آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۳۵۱۸
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۲
معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق به مردم خوزستان قول داد؛
معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق گفت: به خوزستانی ها این قول را می دهم که وزارت نیرو، صنعت برق کشور و شرکت توانیر و استاندار و شرکت های مستقر در بخش های مختلف تولید، انتقال و توزیع برق در استان همه توان خود را به کار می برند تا برق پایداری را برای استان خوزستان با توجه به رشد مصرف برق ایجاد کنیم.
به گزارش فیدوس: هوشنگ فلاحتیان،در حاشیه افتتاح پست 132کیلو ولت کوی ملت اهواز در جمع خبرنگاران، اظهارکرد: خوزستان یکی از استان هایی است که بیشترین میزان مصرف انرژی را دارد، بنابراین اهمیت ویژه ای دارد که زیرساخت های برق از جمله ظرفیت نیروگاهی مورد نیاز و پست های برق را در ولتاژ 400، 230، 132، 33 و 11 کیلو ولت را در سطح استان به میزان مورد نیاز برای عبور از پیک بار تابستان 97 آماده کنیم.

وی افزود: پس از حوادث بهمن ماه سال 95 که به دلیل هجوم گرد و خاک به تاسیسات برق و نم باران و بارندگی بود، برنامه ریزی منسجمی در سطح استان خوزستان انجام شد و سیستم تعمیر و نگهداری شبکه های برق استان را متحول کردیم.

معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق نیز تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 30 گروه عملیات خط گرم در استان نسبت به بهینه سازی و انجام تعمیرات لازم برای آماده کردن شبکه برق استان برای تابستان 97 فعالیت می کنند.

فلاحتیان ادامه داد: عملیات خط گرم یعنی این که همکاران ما روی خطوط برق دار کار می کنند، بدون این که مشترکان احساس خاموشی کنند.

وی گفت: در زمینه شست و شو و سیستم های زیربنایی که باید برای این فعالیت فراهم می شد، ماشین آلات مختلفی در سطح برق منطقه ای و شرکت توزیع کلانشهر اهواز و توزیع استان خوزستان خریداری شده و پیمانکاران متعددی در کنار همکاران توزیع برق در سطح صنعت برق استان به صورت دوره ای مشغول تمیز کردن تاسیسات هستند و هر لحظه ای که با پدیده ریزگردها رو به رو شویم، به صورت طبیعی باید کار بیشتری انجام دهیم تا بتوانیم پایداری شبکه را حفظ کنیم. 
معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق بیان کرد: در بحث زیرساخت های شبکه انتقال به فوق توزیع، برای امروز و فردا 2 هزار و صد میلیارد ریال پروژه آماده شده که بخشی از آن ها از جمله پست 132 کیلوولت ملت در این دو روز افتتاح می شود.

فلاحتیان گفت: طرح توسعه این پست 50 مگا ولت آمپری بلافاصله آغاز شده است و ظرفیت آن به 100 مگا ولت آمپر افزایش پیدا خواهد کرد. در کنار این پست برق، خط انتقال برقی که برق را به پست مذکور وصل می کند، به طول 5 کیلومتر و به صورت دو مداره اجرا شده که تنها این دو پروژه بالغ بر 64 میلیارد ریال هزینه داشته است.

وی ادامه داد: فردا هم پست 400 کیلو ولت باغملک که نقش بسیار راهبردی برای این منطقه خواهد داشت، افتتاح می شود. همچنین افزایش ظرفیت پست 132 کیلو ولت باغملک افتتاح می شود.

معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق افزود: در کنار آن، خطوط مختلفی برای افزایش توانایی شبکه برق استان در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: علاوه بر این پروژه ها، این مجوز را به صنعت برق خوزستان داده ایم که متناسب با نیاز شبکه، مناقصات مورد نیاز انجام بدهند.

فلاحتیان بیان کرد: مناقصه های متعددی در سطح شرکت برق منطقه ای استان و شرکت های توزیع شهرستان اهواز و استان در حال انجام است تا بتوانیم زیرساخت های مورد نیاز را در سطح شبکه انتقال، فوق توزیع و توزیع را داشته باشیم تا برق مطمئن و پایداری را برای خوزستانی ها داشته باشیم.

وی گفت: به خوزستانی ها این قول را می دهم که وزارت نیرو، صنعت برق کشور و شرکت توانیر و استاندار و شرکت های مستقر در بخش های مختلف تولید، انتقال و توزیع برق در استان همه توان خود را به کار می برند تا برق پایداری را برای استان خوزستان با توجه به رشد مصرف برق ایجاد کنیم.

معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق ادامه داد: خشکسالی ها و بارندگی های اندکی که امسال با آن ها رو به رو هستیم، این زمینه را فراهم می کند که در تابستان سال آنیده، مصرف برق استمرار داشته باشد و تکالیف و مسئولیت صنعت برق استان را هم از نظر ایجاد ساختار های جدید و زیرساخت های مورد نیاز در صنعت برق و هم از نظر سیستم های تعمیر و نگهداری دو چندان می کند. 

