آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۵۰۳۰
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۲
رد کلیات بودجه سیاسی بود؟
بهارستان نشینان روز پرکاری را پشت سر گذاشتند. آنها از اولین ساعات آغاز جلسه علنی لایحه بودجه ۹۷ را در دستورکار قرار دادند تا در گام اول کلیات آن را بررسی کنند. اما در یک اتفاق کم سابقه کلیات لایحه بودجه بعد از ساعت ها بحث و صحبت های نمایندگان موافق و مخالف درباره معایب و محاسن این لایحه، مورد موافقت خانه ملتی ها قرار نگرفت و مهر برگشت برآن حک شد.
به گزارش فیدوس: کلیات لایحه بودجه ۹۷ در نشست علنی امروز بهارستان رد شد اما حرف و حدیث‎ها بر سر علت این عدم موافقت همچنان ادامه دارد.
بهارستان نشینان روز پرکاری را پشت سر گذاشتند. آنها از اولین ساعات آغاز جلسه علنی لایحه بودجه ۹۷ را در دستورکار قرار دادند تا در گام اول کلیات آن را بررسی کنند.

 اما در یک اتفاق کم سابقه کلیات لایحه بودجه بعد از ساعت ها بحث و صحبت های نمایندگان موافق و مخالف درباره معایب و محاسن این لایحه، مورد موافقت خانه ملتی ها قرار نگرفت و مهر برگشت برآن حک شد.

رد کلیات بودجه سیاسی بود؟

کمتر اتفاق می افتد که کلیات بودجه در مجلس رای نیاورد و آخرین باری که چنین شد مربوط می شود به آخرین سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بود که لایحه بودجه سال 92 را با 84 روز تاخیر به مجلس آورد و نهایتا نمایندگان لایحه سه دوازدهم تصویب کردند. بر این اساس وقتی لایحه بودجه رد می شود اولین سوال این است که چرا رد شد؟

غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و همچنین رئیس کمیسیون تلفیق به خانه ملت گفته است: نمایندگان دیدگاه های مختلفی نسبت به برخی از عملکردهای دولت داشتند و بخشی از نمایندگان دیدگاه سیاسی داشتند که در هر صورت موجب شد رای ندهند و کلیات لایحه بودجه رد شد. باید نقطه نظرات دوستان نماینده مجلس در کمیسیون تلفیق بررسی شود.

 

تاجگردون در ادامه گفت: بخشی از نمایندگان در خصوص نوع مصرف و روش برداشت هایی که قرار است از صندوق توسعه ملی صورت بگیرد، حرف داشتند. بخشی از نمایندگان مجلس نیز در خصوص هدفمندی یارانه ها ابهاماتی دارند که باید به صورت سریع تر و روان تر این موضوع روشن شود که در جلسه فردای کمیسیون تلفیق موارد مدنظر نمایندگان مجلس در خصوص لایحه مورد بررسی قرار می گیرد.

تکلیف چیست؟

حالا سیاسی یا غیر سیاسی کلیات بودجه رد شده است و سوالی که مطرح می شود این است که تکلیف چه خواهد شد؟ علی مطهری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی با خانه ملت در این رابطه گفت: در آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی عنوان شده است که اگر کلیات گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه رای نیاورد به کمیسیون تلفیق باز می گردد. کمیسیون تلفیق 72 ساعت فرصت دارد که اصلاحات را انجام دهد و گزارش جدید را به هیئت رییسه ارائه دهد.

  وی در پاسخ به این سوال که چه بخش هایی از گزارش کمیسیون تلفیق درباره بودجه سال 97 باید تغییر یابد، ادامه داد: بخش هایی که از سوی نمایندگان انتقاداتی به آن وارد شده و بخش هایی که کمیسیون احساس می کنند باید تغییر یابد، این اقدام انجام می شود.

او با بیان اینکه نمایندگان 12 ساعت فرصت دارند تا پیشنهادات خود را درباره گزارش جدید کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 ارائه دهند، تصریح کرد: پس از این زمان گزارش به صحن علنی مجلس ارائه می شود که احتمالا روز شنبه در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار می گیرد.
برچسب ها: بودجه ، مجلس ، سیاسی ، لایحه ، جلسه ، فیدوس
"فیدوس" نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمیکند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمایید
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END