آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۳۵۰۸
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۰۲:۴۳
روحانی: باید توجه کنیم که آیا این شیوه اعتراض، به نفع مردم است یا به نفع دیگران!؟
رئیس‌جمهور در اولین واکنش به نارآمی‌های اخیر در کشور به تحلیل ریشه‌های مطالبات مردم پرداخت و با اشاره به اینکه برخی از مشکلات اقتصادی به سال‌های قبل و برخی به زمان حال برمی‌گردد، گفت: «اما نقد مردم فقط به اقتصاد نیست؛ مردم راجع به فساد و شفافیت حرف دارند و می‌گویند مسائل باید شفاف باشد.»
به گزارش فیدوس: رئیس‌جمهوری روز گذشته در اولین واکنش به نارآمی‌های اخیر در کشور به تحلیل ریشه‌های مطالبات مردم پرداخت و با اشاره به اینکه برخی از مشکلات اقتصادی به سال‌های قبل و برخی به زمان حال برمی‌گردد، گفت: «اما نقد مردم فقط به اقتصاد نیست؛ مردم راجع به فساد و شفافیت حرف دارند و می‌گویند مسائل باید شفاف باشد.»او در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که همه انتقادات به دستگاه اجرایی برنمی‌گردد.
رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بهبود وضعیت اقتصادی به‌طور کامل در زندگی مردم احساس نمی‌شود دو دلیل را برای آن تشریح کرد. اول جبران نشدن کاهش خرید مردم از ۶-۵ سال پیش و دوم عدم‌احساس رضایت عمومی در مردم.بخش دیگر سخنان رئیس‌جمهوری معطوف به نحوه روش بیان اعتراضات بود و درعین حال بر حق مردم برای نقد دولتمردان تاکید کرد و در همین زمینه گفت دستگاه‌ها زمینه نقد و اعتراض قانونی را فراهم کنند.او ضمن تاکید بر مرزبندی با مداخلات خارجی در اعتراضات مردم از دولتمردان خواست ارتباط مستمر با مردم برقرار و مسائل را برای مردم تشریح کنند.

به هر ترتیب  حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته در واکنش به اعتراض‌های اخیر در کشور گفت: این نکته باید برای همه روشن باشد که ما ملت آزادی هستیم و طبق قانون اساسی و حقوق شهروندی، مردم در بیان انتقادات و حتی اعتراض‌شان کاملا آزاد هستند؛ اما در عین حال باید توجه کنیم که نحوه انتقاد و اعتراض باید به‌گونه‌ای باشد که پایان آن منتهی به بهتر شدن شرایط کشور و زندگی مردم شود. به گزارش «ایسنا» رئیس‌جمهوری عصر روز گذشته در جلسه هیات دولت با بیان اینکه «حل برخی از این‌ مسائل آسان نبوده و زمان‌بر است و دولت و ملت باید برای حل این مشکلات دست به دست بدهند»، گفت: ریشه برخی از مشکلات اقتصادی مردم به سال‌های قبل برمی‌گردد و برخی‌ دیگر هم به همین ایام مربوط می‌شود. او همچنین گفت: دولت و ملت باید دست هم را گرفته و یکدیگر را یاری کنند؛ اما نقد مردم فقط به اقتصاد نیست، مردم راجع به فساد و شفافیت حرف دارند و می‌گویند مسائل باید شفاف باشد.

روحانی با تاکید بر اینکه نقد با خشونت و تخریب اموال عمومی کاملا متفاوت است، گفت: در عین حالی که از نقد استقبال می‌کنیم و دستگاه‌های مسوول کشور باید زمینه را برای انتقاد و اعتراض قانونی مردم، حتی راهپیمایی و اجتماع قانونمند آنها فراهم کنند و این حق مردم است؛ اما در عین حال نباید بگذاریم فضایی ایجاد شود که در آن فضا دوستداران انقلاب و مردم نگرانی برای زندگی‌ و امنیت‌شان، ایجاد شود.رئیس‌جمهور در ادامه تاکید کرد: «حل برخی از این‌ مسائل آسان نبوده و زمان‌بر است و دولت و ملت باید برای حل این مشکلات دست به دست بدهند.»او همچنین تاکید کرد: اما در عین حال دولت گروهی را که بخواهند اموال عمومی را تخریب کنند یا نظم اجتماعی را به‌هم بزنند و یا در جامعه اغتشاشی ایجاد کنند، حتما‌ تحمل نخواهد کرد.رئیس‌جمهور ادامه داد: از همه مقامات امنیتی و نیروهای انتظامی که رفتارشان با مردم، رفتار خشونت‌آمیزی نبوده و شکیبایی خودشان را حفظ کرده‌اند، تشکر می‌کنم.

