آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
فرشید بهشتی در گفتگو با فیدوس، فاش می کند که طرح سیستم GIS شهرسازی از سال ۱۳۸۴ یعنی از ۸ سال پیش در شهرداری آبادان مطرح بوده و قرار بوده در فازهای مختلفی انجام شود اما با اجرای فازهای مقدماتی متوقف شده است...
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۰

فیدوس: بحران آبگرفتگی ماه گذشته آبادان، علاوه بر شهرداری و آبفا یک متهم مهم دیگر هم داشت؛ سیستم GIS شهرسازی، که به گفته فرماندار در مناظره تلویزیونی شبکه آبادان، فقدان آن باعث عدم کارایی ستاد بحران شهری در مواجهه با بحران آبگرفتگی شد.

سیستم GIS شهرسازی یک فناوری مبتنی بر کامپیوتر است که از سیستم های اطلاعات جغرافیایی به عنوان چارچوبی برای مدیریت و ترکیب داده ها، حل مسائل و یا فهم موقعیت های گذشته حال و آینده استفاده می کند. در این سیستم اطلاعات مربوط به تاسیسات روبنایی و زیربنایی شهری، اعم از خیابان ها، کانال های دفع آب های سطحی، شبکه فاضلاب، خطوط انتقال گاز، آب و برق تجمیع شده اند تا به گاه بحران از اطلاعات آن استفاده شود. به گفته فرماندار آبادان، فقدان این سیستم بود که باعث شد مسوولین جدید شهری مسیرهای جایگزین برای خروج آب های سطحی در شهر آب گرفته آبادان را نشناسند و تنها بعد از جستجوی فراوان و با کمک  افراد بازنشسته ادارات مختلف یکی از مسیرها شناسایی شناسایی شود.

ایجاد سیستم GIS شهرسازی یکی از پروژه های زیرساختی رها شده است که در بایگانی شهرداری آبادان خاک می خورد. پیگیری های فیدوس، آشکار کرد که ایجاد این سیستم حیاتی از سال ها پیش در شهرداری آبادان مطرح شد و فازهایی از آن به اجرا در آمد اما در سال های اخیر به دلایلی متوقف ماند. حتی در بودجه سال 1391 شهرداری، مبلغ 300 میلیون تومان برای ایجاد سیستم سیستم GIS شهرسازی در نظر گرفته شده بود اما به گفته رییش شورای شهر آبادان این بودجه هرگز تخصیص پیدا نکرد.

فرشید بهشتی در پاسخ به چرایی این مساله می گوید: در بودجه سالیانه شهرداری طرح ها و پروژه های مختلفی وجود دارد که ممکن است به دلیل تامین نشدن بودجه یا جابجایی بودجه برای اجرای طرح های دیگر، عملیاتی نشود.

برای سیستم GIS شهرسازی نیز همین اتفاق افتاده است، یا بودجه کافی نبوده یا بودجه آن به پروژه دیگری اختصاص یافته است. رییس شورای شهر آبادان در پاسخ به اینکه تصمیم گیری در مورد عدم اجرای یک طرح مصوب به عهده شوراست یا شهرداری، می گوید: این در تعامل شهرداری و شورا معلوم می شود. بستگی دارد که اولویت شهرداری یا شورا چه باشد. مثلا شبکه دفع آب های سطحی در اولویت شهر نبود اما امسال که آبگرفتگی شد، جزو اولویت ها قرار گرفت. بنابراین مجبور می شویم که بودجه را بر روی این اولویت ها قرار گیرد.

فرشید بهشتی در گفتگو با فیدوس، فاش می کند که  طرح سیستم GIS شهرسازی از سال 1384 یعنی از 8 سال پیش در شهرداری آبادان مطرح بوده و قرار بوده در فازهای مختلفی انجام شود اما با اجرای فازهای مقدماتی متوقف شده است.

علی رغم توقف این پروژه سیستم مذکور در بودجه های سال های بعد هم در شهرداری تکرار شده اما اجرا نشده است. این احتمال وجود دارد که این طرح در بودجه سال 1392 هم  تکرار شده باشد اما اجرا، خیر!

