آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۵۴۱۴
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲
منتظریغ پاشنه اشیل استقلال!
آبی پوشان تهران فصل را خوب آغاز نکردند. آنها در هفته‌های ابتدایی به سختی گل می‌زدند و راحت گل می‌خوردند و به کرات به حریفان پنالتی می‌دادند. نتایج و برخی آمارهای مربوط به ابتدای فصل این تیم را مرور می‌کنیم.

به گزارش فیدوس: تیم فوتبال استقلال که روند خوبی را در نیم فصل دوم پیش گرفته بود در دو دیدار اخیر با ساختار دفاعی مواجه شده و ضعف هایش به زمانی برگشته که منصوریان سرمربی بود.
 آبی پوشان تهران فصل را خوب آغاز نکردند. آنها در هفته‌های ابتدایی به سختی گل می‌زدند و راحت گل می‌خوردند و به کرات به حریفان پنالتی می‌دادند. نتایج و برخی آمارهای مربوط به ابتدای فصل این تیم را مرور می‌کنیم. 

آبی پوشان هفته نخست در آبادان مغلوب صنعت نفت شدند. این اتفاق در حالی افتاد که خط دفاعی این تیم مرتکب یک خطای پنالتی هم شد.  آنها در هفته چهارم هم یک پنالتی دادند و با یک گل مغلوب سایپا شدند. در هفته پنجم گرچه پنالتی ندادند اما مقابل پدیده در تهران تن به شکست دو بر صفر دادند. این اتفاق به نوعی دیگر در هفته ششم تکرار شد و این بار استقلالی‌ها مقابل پارس جنوبی دو بر صفر شکست خوردند و باز هم خط دفاعی این تیم مرتکب خطای پنالتی شد. 

یکی از وجوه اشتراک استقلالی‌ها در ۵ بازی از ۶ بازی نخست این تیم حضور پژمان منتظری در قلب خط دفاعی آبی پوشان بود. مدافع میانی باتجربه و ملی پوش استقلال در بازگشت به استقلال نشان داد از آمادگی آرمانی دور است و بی تردید در برخی از گل های خورده این تیم و پنالتی هایی که آنها دادند مستقیم و غیر مستقیم تاثیرگذار بود (بخوانید مقصر بود).

منتظری بعد از دیدار آبی‌ها مقابل پدیده از ناحیه کتف دچار آسیب دیدگی جدی شد و ناچار شد عضله آسیب دیده‌اش را به تیغ جراح سپرده و ماه ها دور از میدان باشد. در این زمان بود که ابتدا منصوریان روزبه چشمی را به قلب خط دفاعی منتقل کرد و زوجی متشکل از او و حسینی ساخت و سپس شفر هم همین راه را ادامه داد تا خط دفاعی آبی پوشان به یک انسجام خوبی برسد. از آن پس بود که این تیم دقایق زیادی گل نخوردن متمادی را تجربه کرد و حتی حسینی دروازه بان جوان استقلال در این زمان موفق به ثبت رکورد طولانی ترین دقایق گل نخوردن در تاریخ فوتبال ایران شد.

محرومیت روزبه چشمی در هفته هجدهم در دیدار سخت آبی پوشان مقابل تراکتورسازی یک توفیق اجباری برای منتظری بود و شفر بعد از مدتهای زیادی این بازیکن باتجربه را در ترکیب ثابت تیمش قرار داد و آن دیدار با تساوی بدون گل خاتمه پذیرفت.

شفر در هفته نوزدهم به ترکیب ثابت خط دفاعی‌اش بازگشت و از چشمی و حسینی در قلب دفاع استفاده کرد. اما وقتی تیمش تحت حملات همه جانبه سایپا قرار گرفت، شفر به منظور محافظت از تک گل تیمش در دقیقه ۷۶ پژمان منتظری را جانشین داریوش شجاعیان مصدوم کرد. کمتر از ۱۰ دقیقه بعد از آن تعویض آبی ها گل مساوی را از روی یک ضربه ایستگاهی و با ضربه سر خوردند.

منتظری در دیدار تیمش مقابل پارس جنوبی هم در ترکیب استقلال قرار گرفت که آبی‌ها این بازی را بدون گل خورده و با ۴ گل زده به پایان رساندند. البته خط دفاعی استقلال در این بازی هم مرتکب خطای پنالتی شد که این پنالتی تبدیل به گل نشد و یک صحنه مشکوک به خطای پنالتی هم بود که نظر کارشناسان روی آن متفاوت بود. 

سپس نوبت به جام حذفی رسید و شفر بار دیگر از منتظری در ترکیب ثابت تیمش استفاده کرد و در آن بازی هم با به پیروزی دو بر یک رسید و دروازه آبی پوشان باز شد.

سرمربی آلمانی آبی پوشان در دیدار هفته بیست و دوم تیمش هم تصمیم گرفت از روزبه چشمی در خط میانی و از پژمان منتظری در قلب خط دفاعی استفاده کند. آبی پوشان این دیدار را با نتیجه دو بر یک واگذار کردند و یکی از دو گل را هم از روی نقطه پنالتی خوردند تا مشخص شود تیم شفر به ضعف ابتدای فصل بازگشته و ساختار دفاعی این تیم هم گل می خورد و هم پنالتی می دهد.

آبی پوشان در این فصل ۱۲ گل در ۲۲ بازی دریافت کردند که ۶ گل از این ۱۲ گل از روی نقطه پنالتی ثبت شده است. خط دفاعی استقلال ۷ بار مرتکب خطای پنالتی شده که تنها یکی از این پنالتی ها (مقابل پارس جنوبی جم) تبدیل به گل نشده است. ۶ بار از ۷ باری که خط دفاعی استقلال در لیگ مرتکب خطای پنالتی شده، منتظری در قلب دفاعی آبی ها حضور داشته است.
"فیدوس" نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمیکند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمایید
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END