آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۴۸۵۱
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۰
تورم دی ماه در فاز استراحت به سر برد؛
بانک مرکزی نرخ تورم دی ماه را هم مانند آذرماه ۱۰ درصد اعلام کرد. تغییرات شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی در ۱۲ ماهه منتهی به دی‌ماه و به عبارتی تورم کل به ۱۰ درصد رسیده است. همچنین تورم نقطه به نقطه (تغییرات شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل) ۹.۵ درصد و تورم ماهانه ۰.۴ درصد ثبت شده است.


به گزارش فیدوس: بعد از این‌که آمارهای بانک مرکزی حاکی از آن بود که نرخ تورم در آذرماه دو رقمی و به ۱۰ درصد رسیده است، این رقم  برای دی‌ماه نیز تکرار شد و ثابت ماند.

براین اساس تغییرات شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی در ۱۲ ماهه منتهی به دی‌ماه و به عبارتی تورم کل به ۱۰ درصد رسیده است. همچنین تورم نقطه به نقطه (تغییرات شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل) ۹.۵ درصد و تورم ماهانه ۰.۴ درصد ثبت شده است.

این در حالی است که در روزهای اخیر اعلام مرکز آمار در رابطه با تغییرات تورم مانند گذشته متفاوت و با اختلاف ۱.۸ درصدی نسبت به آمار بانک مرکزی همراه بود؛ به طوری که تورم کل ۸.۲ درصد اعلام شده بود. همچنین آمار مرکز آمار نشان داد که تورم نقطه به نقطه ۸.۵ و ماهانه ۰.۲ درصد بوده است.

همچنین جزییات تورمی در ماه دهم سال جاری بیانگر آن است که بیشترین تورم مربوط به گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها با ١٥.١ و کمترین به گروه دخانیات با ٣.١ درصد بوده است.
 در طول ۱۰ ماه گذشته در سال جاری بانک مرکزی همواره نرخ تورم را بالای ۹ درصد اعلام کرده که برای پنج ماه ۱۰ درصد و بالاتر بوده است.
 به هر صورت پیش‌بینی‌ها بر این بود که در صورت افزایش قیمت حامل‌های انرژی در ابتدای سال آینده که در لایحه بودجه از سوی دولت پیشنهاد شده بود، نرخ تورم دو رقمی و افزایش یابد، اما تاکنون در مجلس با افزایش قیمت حامل‌های انرژی و گرانی بنزین مخالفت شده و وضعیت آن مشخص نیست.

"فیدوس" نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمیکند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمایید
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END