آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۲۱۵۴
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۷
ایران جوان و بلندترین تیم آسیا؛
سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا آنالیز جالبی از تیم ملی فوتبال ایران قبل از حضور در جام جهانی روسیه داشته و از عزت اللهی، آزمون و جهانبخش به عنوان سه بازیکن کلیدی یاد کرده است.
به گزارش فیدوس: سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا آنالیز جالبی از تیم ملی فوتبال ایران قبل از حضور در جام جهانی روسیه داشته و از عزت اللهی، آزمون و جهانبخش به عنوان سه بازیکن کلیدی یاد کرده است.

سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا طبق روال هر روز به معرفی یکی از تیم های آسیایی حاضر در جام جهانی روسیه پرداخته و گزارش امروز خود را به آنالیز تیم ملی ایران اختصاص داده است که این گزارش در زیر می آید:

* نگاه کلی به تیم ایران
با منتفی شدن سه مسابقه از ۶ دیدار تدارکاتی پیش از حضور در جام جهانی، آماده سازی تیم ملی ایران کمتر ایده آل است اما کی روش با پتانسیلی که در تیم ایران وجود دارد به نمایش قدرتمندانه در روسیه اعتماد دارد. به خاطر همگروهی با دو قهرمان اخیر اروپا یعنی اسپانیا و پرتغال و همچنین مراکش که از آن به عنوان گروه مرگ یاد می شود، خیلی ها معتقدند کار ایران خیلی زود در جام جهانی تمام می شود.

ایران تنها تیم آسیایی بود که بدون شکست و با اختلاف ۷ امتیازی نسبت به تیم دوم گروه A به جام جهانی رسید. ۱۱  گل سردار آزمون و ۸ گل مهدی طارمی به تیم ملی کمک کرد تا در تمام مسابقات خانگی پیروز شوند البته به جز تساوی ۲ - ۲ مقابله سوریه در آخرین بازی و بعد از قطعی شدن حضور ایران در جام جهانی.

بازیکنان کلیدی

علیرضا جهانبخش: وینگر ۲۴ ساله ایران که عنوان آقای گلی لیگ هلند را با ۲۱ گل از آن خود کرد. زیرکی این بازیکن جرقه خلاقیت ایران در کناره زمین خواهد بود.

سردار آزمون: آزمون گلزنترین بازیکن ملی است که در ۳۱ مسابقه، ۲۳ گل به ثمر رسانده است.

سعید عزت اللهی: هافبکی که بالانس را به خاطر ترکیب عالی مهارت و فیزیکش در میانه میدان ایجاد می کند.

سرمربی
کارلوس کی روش سرمربی سابق امارات، آفریقای جنوبی و تیم ملی پرتغال، ایران را برای دومین بار پیاپی راهی جام جهانی کرده است. در سال ۲۰۱۴، ایران در جام جهانی یک امتیاز کسب کرد و همچنین صاحب اولین کلین شیت (گل نخوردن) در تاریخ جام جهانی شد. یکسال بعد، کی روش تیم ملی را به مرحله یک چهارم نهایی جام ملتهای آسیا رساند ولی در ضربات پنالتی مقابل عراق شکست خورد.

آقای پاس
در  دیدار با اسپانیا و پرتغال، مردان کی روش با دو تیم صاحب بهترین خط میانی دنیا مواجه می شود. به این ترتیب نقش هافبک میانی ایران یعنی سعید عزت اللهی تعیین کننده است. عزت اللهی به خاطر محرومیت در بازی اول ایران با مراکش حضور ندارد ولی بازگشت این هافبک ۱۹۰ سانتیمتری در دو بازی بعدی، شانس خوبی برای تیم ملی خواهد بود. این هافبک ۲۱ ساله در مرحله انتخابی جام جهانی بیشتر از سایر بازیکنان و ۲۹۹ پاس داده است که این ارزش او را برای برقراری ارتباط بین مدافعان و مهاجمان نشان می دهد.

ثبات دفاعی
اگر یک جنبه در تیم ملی ایران باشد که کی روش آنرا پیوسته بهبود بخشیده باشد، آن جنبه بازی دفاعی تیم است. تیم ایران در مرحله انتخابی جام جهانی در ۱۰ مسابقه، فقط ۲ گل دریافت کرد. تیم ایران ۹ کلین شیت را ثبت کرده است و هر دو گل  را در بازی خانگی مقابل سوریه دریافت کرد. کی روش تصمیم گرفت جلال حسینی مدافع مرکزی تیمش را از لیست جام جهانی کنار بگذارد. کاپیتان پرسپولیس در ۶ مسابقه مرحله انتخابی، تیم ملی را همراهی کرد ولی مربی پرتغالی تصمیم دارد از زوج پژمان منتظری استقلالی و مرتضی پور علی گنجی مدافع السد در قلب خط دفاع استفاده کند.

آمار جذاب
تیم ایران با میانگین قدی ۱۸۳، بلندقدترین تیم آسیایی حاضر در جام جهانی روسیه است. آنها همچنین جوانترین تیم در بین تیم هایی آسیایی جام جهانی هستند؛ آنهم با میانگین سنی ۲۶ سال.

آیا می دانستید؟
امیر عابدزاده دروازه بان ایران پسر احمدرضا عابدزاده دروازه بان پیشین تیم ملی ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه است. در کنار کاسپر اشمایکل دروازه بان دانمارک، عابدزاده یکی از دو دروزاه بانی است که والدین آنها سابقه دروازه بانی در جام های جهانی را دارد.
Histats.com START (standard) Histats.com END