انتقاد حق مردم است
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش با تشریح توطئه‌های بدخواهان علیه ایران اسلامی، تصریح کرد: ملت ایران همواره به خوبی شرایط حساس کشور، منطقه و جهان را درک کرده و بر مبنای مصالح ملی خود تصمیم می‌گیرند. روحانی با اشاره به اینکه مردم می‌خواهند در بخش قانون‌گذاری، اجرایی، قضایی و دیگر بخش‌های کشور، مسائل به وضوح برای آنها تبیین شود تا بتوانند قضاوت دقیقی داشته باشند، خاطرنشان کرد: اینکه در رسانه همه نقدهای مردم را به دستگاه اجرایی برگردانیم، بی‌دقتی است. رئیس‌جمهور همچنین افزود: مردم نسبت به اینکه باید با فساد مبارزه جدی‌تر شود و اینکه چرا برخی مسائل به خوبی برای آنان تبیین نمی‌شود، نقد دارند.

روحانی اظهار کرد: انتقاد در همه امور کشور حق مردم است و ما معتقدیم حکومت و کشور متعلق به مردم است و مردم باید آنچه را می‌خواهند به‌خوبی بیان کنند. روحانی با بیان اینکه شیوه صحیح و انتخابی برای بیان نقد باید یک شیوه کاملا منطقی، دقیق و قانونی بوده و در نهایت منجر به اصلاح شود، اظهار کرد: اگر شیوه‌ای برای بیان نقد انتخاب شود که به‌واسطه آن مردم در زندگی، کسب‌و‌کار، رفت‌و‌آمد و سرمایه‌گذاری، دچار تردید و نگرانی شوند و دشمنان ما دست‌افشانی و پایکوبی کنند، حتما شیوه‌ای غلط است.

پاسخ به دشمنان انقلاب
رئیس‌جمهور با اشاره به ابراز شادمانی دشمنان انقلاب گفت: این آقایی که امروز در آمریکا می‌خواهد با مردم ما همدردی کند، یادش رفته که چند ماه پیش ملت ایران را تروریست نامید؛ این آدمی که سر تا پایش علیه ملت ایران است، حق ندارد برای مردم ایران دلسوزی کند. روحانی با بیان اینکه این روزها برخی از کشورهای عرب منطقه که هیچ‌وقت با مردم ایران میانه خوبی نداشتند، پایکوبی می‌کنند، تصریح کرد: باید توجه کنیم که آیا این شیوه اعتراض، شیوه‌ای دقیق و به نفع مردم است یا به نفع دیگران!؟

روحانی در بخش دیگری از سخنانش افزود: امروز دولت آمریکا که در داخل این کشور با مشکلات فراوانی روبه‌رو است، موجب شده مردم آمریکا نسبت به شرایط سیاسی و اجتماعی‌شان در این کشور نگران باشند.روحانی با بیان اینکه رئیس‌جمهور آمریکا از روز اولی که به کاخ سفید آمده علیه ملت ایران اقدام کرده و برای رفت‌و‌آمد به آمریکا، ارائه ویزا و مسائل مالی و بانکی مردم هر روز مشکل درست می‌کند، گفت: کسی که روزانه و به‌طور مداوم علیه ملت ایران تلاش می‌کند، نمی‌تواند دلسوز ملت ایران باشد؛ همچنین آن یکی دو کشور عرب منطقه نیز که در طول این چند سال علیه ملت ایران تلاش کردند هم نمی‌توانند برای ملت ایران دلسوزی بکنند.

