آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۲۵۳۴
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۰
آمارهای روزانه تجارت گویای آن است که در پایان هفتمین روز خرداد امسال میزان واردات کشور معادل ۳۳۰.۴ میلیون دلار و حجم صادرات ۱۲۹.۳۶ میلیون دلار بوده است.

به گزارش فیدوس: آمارهای روزانه تجارت گویای آن است که در پایان هفتمین روز خرداد امسال میزان واردات کشور معادل ۳۳۰.۴ میلیون دلار و حجم صادرات ۱۲۹.۳۶ میلیون دلار بوده است.
در ماه‌های گذشته با توجه به تک نرخی شدن ارز، تراز تجاری کشور که سال گذشته هفت میلیارد دلار منفی بوده حدود یک میلیارد دلار مثبت شده است.

طبیعی است شرط مثبت شدن تراز تجاری پیشی گرفتن حجم صادرات از واردات است. اما در شرایطی که در هفته‌های گذشته گاه میزان واردات حتی یک چهارم صادرات بوده است، در تاریخ هفتم خردادماه(آخرین آمار روزانه اعلام شده) واردات بیش از دو برابر بیشتر از صادرات بوده است. از نظر وزنی در این روز ۳۳۸ هزار تن واردات و ۴۱۱.۶ هزار تن صادرات داشته‌ایم.

البته طبیعی است که آمارهای روزانه متغیر بوده و ممکن است در روزهای قبل و بعد خود دستخوش تغییرات عمده شوند، بر همین اساس در روز ششم خردادماه صادرات حدود ۵۰ درصد بیش از واردات بوده و ۱۱۰ میلیون دلار واردات و ۱۶۴.۸ میلیون دلار صادرات داشته‌ایم.

با این وجود در روز پنجم خرداد ماه سال جاری نیز واردات حجمی به مراتب بیش از صادرات داشته و در برابر صادرات ۱۷۶.۳ میلیون دلاری حدود ۲۱۱.۶ میلیون دلار بوده است.

در تاریخ ۳۱ اردیبهشت‌ماه نیز واردات کشور اختلافی قابل توجه نسبت به صادرات داشته و معادل ۱۵۸.۵ میلیون دلار بوده است، در حالی که در این روز تنها ۹۶.۲ میلیون دلار کالا صادر شده است.

با توجه به اینکه در دوره‌ای حجم صادرات روزانه حتی تا چهار برابر بیش از واردات شده بود اکنون به نظر می‌رسد به دنبال اختصاص تدریجی ارز تک‌نرخی به بخش‌های مختلف ،واردکنندگان فعالیت خود را با جدیت بیشتری دنبال می‌کنند.البته طبیعی است آنچه این روزها اعلام می‌شود در گذشته ثبت سفارش شده است.
برچسب ها: واردات ، آمار ، صادرات ، فیدوس
"فیدوس" نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمیکند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمایید
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END