آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۲۶۲۱
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت اعلام کرد: با اقداماتی که در خصوص پیش‌فروش خودرو شده تا کمتر از یک‌ماه دیگر بازار خودرو آرام می‌شود و قیمت‌های حاشیه بازر از بین خواهد رفت.
به گزارش فیدوس: مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت اعلام کرد: با اقداماتی که در خصوص پیش فروش خودرو شده تا کمتر از یک ماه دیگر بازار خودرو آرام می‌شود و قیمت‌های حاشیه بازر از بین خواهد رفت.

امیرحسین قناتی در برنامه تیتر امشب افزود: در عرضه خودرو مشکلی به وجود نیامده بلکه هجوم نقدینگی سرگردان به بازار خودرو و افزایش تقاضا این حاشیه افزایش قیمت‌ها را به وجود آورده است.

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت گفت: امسال بالغ بر ۲۶۰ هزار دستگاه خودرو تولید شده که در مقایسه با تولید در مدت مشابه سال قبل بیش از ۳۵ درصد بیشتر است.

قناتی افزود: امسال حدود ۲۲۵ هزار دستگاه خودرو سند فروش خورده است و این نابسامانی حاشیه بازار کار واسطه‌ها و دلالان است.

او با اشاره به اینکه خودروساز برای تامین نیاز مالی خود باید خودرو را به فروش برساند گفت: شرکت‌های خودرو سازی بر اساس نیاز بازار خودرو تولید می‌کنند و اجازه نمی‌دهیم برای افزایش قیمت خودرو در بازار خودروها را دپو کنند.

مدیرکل صنایع خودرو وزارت صنعت افزود: شرکت‌های خودرو سازی سالیانه بر اساس نیاز بازار یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید می‌کنند.

قناتی درباره پیش فروش خودروها افزود: شرکت‌های خودرو سازی بر اساس دستوالعمل شورای رقابت عمل می‌کنند و با توجه به تقاضا در بازار این اجازه به خودرو ساز داده خواهد شد تا تعداد بیشتری خودرو پیش فروش کند.

او همچنین گفت: این حاشیه بازار در اعیاد پیش رو برطرف خواهد شد و شرکت‌های خودروسازی فروش خودرو را در برنامه دارند.

مدیرکل صنایع خودرو وزارت صنعت درباره ثبات در بازار تاکید کرد: حداکثر تا یک ماه آینده شاهد ثبات در بازار خواهیم بود.

قناتی افزود: این افزایش قیمت خودرو به نفع وزارت صنایع و شرکت‌های خودرو ساز نیست و از این افزایش قیمت حمایت نمی‌کنیم.

در ابتدای برنامه تیتر امشب معنمدی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران اتومبیل گفت: عدم نظارت بر بازار خودرو و انحصار که موجب شده خودروسازان کنترل کامل بازار را در دست بگیرند علل هرج و مرج در بازار خودرو و افزایش قیمت‌هاست.

ملکی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بعد از اظهارات معتمدی گفت: افزایش قیمت‌ها بیشتر مربوط به خودروهای وارداتی است.

این نماینده مجلس گفت: شورای رقابت برای دو تیپ خودرو قیمت گذاری می‌کند که یک تیپ شامل خودروهایی مثل سمند، پارس، پژو و آل نود است و یک تیپ هم شامل خودروهایی مثل پراید و تیبا است.

ملکی گفت: خودروهایی که مشمول قیمت گذاری شورای رقابت است ۳٫۵ درصد افزایش رسمی قیمت داشته به علاوه ۱۲ درصد حدودا حاشیه نرخ رشد و خودروهایی که مشمول قیمت گذاری شورای رقابت نمی‌شوند هم حدود ۱۲ درصد رشد قیمت و حاشیه نرخ رشد قیمت آنها هم حدود ۲۳ درصد بوده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان این که عضور شورای رقابت است گفت: البته خودروهایی که وابستگی وارداتی آنها بیشتر بوده تا ۳۰ یا ۴۰ درصد هم افزایش قیمت داشته‌اند.

ملکی گفت: احتکار نمی‌تواند از علل نابسامانی بازر باشد زیرا احتکار به ضرر خودروساز است چون خودروسازان به شدت مشکل نقدینگی دارند.

