آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۴۸۰۵
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰
رییس سازمان حج و زیارت از افزایش احتمالی سهمیه حجاج ایرانی در سال ٩٧ خبر داد.

به گزارش فیدوس: رییس سازمان حج و زیارت از افزایش احتمالی سهمیه حجاج ایرانی در سال ٩٧ خبر داد.

نماینده ولی فقیه در امور حج درحالی چند روز پیش از سازمان حج و زیارت خواست در برنامه‌ریزی و اعلام جزییات حج سال آینده تعجیل کند که اکنون حمید محمدی پس ازگذشت نزدیک به یک ماه بی خبری از پایان مذاکرات ایران و عربستان، اعلام کرد: در مذاکرات درخواست افزایش ۵ هزار نفر به اضافه سهمیه سال پیش را مطرح کردیم که در صورت تحقق آن به عدد ۹۰ هزار نفر خواهیم رسید.

به گفته او، سهمیه حجاج ایرانی نسبت به جمعیت کشور در حج گذشته ۷۹۹۰۰ نفر بود که بر اساس توافق صورت گرفته با عربستان، این تعداد با افزایش ۳.۵ درصدی به ۸۲۸۰۰ نفر بدون احتساب عوامل و کارگزاران در حج گذشته افزایش یافت.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در نشست مدیران ستادی و استانی سازمان حج و زیارت در تهران سخن می گفت به جزییات دیگری از مذاکرات خود با مقامات وزارت حج عربستان اشاره کرد و افزود: در مذاکرات با وزیر و مسؤولان حج عربستان مطالبات ما در خصوص حادثه منا و مسجدالحرام و احقاق حقوق شهدا و مصدومان آن با جدیت پیگیری شد. در مورد حادثه مسجد الحرام به توافق برای پرداخت حقوق مربوطه از طرف عربستان دست یافتیم که بر اساس راهکارهای خاص خود عملی خواهد شد و در مورد فاجعه منا ضمن آنکه مطالبات ما در خصوص منا و شهدای منا در متن توافقنامه آمده است، طرف سعودی تاکید کرد که نتایج کمیته بررسی را رسما اعلام خواهد کرد.

وی به متن توافقنامه میان هیات ایرانی و وزارت حج عربستان اشاره کرد و گفت: در متن این توافقنامه علاوه بر تامین خواسته هایی که در سال گذشته داشتیم، ضمن قدردانی از نقش حجاج ایرانی و تاثیر بسزای آن‌ها در برگزاری موفق حج سال ۹۶، بر سر درخواست‌های دیگری نیز توافق شده است که از آن جمله فراهم شدن بستر استفاده حجاج ایرانی از مراکز درمانی عربستان است. به این ترتیب حجاج ایران علاوه بر مراکز پزشکی ایرانی مستقر در عربستان، می‌توانند با استقرار مترجم از خدمات پزشکی آن کشور در شهرهای مدینه، مکه و مشاعر نیز استفاده کنند.

رییس سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه امنیت، عزت و کرامت حجاج ایران همواره مورد تاکید جدی این سازمان و دیگر مسؤولان کشور بوده است، اظهار کرد: این خواسته همچون حج گذشته در متن توافقنامه لحاظ گردید.

او سپس از آغاز عملی روند برنامه ریزی و اجرایی حج ۹۷ خبر داد و افزود: پس از پایان حج سال ۹۶، آسیب شناسی این سفر الهی در کارگروه‌های مختلف آغاز و به راهکارهای خوبی منجر شده است که می‌تواند برای خدمت رسانی بهتر و بیشتر به زائران در حج سال آینده، مورد استفاده قرار گیرد.

محمدی خدمت رسانی به حجاج بیت الله الحرام را وظیفه‌ای دینی توصیف کرد و گفت: همه کارکنان سازمان حج و زیارت در مرکز و استان‌ها که افتخار خدمت در این مجموعه معنوی را یافته‌اند باید به پاس این نعمت، با برخورد مناسب و مطلوب در محل خدمت خود با زائران کارگزاران و حجاج و عموم مردم، سر مشق و نمونه رفتار اسلامی باشند.

وی همچنین به برنامه ریزی عربستان برای حج سال آینده اشاره کرد و گفت: عملکرد بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت و کارگزاران حج جمهوری اسلامی ایران همیشه و همواره زبانزد بوده و همه باید در حج آینده دست در دست هم به شکلی عمل کنیم که این روند شتاب بیشتری به خود بگیرد.
Histats.com START (standard) Histats.com END