فلاحتیان عنوان کرد: این قول را می دهم که همه ما در سطح دولت، استانداری خوزستان و صنعت برق استان  و وزارت نیرو عزم خود را جزم کرده ایم تا خدمات بهتری را در سطح استان ارائه دهیم.

وی افزود: طبق مصوبه هیئت دولت در فروردین ماه امسال، مقرر شده در مدت سه سال 15 هزار میلیارد ریال به صنعت برق استان کمک کند. 

معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق گفت: امسال هم مساعدت هایی در این زمینه انجام شده ولی صرف نظر از آن، این تخصیص اعتبار جزو تکالیف و وظایف قانونی صنعت برق و وزارت نیرو است؛ بنابراین این مجوز به برق منطقه ای خوزستان و شرکت های توزیع برق داده شده تا به هر میزان سرمایه گذاری که نیاز دارند تا شبکه پایداری داشته باشیم، مناقصات لازم را انجام دهند.

فلاحتیان اظهار کرد: وزارت نیرو و شرکت توانیر به طور مستمر پیگیری می کنیم که نقدینگی لازم به شرکت برق منطقه ای خوزستان و شرکت های مستقر در سطح استان و نیز بخش های تولید برق قرار گیرد تا بتوانیم پایداری شبکه را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: اعتبار تخصیص یافته تحت اوراق مشارکت، اسناد خزانه اسلامی، اوراق تسویه، نقدینگی و از دیگر جهات برنامه ریز شده تا به میزان 5 هزار میلیارد ریالی که دولت قول داده، منابع حاصل شود ولی ما منتظر تخصیص اعتبار نمانده و پروژه ها را از منابع داخلی شرکت استفاده کرده و کار را به پیش می بریم.

معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق اظهار کرد: سازمان برنامه و بودجه قول داده که این اعتبار را از محل صندوق تخصیص دهد واین کار در حال طی مراحل قانونی اش است.
فلاحتیان تصریح کرد: در بودجه سال 97 با پیگیری های استاندار و وزارت نیرو، منابع لازم برای تخصیص این 5 هزار میلیارد ریال در حال حاضر در بیشتر نقاط استان خوزستان تعرفه های برق به صورت 9 ماه تعرفه مخفف گرمسیری محاسبه می شود. این نوع محاسبه ارزان ترین نمونه محاسبه برق در کشوراست.

وی ادامه داد: در استان خوزستان دو سطح محاسبه تعریف شده است و طبق این سطح ها مشترکانی که 3 هزار تا 3هزار و 500 کیلووات ساعت در ماه برق مصرف کنند، مشمول تعرفه گرمسیری تخفیف 9 ماه از سال می شوند.

معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق گفت: اینکه در کشور دائم با افزایش بی رویه مصرف برق، آب و دیگر منابع باشیم، نمی توان پاسخگوی نیازها بود. باید تلاش کرد الگوی صحیح مصرف برای مردم توضیح داده شود، چراکه اوج پیک مصرف دو ماه در سال است و در استان خوزستان در ماه های تیر و مرداد شاهد اوج مصرف هستیم.

فلاحتیان اظهار کرد: در حال حاضر بر اساس آمارهای موجود 88 درصد مصرف کنندگان برق در استان خوزستان کمتر از الگو، مصرف برق دارند. کسانی که کمتر از این میزان برق مصرف می کنند، مبلغ قبض بالایی نخواهند داشت.

وی گفت: از مشترکانی که مصرف خود را تنظیم نکرده و بیش از سه هزار و 500 کیلووات ساعت در ماه مصرف برق دارند، تقاضا داریم نسبت به مدیریت مصرف برق خود اقدام کنند.

معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق خاطر نشان کرد: اگر مشترکانی که مصرف برق بالایی دارند، تلاش کنند در تابستان به میزان 10 درصد صرفه جویی داشته باشند، علاوه بر پرداختن به مسئولیت ملی خود برای حمایت از سرمایه گذاری و کمک به ایجاد زیرساخت های لازم در صنعت برق، به پایداری شبکه برق کمک خواهند کرد.

فلاحتیان تصریح کرد: استان خوزستان در تابستان سال جاری با بیش از 50 روز دمای بالای 50 درجه سانتیگراد مواجه بود در این شرایط به صورت طبیعی تاسیسات برق تحت تاثیر تنش های حرارتی قرار خواهند گرفت و بازدهی اولیه را نخواهند داشت.

وی افزود: از همه شهروندان خوزستانی درخواست می کنم تلاش  کنند تا در مصرف برق تابستان صرفه جویی داشته باشند و وزارت نیرو این قول را خواهد داد شرایط برق تامین برق سال آینده بهتر از سال 96 باشد. 

معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق گفت: عوراضی برای توسعه برق تجدیدپذیر و پاک و رسیدگی به برق روستاها درنظر گرفته شده است. امسال این رقم به ازای هر کیلووات در ساعت 30 ریال است که این میزان نیز برای میزان از سوی مجلس در حال بررسی می باشد.

فلاحتیان خاطرنشان کرد: قرار است برای رعایت شرایط مردم استان خوزستان و استان های گرمسیر این عوارض به صورت درصدی محاسبه شود در این شرایط هزینه قبض ها تغییر خواهند کرد.
Histats.com START (standard) Histats.com END