ادامه راه، خواسته اکثریت مردم
رئیس‌جمهور امنیت ملی، آرامش و انسجام ملی، وحدت و برادری در ایران را بزرگ‌ترین سرمایه‌ در منطقه دانست و تاکید کرد: در کشور ما همه اقوام و مذاهب برادرانه با هم زندگی می‌کنند و مردم در انتخابات نشان دادند که چگونه نسبت به منافع ملی و آینده کشور خودشان حساسیت دارند. روحانی با اشاره به اینکه اگر مردم در انتخابات آمدند و اکثریت مردم راهی را انتخاب کردند، ما نیز در مقام عمل باید آن راهی که اکثریت خواسته را شروع کرده و ادامه دهیم، افزود: توقعات و مطالبات مردم، توقعات و مطالبات درستی است، اما اگر شیوه‌ای انتخاب کردیم که در بیان مطالبات به حق‌مان، افرادی داخل شدند و سخنانی ناصحیح، غلط، ناروا، مشکل‌آفرین، دشمن‌شادکن و مردم‌نگران‌کن مطرح کردند، قابل قبول نیست و همه باید به این نکته توجه کنیم.

بهبود وضعیت کشور
رئیس‌جمهور ادامه داد: این دولت هر آنچه که در حقوق شهروندی و در انتخابات به مردم وعده داده، پای پیمان خودش ایستاده و می‌خواهد در این کشور، جوان‌ها، دانشگاه‌ها و زنان و مردان و روستاییان با نشاط باشند و همه تلاش خود را برای حل مشکلات مردم به‌کار برده است؛ البته معنی‌اش این نیست که مشکلات مردم حل شده و مردم امروز مشکل ندارند؛ اما همه شاخص‌های اجتماعی و اقتصادی نشان می‌دهد که وضع کشور ما نسبت به چهار سال پیش چند قدم رو به جلو رفته است.

روحانی اظهار کرد: امروز وضعیت و شرایط ما نسبت به موضوعاتی همانند بهداشت و درمان، آرامش اقتصادی، وضعیت روستاها و کمک به قشرهای بسیار ضعیف، نسبت به گذشته بهبود یافته و در مساله تحریم و حقوق ملی و تاثیرگذاری ایران در ثبات و امنیت منطقه شرایط ما متفاوت شده است؛ اما معنی‌ آن این نیست که همه مشکلات مردم حل شده است. رئیس‌جمهوری با اشاره به ضرورت تلاش بیشتر دولت برای اشتغال گفت: طبیعی است اگر وضعیت اشتغال برای ۲ خانواده در میان ۴ خانواده درست شده باشد، آن ۲ خانواده دیگر که هنوز اشتغال فرزندشان درست نشده، این احساس رضایت را ندارند.روحانی افزود: درست است که قدم‌هایی برداشته شده، اما کاهش قدرت خرید مردم از ۶ - ۵ سال پیش هنوز به‌طور کامل جبران نشده است؛ مردم مشکلاتی دارند و این مشکلات باید حل شود.

دقت روی حل مسائل
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه من از جوانان و مردم ایران و از همه خانواده‌ها درخواست می‌کنم روی راه‌حل مسائل بیشتر دقت کنیم، گفت: ما در کشور مشکل هوا، ریزگرد، آب، اشتغال و مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی گوناگون داریم؛ باید با فساد مبارزه کنیم و همه مردم بتوانند روی اعمال ما نظارت کنند. این مسائل وجود دارد و باید حل و فصل شود. اما چه راهی را باید انتخاب کنیم؟

وی با بیان اینکه مردم در زمینه مسائل اقتصادی و اجتماعی مشکلاتی دارند، خاطرنشان کرد: امسال در فصل پاییز با یک خشکسالی مواجه بودیم که باعث شد نسبت به متوسط ۱۰ سال گذشته حدود ۵۵ درصد کاهش بارندگی داشته باشیم و از سویی با مشکلات دیگری از قبیل سیل یا زلزله مواجه بودیم و مردم با ریزگردها و هوای بد دست و پنجه نرم می‌کنند.