بنابراین یکی از مشکلات شهر آبادان از درون بایگانی شهرداری خود را آشکار می کند. یعنی طرح های مهم و حیاتی برای شهر که در مقطعی به دلیل احساس نیاز فوری مصوب شده اند، اما بعدها به دلایل مختلف نیمه تمام رها شده و حتی علی رغم تکرار در بودجه سالیانه شهرداری اجرا نمی شوند. اگر سیستم GIS شهرسازی آبادان که 8 سال پیش آغاز شده بود، ناقص رها نمی شود، ستاد بحران آبادان در سال 92 به دلیل فقدان آن در مواجهه با بحران آبگرفتگی درمانده نمی بود. اینها درس های عبرتی که مسوولین شهرداری و شورای شهر آبادان باید پیش چشم داشته باشند.       

انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
فلافل فروش
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۴
0
0
من متوجه نشدم! یعنی اگه سیستم جی آی اس داشتیم شهرمون دیگه دچار آبگرفتگی نمیشد!!! پس این همه شهر توی ایران و دنیا دچار ابگرفتگی و سیلاب میشن مال فقدان این مقوله مهم و حیاتی بوده؟! طبق ادعای شما این طرح هشت سال پیش مطرح شده بوده یعنی سال 84 زمان شهرداری دکتر بحرینی و شورای دوم! یعنی میراث بر جای مانده دو دوره شورا و حدود سه چهارتا شهرداره!؟ پس چرا کسی گوشش بدهکار نبوده؟! لطفا یکی پاسخ بده لطفن!
لالایی آبادان
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۴
0
0
درود بر فلافل فروش چرا سعی می کنید توپ را تو زمین کس دیگر بیاندازید لطفا اگر می خواهید کاری برای این شهر انجام دهید از این قلم بنحو احسن استفاده نمایید .
مهندس صابری
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۴
0
0
مسئولین محترم شهر توجه نمایند که روش های سنتی و دستی شیوه متداول مدیریت اطلاعات در آبادان است. حاصل بکارگیری این روش ها، جمع آوری شدن انبوهی از اطلاعات است که معمولاً پراکنده، غیر مستند، غیر رقومی، دارای کیفیت پایین، قدیمی، غیر استاندارد و در برخی موارد در حافظه افراد ثبت شده اند. این اطلاعات پراکنده غیر قابل تحلیل و در مواردی مشکلاتی را ایجاد کرده و خواهد کرد. برای حل این مشکلات ضروری است شهرداری و شورای شهر آبادان یک فعالیت مشترک با ادارات مرتبط داشته باشند، به نام سیستم اطلاعات جغرافیایی مشترک شهری آبادان (GIS CUA) خواهد بود. طرح (GIS CUA) به معنی سیستم اطلاعات جغرافیایی مشترک شهری آبادان است که مخفف (Geographic Information System Common Urban Abadan) می باشد. در اين طرح پیشنهادی، ادارات مخابرات، آب، گاز ، اوقاف، پست، بهداشت و درمان، نیروی انتظامی، آتش نشانی، شهرداري و... در زمينه GIS مشترك مي شوند و عارضه های شهری را در يك محيط نقشه GIS ترسيم مي نمايند كه در زمينه کانال زنی معابر، اتفاقات شهري، آتش نشانی، اطلاعات شهری و ديگر زمينه هاي حاد قابل استفاده می باشد. این طرح از نظر مدیریتی باید زیر نظر شهرداری آبادان باشد و با توجه به اهمیت موضوع و امنیت شبکه، برای هر اداره سطح دسترسی خاصی تعریف شود و هر اداره نیز یکسری وظایف را برعهده خواهد گرفت.
حسون
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۴
0
0
فرشید بهشتی خیلی چیزها را هم فاش نمی کند!!! به ایشان بگویید یا سکوت کن یا همه چیز رو بگو قبل از اینکه پشت پرده ها رو ما بگیم دکتر!
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END