آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۱۷۷۷
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳
سخنگوی دولت در واکنش به تخریب دولت و تیم مذاکره کننده هسته‌ ای به بهانه خروج آمریکا از برجام گفت: درحال حاضر در ضربه زدن به دولت به معنای ضربه به قوه‌ مجریه محسوب نمی‌شود.
به گزارش فیدوس: سخنگوی دولت در واکنش به تخریب دولت و تیم مذاکره کننده هسته‌ ای به بهانه خروج آمریکا از برجام گفت: درحال حاضر در ضربه زدن به دولت به معنای ضربه به قوه‌ مجریه محسوب نمی‌شود.
 محمد باقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با اشاره به اظهارات رهبری درباره تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران بیان کرد: همیشه بیانات رهبری منصفانه بوده است و در این مورد هم به همین سیاق در مورد تیم مذاکره کننده هسته ای بیان نمودند؛ تیم مذاکره هسته‌ای ما توانست در مذاکرات خواسته‌های کشور  را مطرح کرده و اتهام واهی علیه کشور را  رفع کند که این هنر بزرگی بود.

وی در ادامه افزود: ترامپ با همه نادانی خود درک کرد که دیپلمات‌های ما قوی هستند ، دنیا دیپلمات‌های ما را تحسین می‌کند ما حق نداریم که تیم مذاکره کننده خود را تحقیر کنیم.

وی با اشاره به اینکه اگر تحریم‌ها مجدد وضع شود ما راه مقابله با آن را بلدیم، گفت: اما این کار هزینه دارد و دنبال این نیستیم که هزینه بیشتری به مردم تحمیل کنیم. به هر حال طرف مقابل  ما یک آدم عهد شکن است و ما باید با برنامه مناسب، مقابل توطئه‌های او عمل کنیم . ما اکنون با دشمنان نظام روبرو هستیم و برخی از تخریب‌ها در داخل کشور و ضربه زدن به دولت فقط ضربه زدن به قوه مجریه نیست، اکنون روزنامه‌ای که مدعی انقلابی گری است امروز حرف‌های ترامپ درباره اقتصاد ایران را برجسته می‌کند و به آنها گرا می‌دهد.

وی در ادامه در باره مطرح شدن موضوع عدم شکایت رییس جمهور توسط  برخی مخالفان دولت گفت:  مخالفان دولت دو سال پیش همین کارها را کردند ولی مردم در انتخابات باز هم به روحانی رای دادند این افراد کل مردم ایران را نمایندگی نمی‌کنند مردم ممکن است توقع و انتقاداتی از ما داشته باشند ، ما هم خود را موظف می دانیم به انتظارات آنها پاسخ دهیم.

وی همچنین درپاسخ به سوالی درباره انتقادات برخی از هنرمندان از دولت و اعلام آنها مبنی بر شرکت نکردن در مراسم افطاری رییس جمهور به دلیل مشکلات اقتصادی کشور بیان کرد: نفی نمی‌کنیم این روزها کسانی که حامی ما بودند چنین اظهار نظر ‌هایی می‌کنند ما در دولت همه تلاش خود را کردیم که اقتصاد رشد داشته باشد، ولی دولت چه کاری می توانسته انجام دهد و آن را انجام نداده است؟ سفره‌های مردم در اردیبهشت سال قبل خیلی پر رنگ‌تر بود؟ اینها واقعیت است چه کسی دوست دارد سفره مردم پر بارتر نباشد؟ ما متوسط حقوق ها را ده درصد افزایش دادیم و بیش از 97 هزار میلیارد تومان برای امور رفاه اجتماعی هزینه کردیم این در حالی استک ه برای آموزش وتحقیقات 57 هزار میلیارد تومان، برای حوزه دفاعی 51 هزار میلیارد تومان و برای حوزه سلامت 26 هزار میلیارد تومان هزینه کردیم این یعنی این پول‌ها را در زمینه رفاهی هزینه کردیم.

وی با اشاره به اینکه مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد سه برابر شده است و هر فردی در کمیته امداد ماهانه  193 هزار تومان حقوق می‌گیرد افزود: آقای فتاح بیان  کرده‌اند که کمک این دولت به محرومان تا کنون توسط هیچ دولتی انجام نشده بود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما در سال گذشته 790 هزار فرصت شغلی ایجاد کردیم آیا این اقدامات در جهت پر کردن سفره‌های مردم نیست دولت برای جذب سرمایه خارجی مذاکرات را آغاز کرد که به خاطر آن مذاکرات تحت فشار قرار گرفت. دولت هر چه بتواند برای مردم انجام می دهد ما از افراد تحصیل کرده انتظار انتقاد منصفانه داریم. دولت با اشتیاق فراوان منتظر است از همه مردم راهنمایی بگیرد، ولی برخی از صحبت‌ها ممکن است جنبه اجرایی نداشته باشد.

نوبخت در تشریح شرایط دولت با  اشاره به یکی از اشعار حافظ گفت: شب وتاریک و بیم موج وگردانی چنین حائل / کجا داند حال ما سبک باران ساحل‌ها

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد موضع دولت درباره سوال نمایندگان مجلس از رییس جمهور اظهار کرد: سوال استیضاح و تذکر حق نمایندگان مجلس است ولی باید  درجای خود از این حق استفاده شود. اگر سوال از رییس جمهور با هدف رفع ابهام انجام می شود که نمایندگان رییس جمهور پاسخ می دهند نباید ذهن دولت با این سوالات گرفته شود. سابقه استیضاح را دیده‌ایم. اکثریت مجلس استیضاح را تایید نکردند اما من به وجدان عمومی مجلس ایمان دارم.

نوبخت با اشاره به اینکه برخی وزار هر روز در مجلس هستند و به سوالات نمایندگان پاسخ می دهند تصریح کرد: دولت توضیحات لازم را راجع به سوال جمعی از نمایندگان مطرح می‌کند مجلس محل وضع قانون و رفع مشکلات است اما آیا  با طرح این سوال کمکی به حل مشکل مردم می شود؟

سخنگوی دولت در پاسخ به  سوالی مبنی بر اینکه غیر از مذاکره با اروپا دولت چه اقدامی برای رفع تحریم‌های آمریکا و همکاری با سایر کشورهای دنیا دارد اظهار کرد: ما غیر از اتحادیه اروپا در حال بهبود روابط با سایر کشورها هستیم، وزیر امور خارجه هم اکنون در هند است وخود من هم سفر 24 ساعته به تایلند داشتم روابط ما با کشورهای دنیا به ویژه همسایگان باید افزایش یابد.

وی درباره وضعیت فروش نفت ایران در شرایط احتمالی تحریم‌های آمریکا گفت: بخش عمده‌ای از نفت به هندو چین فروخته می‌شود که پس از بازگشت وزیر امور خارجه از هند وی گزارشی از آخرین توافقات ارائه می‌کند. با اروپا نیز در حال مذاکره هستیم که فروش نفت ایران به آنها ادامه یابد و حتی افزایش فروش نفت ایران به این کشورها مطرح است و اگر برخی از کشورها واردات نفت را کاهش دادند این مسئله جبران شود.
Histats.com START (standard) Histats.com END