آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۹۰۳۳
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۵
رئیس‌کل گمرک شرایط واردات کالا به‌صورت وثیقه‌ای از گمرک برای حمایت از تولید داخل را در ۱۵ بند تعیین و ابلاغ کرد
به گزارش فیدوس: رئیس‌کل گمرک شرایط واردات کالا به‌صورت وثیقه‌ای از گمرک برای حمایت از تولید داخل را در ۱۵ بند تعیین و ابلاغ کرد. در این بخشنامه آمده پیرو قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب (۱۳۹۴) مجلس شورای اسلامی و به منظور حمایت از تولید داخلی و بهبود فضای کسب و کار و تسهیل در تشریفات گمرکی برای واحدهای تولیدی معتبر، نگهداری بخشی از کالا به‌عنوان وثیقه حقوق ورودی کالاهای ترخیصی به شرح زیر اعلام شده است:
 ۱- گمرکات اجرایی موظفند نسبت به احراز واحدهای تولیدی معتبر براساس پروانه بهره‌برداری اقدام کرده و نسبت به ترخیص مواد اولیه، ماشین‌آلات خط تولید و قطعات وارده به نام واحد مربوطه و صرفا با کارت بازرگانی واحد تولیدی متقاضی استفاده از تسهیلات نسیه با رعایت شرایط مقرر در این دستورالعمل، مجوز نگهداری بخشی از کالای وارده را صادر کنند.

۲- تعیین و تشخیص واحدهای تولیدی معتبر و مواد اولیه و قطعات مورد نیاز در واحدهای تولیدی براساس پروانه بهره‌برداری صورت می‌پذیرد.

۳- حداکثر مهلت استفاده از این تسهیلات و نگهداری بخشی از کالا به‌عنوان وثیقه حقوق ورودی ۶ ماه است، به‌طوری که از ۱۵ بهمن‌ ۹۷ تجاوز نکند.

۴- ترخیص درصدی کالا صرفا به کالاهای وارداتی توسط واحدهای تولیدی که در خط تولید یا در محصول تولیدشده در واحدهای مزبور مورد استفاده قرار می‌گیرد و راسا توسط واحدهای تولیدی مزبور وارد می‌شوند، تعلق می‌گیرد.

۵- تنظیم اظهارنامه به میزان کل کالا (در صورت بانکی بودن اسناد پس از اخذ کد رهگیری بانک مربوطه و بارگذاری اصل اسناد بانکی) و بدون اخذ حقوق ورودی صورت می‌پذیرد.

۶- در صورتی که محموله‌های وارده طی چندبارنامه از نظر ترکیب اقلام، تعداد و ارزش مشابه باشند، گمرک می‌تواند کل کالای یک یا چند محموله را به‌عنوان وثیقه حقوق ورودی - در صورت تکافوی حقوق ورودی کالاهای ترخیص شده و سایر وجوه منطقه - در گمرک نگهداری و محموله‌های دیگر را به‌صورت نسیه ترخیص کند.

۷- متقاضی نباید در زمره بدهکاران موضوع ماده ۷ قانون امور گمرکی باشد.

۸- در ترخیص درصدی هر مورد نسبت به ترخیص حداکثر ۴ درصد از کالا و پروانه ورودی (با توجه به اینکه درحال حاضر پروانه الکترونیکی صادر می‌شود ضمن درج کد نسیه در خانه مربوطه در سامانه؛ پروانه به‌عنوان پروانه گمرکی که تشریفات آن به اتمام نرسیده تلقی و در سامانه تسویه نشده باقی می‌ماند) به نحوی که تکافوی حقوق ورودی کالاهای ترخیص شده را بنماید به مدت حداکثر سه ماه تا تسویه نهایی توسط ذی‌نفع نگهداری می‌شود.

۹- در صورت عدم ایفای تعهدات در مهلت مقرر گمرک محل، ضمن اجرای مواد ۷ و ۸ قانون امور گمرکی نسبت به پیگیری در جهت رفع تعهدات تودیع نشده اقدام و مراتب را به گمرک ایران جهت عدم ارائه تسهیلات گمرکی به صاحب کالا اعلام کنند. بدیهی است که بعد از وصول حقوق ورودی متعلقه اجرای مفاد ماده ۷ و ۸ متوقف می‌شود.

۱۰- گمرک مربوطه موظف است آن قسمت از کالاهای نگهداری شده را در موعد مقرر قانونی، متروکه اعلام و در متن اظهارنامه متروکه میزان بدهی صاحب کالا را مورد توجه قرار داده و نسبت به پیگیری اخذ حقوق ورودی کل کالا از سازمان اموال تملیکی تا حصول نتیجه اقدام کنند.

۱۱- هزینه‌های گمرکی و همچنین هزینه‌های متعلقه، عوارض، مالیات ارزش افزوده به کالاهای ترخیص شده و باقی‌مانده کالای نگهداری شده در گمرک برای مدتی که مجوز صادر شده و همچنین جریمه‌های متعلقه موضوع مواد ۱۰۸ و ۱۰۹ قانون امور گمرکی باید نقدا پرداخت شود.

۱۲- بهره‌برداری همزمان از این تسهیلات با تودیع سایر تضامین وجود نداشته و امکان استفاده از ضمانت‌نامه بانکی بعد از مدت استفاده از تسهیلات نسیه جهت ترخیص باقی‌مانده کالا وجود ندارد.

۱۳- این دستورالعمل شامل کالاهای مصرفی و لوکس از جمله توتون، تنباکو، نوشابه‌های گازدار، لوازم آرایشی، مبلمان، اسباب‌بازی، اشیا فانتزی و تزئینی، کریستال، ظروف سرامیکی، لوستر و آباژور و... نمی‌شود.

۱۴- گمرکاتی که در مناطق آزاد و ویژه مستقرند باتوجه به صدور قبض انبار توسط منطقه مراتب نگهداری حداقل ۶۰ درصد کالا به آن منطقه به نحو مقتضی اعلام تا از واگذاری و مرجوع کردن کالا خودداری و آن گمرک بر نگهداری کالا نظارت کامل اعمال کنند.

۱۵- آمار دقیق سه‌ماهه کالاهایی که به شرح فوق ترخیص می‌شود را براساس مشخصات مندرج در فرم پیوست به‌طور مرتب به مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه ارسال شود.
برچسب ها: واردات ، گمرک ، وثیقه ، فیدوس
Histats.com START (standard) Histats.com END