آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۴۰۸۷
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۰
معاون میراث فرهنگی استان تهران از خارج شدن خانه تاریخی نیما یوشیج از فهرست آثار ملی خبر داد.
 به گزارش فیدوس: معاون میراث فرهنگی استان تهران از خارج شدن خانه تاریخی نیما یوشیج از فهرست آثار ملی خبر داد.
سپیده سیروس نیا، معاون میراث فرهنگی استان تهران اعلام کرده که خانه نیما یوشیج در محله دزاشیب تهران به دلیل نبودن اسناد ارتباط خانه با نیما یوشیج از فهرست آثار ملی خارج شده است.

سایه تخریب بر سر خانه نیما یوشیج در تهران/ خانه نیما از ثبت ملی خارج شد

این اتفاق به دلیل شکایت مالکان بنا رخ داده و هر چند معاون میراث فرهنگی تهران گفته آنها اجازه تخریب این بنا را ندارد اما دیگر هیچ قانونی حامی این خانه تاریخی نیست. این برای چندمین بار است که مالکان بناهای تاریخی توانسته اند، ملک را از ثبت ملی خارج کنند و مدیران میراث فرهنگی نیز دفاع مناسبی از بناها نکرده اند.

خانه نیما یوشیج متعلق به دوره پهلوی یک خانه ویلایی در نبش خیابان رمضانی است. این خانه در نزدیکی خانه جلال آل احمد قرار گرفته است. قرار بود با اتمام مرمت حاشیه بر انگیز خانه موزه جلال، فکری برای خانه نیما شود تا این خیابان به یک گذر فرهنگی تبدیل شود. با این وجود سال ها گذشته و هنوز تکلیف خانه جلال روشن نشده، خانه نیما نیز از ثبت ملی خارج شده است.

 این خانه در منطقه یک و محله گران قیمت دزاشیب واقع شده و به نظر می رسد باید منتظر تخریب قریب الوقوع آن بود. در حالی ادعا شده که این خانه ارتباطی با نیما یوشیج ندارد که جز خاطرات ثبت شده، ده ها تصویر از زندگی نیما در این خانه موجود است.
Histats.com START (standard) Histats.com END