بخش از جمعیت، مشکلاتی را برای سایر نقاط شهری پیرامون به دنبال داشته است، تصریح کرد: با وجود آنکه بیش از یک سوم آب‌های جاری کشور در خوزستان جریان داشته و اجرای طرح‌های صنعتی بزرگ مقیاس را در سطح استان ممکن کرده است اما متأسفانه کیفیت آب شرب و مصرفی مردم در وضعیت نامناسبی قرار دارد و سواحل این رودخانه‌ها در محدوده بافت‌های فرسوده شهری عموما به‌دلیل مسائل حقوقی بین شهرداری‌ها و وزارت نیرو بلاتکلیف مانده و اقدامات بهسازی و عمرانی روی آنها انجام نشده است.

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان با بیان اینکه بخش قابل‌توجهی از استخراج نفت و گاز کشور در خوزستان اتفاق می‌افتد، گفت: رها کردن شهرهای نفتخیز به حال خود با پایان یافتن بهره‌برداری از ذخایر زیرزمینی سبب شده است تا شهرهایی شامل آغاجاری، هفتکل و مسجدسلیمان با خلأ عملکرد اقتصادی روبه‌رو شوند و به مرور زمان به سمت میرایی حرکت کنند؛ جمعیت این شهرها با مهاجرت از شهر، بخشی از ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی به‌ویژه در شهرهای بزرگ را تشکیل می‌دهند.وی اظهار کرد: بخش قابل توجهی از عرصه‌های شهری به جریمه‌های قانونی تاسیسات و خطوط انتقال اختصاص یافته که کمتر مورد حفاظت قرار می‌گیرد از این‌رو بستر مناسبی را برای رشد سکونتگاه‌های غیررسمی فراهم کرده است. پورسلان از سکونت ۴۰ درصد از جمعیت شهری خوزستان در سکونتگاه‌های غیررسمی خبر داد و گفت: از مساحت کل استان نزدیک به ۱۳ هزار و ۴۱۷ هکتار نیازمند بازآفرینی بوده که بیشترین حجم آن نیز مربوط به شهر اهواز خواهد بود.

وی اظهار کرد: ۹ شهر استان شامل اهواز، مسجدسلیمان، ماهشهر، آبادان، ایذه، شوش، شوشتر، سوسنگرد و بهبهان بیش از ۸۰ درصد بافت‌های نابسامان میانی خوزستان را به خود اختصاص داده‌اند. سکونت ۸۵۰ هزار نفر از جمعیت استان در سکونتگاه‌های غیررسمی شناسایی‌شده در حالی رخ داده که این جمعیت بیشتر از جمعیت ۵ استان ایلام، خراسان شمالی و جنوبی، سمنان و کهگیلویه و بویر احمد در خوزستان به شمار می‌روند. مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان درباره فعالیت‌های انجام گرفته از سوی ستاد بازآفرینی شهری در استان اظهار کرد: تاکنون فعالیت‌های گسترده‌ای در زمینه امور ترویجی، اجتماعی و فرهنگی، عمرانی، امور اقتصادی و اشتغال انجام شده که لیست همگی، موجود و قابل مشاهده خواهد بود.

پورسلان افزود: شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با هماهنگی ستاد بازآفرینی استان نسبت به اجرای برنامه‌های مصوب بازآفرینی برای شهرهای اهواز، مسجدسلیمان، آغاجاری، هفتکل و دشت آزادگان اقدام کرده و اداره کل راه و شهرسازی به‌عنوان دبیر ستاد موظف به تهیه برنامه بازآفرینی این شهرها به قید فوریت است. پورسلان اظهار کرد: تملک، مرمت و بهسازی سالانه حداقل ۲ اثر تاریخی در استان به‌منظور حفظ هویت شهری، جذب گردشگر و ارتقای حس تعلق به محلات هدف توسط شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی ایران و به‌روزرسانی و تهیه طرح بازآفرینی برای محدوده بافت ناکارآمد شهری ۲۹ شهر استان و تهیه سند بازآفرینی برای ۴۷ شهر باقی مانده که محدوده آنها تعیین نشده است، با مشارکت وزارتخانه‌های کشور و راه و شهرسازی باید انجام شود. مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان درخصوص ارائه درخواست‌ها و پیشنهادهای استان در زمینه بازآفرینی شهری اظهار کرد: راه‌اندازی حداقل ۱۰ دفتر توسعه محله‌ای و اجرای ۱۰ طرح محرک توسعه در محلات هدف بازآفرینی شهری استان، اجرای فوری شبکه ریلی شهرهای جدید رامین و شیرین‌شهر، از طریق توسعه راه‌آهن، تهیه برنامه پیش‌نگری و پیشگیری از گسترش سکونتگاه‌های غیررسمی استان، اجرای برنامه‌های مصوب بازآفرینی برای شهر ماهشهر در چارچوب طرح بازآفرینی و اجرای برنامه‌های مصوب بازآفرینی برای شهرهای ایذه، باغملک و دهدز و شوشتر ازجمله آنها به‌شمار می‌رود.
Histats.com START (standard) Histats.com END