توصیه به صدا و سیما
روحانی با تاکید بر اینکه باید همدیگر را یاری و کمک کنیم و همه اقشار و جناح‌ها احساس کنند که صدا و سیمای ملی ما متعلق به خودشان است، اظهار کرد: باید همه احساس کنند در این رسانه ملی حضور دارند و بتوانند نظرات‌شان را بیان کنند. مردم باید احساس کنند که در رسانه‌ها می‌توانند حرف‌هایشان را بیان کنند. رئیس‌جمهور با بیان اینکه «نقد با زبان صریح گفته شود، اما باید توجه داشت که مردم نیز آرامش و امنیت می‌خواهند» خاطرنشان کرد: مردم ما شرایطی می‌خواهند که بهتر بتوانند سرمایه‌گذاری کنند. آیا اگر در جامعه ناآرامی داشته باشیم، اشتغال ما بیشتر و وضعیت اقتصادی مردم بهتر می‌شود؟

توصیه به وزرا
رئیس‌جمهوری خطاب به وزرا، معاونان و همه مسوولان بخش‌های اجرایی کشور گفت: باید روزانه با مردم مشکلات را در میان بگذارید و اگر مساله‌ای پیش می‌آید، مردم باید بدانند، اگر آنفلوآنزا می‌آید و مشکلاتی را برای طیور ایجاد می‌کند، همان‌ لحظه اول مردم باید مطلع شوند؛ نه یک هفته بعد از بازار و آثار آن بفهمند. اگر جنسی در کشور ما به اندازه کافی نیست و باید واردات انجام بگیرد، قبل از آنکه بازار احساس کمبود کند، مسوول مربوطه باید احساس کند و آن کمبود را جبران کند. اگر مشکلی در موسسات اعتباری غیرقانونی وجود دارد، قبل از هر کس رئیس بانک مرکزی باید برای مردم توضیح دهد و اگر با تلاش فراوان اقدام مثبتی انجام دادیم باید برای مردم تبیین شود. اگر مشکل زیست‌محیطی داریم باید برای مردم توضیح دهیم. ما باید با مردم حرف بزنیم و صحبت کنیم. هیچ مسوولی نمی‌تواند بدون ارتباط و استمداد و توضیح با مردم در کار خودش موفق باشد.

هوشیار باشیم
روحانی در ادامه اظهار کرد: آنچه امروز از جوانان و مردم عزیزمان می‌خواهم این است که در این شرایط حساس منطقه و کشور باید هوشیاری‌مان بیشتر باشد.

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه در هفته‌های گذشته گروه‌ها و اقشاری از مردم که مشکلاتی داشتند، نظرشان را گفتند، افزود: مشکلات و مسائلی که مربوط به جمع و قشری از کشور است، باید در چارچوب قانونی تبیین شود؛ اما انتخاب شیوه‌های دیگر می‌تواند برای کشور، امنیت و آینده ما خطرناک باشد و من مطمئنم که مردم شیوه قانونی و منطقی را می‌پسندند.روحانی با اشاره به اینکه نباید اجازه دهیم شرایطی در کشور به‌وجود بیاید که در این فضا دشمن سوء‌استفاده کند و برخی از افراد حرکات و اقدامات احساسی انجام دهند، گفت: راه رسیدن به چنین هدفی، کمک، حضور، بیان مردم و توجه به آینده و نتایج است. تردید ندارم دولت ما به‌عنوان منتخب مردم و ملت ما به‌عنوان ولی‌نعمت ما، در کنار هم به راحتی می‌توانیم بسیاری از مشکلات را حل و فصل کنیم و برای برطرف شدن برخی از مشکلاتی که زمان‌بر است، شکیبایی کنیم.رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه همه باید تلاش کنیم تا به مردم در مقام عمل نشان دهیم که فضای نقد، انتقاد، اعتراض در چارچوب قانون، کاملا آزاد است؛ اما فضای تخریب و اغتشاش حتما فضایی نیست که مردم ما آن را تحمل کنند، ابراز امیدواری کرد که شاهد تلاش جمعی برای دستیابی به ایرانی بهتر در پیش‌رو باشیم و بتوانیم مشکلات‌مان را با یاری همدیگر حل و فصل کنیم.حسن روحانی همچنین در جلسه هیات دولت ضمن تبریک ایام میلاد حضرت عیسی مسیح(ع) و آغاز سال نو میلادی، ابراز امیدواری کرد این ایام برای همه مسیحیان جهان، مسلمانان و ملت ایران مبارک باشد.
منبع: دنیای اقتصاد
Histats.com START (standard) Histats.com END