آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۳۷۲۷
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۳
«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در خصوص موضع‌گیری اخیر برخی کشورها در قبال مسایل ایران گفت: حفظ گفت وگوی دائمی با ایران حائز اهمیت است، زیرا قطع روابط و نیت تخریب توافق هسته‌ای با خطر منتهی شدن به جنگ همراه است.
به گزارش فیدوس: «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در خصوص موضع‌گیری اخیر برخی کشورها در قبال مسایل ایران گفت: حفظ گفت وگوی دائمی با ایران حائز اهمیت است، زیرا قطع روابط و نیت تخریب توافق هسته‌ای با خطر منتهی شدن به جنگ همراه است.
وی در حاشیه مراسمی به مناسبت سال نوی میلادی در جمع خبرنگاران ادامه داد: فرانسه با مقام‌های ایرانی روابطی صریح دارد و می‌خواهد این رابطه را حفظ کند. در غیر این صورت، بار دیگر کار به احیای «محور شرارت» خواهد انجامید.

اشاره وی به اصطلاحی است که ساخته و پرداخته «جرج دبلیو بوش» رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای توصیف کشورهای ایران، عراق و کره شمالی و توجیه فعالیت‌های نظامی فرامرزی این کشور بود.

رئیس جمهوری فرانسه در ادامه با تاکید بر افزایش فشارهای بین‌المللی به ایران افزود: موضع رسمی که از سوی آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی دنبال می‌شود که از بسیاری لحاظ هم‌پیمان ما هستند، در واقع همان موضعی است که ما را به سوی جنگ سوق می‌دهد.

وی در خصوص سفرش به ایران گفت: پیش‌نیاز این سفر، بازگشت آرامش توام با احترام به آزادی‌ها است.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین در بخشی از سخنان خود بار دیگر از توافق هسته‌ای حمایت و بر لزوم حفظ آن تاکید کرد.

مکرون پیش از این هم با ادعای اینکه ایران تاکنون «برداشت درستی از مواضع فرانسه نداشته است» گفته بود که پاریس موضعی «متوازن» در قبال تحولات خاورمیانه دارد.

فرانسه در ماه‌های گذشته همراه با دیگر کشورهای اروپایی علیه خواست آمریکا برای لغو و مذاکره مجدد در مورد برجام موضع گرفته است.

در همین رابطه سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور به تازگی بار دیگر تصریح کرده بود که این توافق نه قابل مذاکره و نه قابل اصلاح است.
Histats.com START (standard) Histats.com END