آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۹۳۴۴
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۱
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند مطرح کرد:
اسماعیل زمانی گفت: پس از لغو روادید اتباع خارجه طبق آمار اتاق های اصناف آبادان و خرمشهر، میزان داد و ستد در منطقه آزاد اروند ۳۰ درصد افزایش یافته که نشانه رشد رونق اقتصادی بازار و منطقه است.
به گزارش فیدوس: اسماعیل زمانی گفت: پس از لغو روادید اتباع خارجه طبق آمار اتاق های اصناف آبادان و خرمشهر، میزان داد و ستد در منطقه آزاد اروند ۳۰ درصد افزایش یافته که نشانه رشد رونق اقتصادی بازار و منطقه است.

 اسماعیل زمانی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند در نشست بررسی و شناخت ظرفیت ها و رفع موانع پیش روی کسب و کار در حوزه قاچاق کالا و ارز در منطقه آزاد اروند که با حضور مسئولان قضایی استان خوزستان، مسئولان حقوقی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور و نمایندگان ارشد دادستانی کشور، در سالن اجتماعات سازمان منطقه آزاد اروند برگزار شد، اظهار کرد: سالانه ۲۶ میلیارد تومان بابت استقرار نیروی های گمرک و نیروهای انتظامی در مبادی ورودی منطقه و کنترل و نگه داری از حصار منطقه آزاد اروند هزینه می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه اولین مزیت منطقه آزاد اروند معافیت گمرکی و دومین مزیت، معافیت مالیاتی است، گفت: فعالان اقتصادی باید کارنامه مالیاتی خود را ارائه بدهند اما کسی حق وصول مالیات را از آنها ندارد چون از پرداخت مالیات معاف هستند.

زمانی افزود: این معافیت برای کلیه حقوق بگیران نیز لحاظ شده است و از پرداخت مالیات معاف شدند و حقوق آنها ۱۰ درصد بیشتر از مبلغ حقوق بگیران در سرزمین اصلی است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند با یادآوری قانون معافیت مالیاتی ارزش افزوده در منطقه آزاد اروند، توضیح داد: در صورتی که فعالان اقتصادی نسبت به ثبت در منطقه آزاد اقدام کرده باشند، از مالیات های مختلف از جمله مالیات بر ارزش افزوده معاف خواهند شد که در واقع این یکی از مهمترین مزایای نسبی منطقه آزاد است که مصرف کنندگان نهایی کالا(خانوارها) بطور مستقیم در هنگام خرید کالا از اینگونه مالیات های غیر مستقیم معاف خواهند شد.

وی یادآوری کرد: قانون معافیت مالیاتی ارزش افزوده در واقع حقوق مصرف کننده است نه فروشنده و مردم در هنگام خرید کالا نباید این مبلغ را پرداخت کنند.

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد اروند با تاکید بر اینکه گردشگری زود بازده ترین و بیشترین مزیت اقتصادی را برای خرمشهر و آبادان  ایجاد می‌کند، اضافه کرد: استان بصره با پنج میلیون نفر جمعیت مرکز اقتصادی عراق محسوب می شود و برای استفاده از این فرصت به نفع منطقه آزاد اروند توانستیم روادید ورود اتباع خارجه را به منطقه از مرز شلمچه با این استان حذف کنیم. البته در فرایند ورودی منطقه همه مراحل قانونی طی می شود و چک های لازم  صورت می‌گیرد.

زمانی در خصوص آمار ورود اتباع از زمان برداشته شدن روادید ورود به منطقه، تصریح کرد: از ابتدای برداشته شدن روادید ورود به منطقه( آذر ماه 96) تا کنون حدود ۱۸۰ هزار نفر تبعه خارجی که عمدتا عراقی هستند بدون روادید وارد منطقه آزاد اروند شدند. که حدودا ۷۰ تا ۸۰ درصد این اتباع در منطقه قوم و خویش دارند و ما بقی نیز در هتل ها اقامت می‌کنند.

وی خبرداد: پس از لغو روادید اتباع خارجه طبق آمار اتاق های اصناف آبادان و خرمشهر، میزان داد و ستد در منطقه آزاد اروند ۳۰ درصد افزایش یافته که نشانه رشد رونق اقتصادی بازار و منطقه است.

لازم به ذکر است که این نشست با حضور عبدالله کعبی قائم مقام هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد اروند، حسین گروسی معاون حقوقی و امور مجلس دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، رضا خشنودی مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق کالا و ارز دادستانی کل کشور، محمود صدرایی مشاور دادستان کل کشور، مهدی قدمی رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز، محسن پوراحمدی مدیر حقوقی و شهرام موسوی مشاور معاون حقوقی و امور مجلس دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور برگزار شد.

در همین راستا بازدید از تاسیسات، صنایع تولیدی، مبادی ورودی و خروجی کالا، گمرکات و بنادر، طرح های توسعه ای و سرمایه گذاری منطقه آزاد اروند از جمله برنامه های این گروه در بازدید از منطقه آزاد اروند است.
منبع: خبرگزاری برنا
Histats.com START (standard) Histats.com END