این نماینده مجلس با اشاره به عوامل تأثیر گذار بر قیمت خودرو مثل قیمت قطعات و مواد اولیه افزود: ارز از عوامل تأثیر گذار بر قیمت خودروست و هر دستگاه خودرو حداقل ۲۰۰۰ دلار وابستگی ارزی دارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از علل مشکلات بازار خودرو را ندادن اجازه ثبت سفارش خودرو و طرح وضع مالیات بیان کرد و گفت: ۶۴۸۱ دستگاه خودروی خارجی به اذعان وزارت صنایع بدون ثبت سفارش وارد شده است و انجمن وارد‌کنندگان خودرو می‌گوید ۱۵۰۰۰ هزار دستگاه بدون اینکه سایت باز باشد ثبت سفارش شده است.

خاکساری کارشناس صنعت خودرو هم با اشاره به این که قیمت خودرو وابسته به عوامل مختلف است گفت: در بازار انحصاری قیمت را تولیدکننده تعیین می‌کند و به بازار می‌دهد.

این کارشناس گفت: قیمت خورد در ایران واقعی نیست و هیچ نسبتی با درآمد مردم و حتی آن مهندسی که درکارخانه خودروسازی کار می‌کند ندارد.

خاکساری گفت: در همه جای دنیا قیمت خودروهای باکیفیت و به روز و مدرن سال ۲۰۱۸ معادل ۴ تا ۶ برابر درآمد یک مهندس لیسانسیه است و واقعیت این است که در کشور ما پایه قیمت‌گذاری خودرو اشتباه بوده است و خودروسازی مسیر نامناسبی را طی کرده است.

این کارشناس افزود: نرخ مالکیت خودرو در ایران پایین است و از هر ۱۰۰۰ ایرانی فقط ۱۷۵ نفر خودرو دارند یعنی ۴۰ درصد خانوارهای ایرانی خودرو ندارند یعنی نمی‌توانند خودروهای گران و بی کیفیت داخلی را بخرند زیرا قیمت خودروها با درآمد آنها تناسب ندارد و غیر واقعی است.

خاکساری گفت: پیشنهاد می‌کنم این شوراهایی که ایجاد کرده‌اند همه منحل شود و اجازه دهند خودروهای با کیفیت بدون تعرفه و مالیات وارد شود.

همچنین محمدرضا منصوری؛ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ارتباط تلفنی با برنامه تیتر امشب ضمن تأیید سخنان خاکساری گفت: عملکرد شرکت‌های خودرو سازی در چند سال گذشته بسیار بد بوده است.

او گفت: با توجه به رایگان بودن آب و برق و کارگر ارزان شرکت‌های خودرو‌سازی نباید اینگونه افزایش قیمت داشته باشیم و افزایش قیمت ارز در بازار ارتباطی با افزایش قیمت خودرو ندارد.

منصوری با اشاره به این که مزد کارگر ایرانی ۴۰۰ دلار است که حتی از کارگر چینی که ۱۱۰۰ دلار بسیار کمتر است گفت: مساله امروز ما عرضه خودرو در بازار نیست بلکه رشد تقاضا در بازار است.

او با اشاره به اینکه باید جلوی رانت در شرکت خودرو سازی گرفته شود گفت: خودرو نباید به عنوان یک کالای سرمایه‌ای تلقی شود و نباید فرد برای افزایش سود در بازار، خودرو را از کمپانی خریداری کند.

مجتبی نظری؛ مشاور مدیرعامل سایپا دیگر میهمان تلفنی برنامه تیتر امشب درباره شرایط تعویض خودروهای ثبت نامی ساندرو با تندر ۹۰ گفت: شرکت سایپا به متقاضیان اعلام کرده است در صورت نیاز می‌توانند نسبت به تعویض خودرو اقدام کنند و این مسئله ارتباطی با افزایش قیمت و کمبود خودرو در شرکت ندارد.

او گفت: شاخص‌هایی که برخی کارشناسان درباره قیمت تمام شده خودروها اعلام می‌کنند درست نیست.

مشاور مدیرعامل سایپا گفت: در ماه‌های اخیر نسبت به مشابه سال گذشته بیشترین تولید خودرو را داشتیم که افزایش تولید با توجه به نیاز بازار بوده است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران
"فیدوس" نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمیکند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمایید
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END