آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۲۸۳۵
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۰
نائب رییس شورای اسلامی کلانشهر اهواز:
نائب رییس شورای شهر اهواز از افتتاح فاز اول پروژه قطار شهری اهواز در اوایل سال آینده خبر داد و گفت: این پروژه نیز به عنوان یکی از اولویت های شورای شهر اهواز به تازگی با تلاش های استاندار خوزستان و شهردار اهواز جان تازه ای گرفته است.
به گزارش فیدوس: مهران باباپور نائب رییس شورای اسلامی کلانشهر اهواز ضمن آشنایی با فعالیت های رسانه ای این پایگاه حبری به سوالات خبرنگاران این رسانه و سایر رسانه های حاضر در نشست خبری پاسخ های مبسوطی ارائه داد.

شهردار منتخب شورا باید در جهت عملیاتی کردن وعده ها برنامه خود را طراحی و اجرایی کند

نائب رییس شورای اسلامی کلانشهر اهواز این پارلمان محلی و اصحاب رسانه را دو نهاد اجتماعی جامعه قلمداد کرد و بیان داشت: اصحاب رسانه و شورای شهر می توانند در راستای توسعه متوازن کلانشهر اهواز هم افزایی لازم را داشته باشند. مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی می بایست بر عملکرد مسئولان نظارت داشته باشد و همواره نقاط ضعف را بیان کرده و به ارائه راهکارها و انتقادات سازنده بپردازد.

باباپور در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه شهردار منتخب شورا تا چه میزان توانسته است رویکرد و برنامه های خود را در جهت تحقق وعده های انتخابی منتخبین مردم در شورای پنجم شهر اهواز ترسیم ، تنظیم، تدوین و عملیاتی کند، گفت: یکایک اعضای شورای پنجم کلانشهر اهواز در دوره رقابت های انتخاباتی وعده ها و شعارهایی را طرح کردند که مورد اقبال موکلین خود قرار گرفتند، بنابراین شهردار منتخب شورا نیز باید در جهت عملیاتی کردن این وعده ها برنامه خود را طراحی و اجرایی کند.

وی با اشاره به عقب ماندگی های کلانشهر اهواز نسبت به سایر کشورها گفت: کلانشهر اهواز دارای شاخص ها و ظرفیت های بالقوه و موقعیت سوق الجیشی و استراتژیکی کم نظیری قرار دارد. کمتر شهری در جهان سراغ دارید که 203 حلقه چاه نفت و با تولید یک میلیون بشکه نفت در روز را در دل خود جای داده باشد.

نائب رییس شورای اسلامی کلانشهر اهواز با اعلام اینکه خوزستان رنگین کمان قومیت هاست، تصریح کرد: تنوع قومی در کلانشهر اهواز یکی از پتانسیل های شهر اهواز است که آن را از سایر شهرها متمایز کرده است.

باباپور از محله  محوری به عنوان یکی از رویکردهای شورای پنجم یاد کرد و گفت: احداث فرهنگ سراها و سرای محله در مناطق مختلف اهواز در اولویت این شورا قرار دارد.

 کلانشهر اهواز در دوره گذشته از ریل توسعه خارج شده بود

باباپور با اشاره به سوابق و تجارب کتانباف در مدیریت شهری، اظهار کرد: شورای شهر اهواز با توجه به تجارب ارزنده و کارنامه نسبتا موفق کتانباف در سال های گذشته بار دیگر به او اعتماد کرده تا بتوانیم در کنار هم یک شهر آباد و توسعه یافته را بسازیم. متاسفانه کلانشهر اهواز در دوره گذشته از ریل توسعه خارج شده است. شهرداری اهواز به تنهایی قادر نخواهد بود عمران و آبادانی و توسعه شهر اهواز را اجرایی کند بلکه همه مسئولان استانی و ملی باید برای رسیدن به این هدف دست به دست هم داده و با وحدت رویه و عمل بتوانیم شاخص های توسعه در همه حوزه ها را در این کلانشهر ارتقا ببخشیم.

نائب رییس شورای اسلامی کلانشهر اهواز با اشاره به تدوین برنامه 5 ساله کلانشهر اهواز توسط اساتید دانشگاه شهید چمران،گفت: برنامه های شهرداری اهواز بر اساس این برنامه تدوین و ملاک عمل قرار خواهد گرفت. این برنامه می بایست مطابق با وعده های انتخابی اعضای شورای شهر مورد بررسی قرار گیرد .  

هیچ کدام از جناح های سیاسی و اقوام استان موافق انتقال آب از سرشاخه های کارون جهت مصارف غیر شرب نیستند

باباپور با اشاره به جلسه اخیر این شورا در خصوص انتقال آب کارون که با حضور آیت الله حیدری نماینده مردم خوزستان  در مجلس خبرگان رهبری برگزار شد، گفت: مشکل آب خوزستان تنها مختص به کلانشهر اهواز نیست و اکثر شهرهای خوزستان با کمبود آب مواجه هستند. هیچکدام از جناح های سیاسی و اقوام استان موافق انتقال آب از سرشاخه های کارون جهت مصارف غیر شرب نیستند، خوزستان با بحران کمبود آب سالم شرب و کشاورزی مواجه است.

باباپور  ادامه داد: اجرای کامل طرح  550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری منوط به تخصیص آب لازم از سوی وزارت نیرو است، اگر خوزستان آب اضافی دارد چرا تاکنون وزارت نیرو جهت تخصیص آب  اجرای فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری اقدام نکرده است؟ باید برای آب رودخانه ی کارون برنامه جامعی داشته باشیم تا دیگران برای انتقال آن برنامه ریزی نداشته باشند و با کاری کارشناسانه برای مصرف آّب برنامه ریزی کرد. همچنین با دفاع منطقی، کارشناسانه و عالمانه مانع انتقال آب برای مصارف غیر شرب شویم . چرا که همه ی دولت ها در انتقال آب نقش داشتند و مربوط به دولت اصلاحات و اصولگرا نیست.

شهردار اهواز هر سه ماه یکبار موظف به ارائه گزارش به شورای شهر شده است

نائب رییس شورای اسلامی کلانشهر اهواز در خصوص عملکرد سه ماهه شهردار اهواز، خاطرنشان کرد: شهردار اهواز را موظف کردیم که هر سه ماه یکبار گزارش تفصیلی خود از عملکرد شهرداری و سازمان های تابعه را به شورای شهر ارائه دهد. 

وی به ضرورت تعامل شهرداری اهواز با رسانه ها اشاره کرد و گفت: در سایه تعامل سازنده با رسانه ها است که شهرداری و شورای شهر اهواز می توانند در بهبود شرایط موجود به موفقیت دست پیدا کنند، رسانه های استان می توانند یار چهاردهم شورای شهر باشند.

اعلام آمادگی شوای شهر اهواز برای برگزاری جلسه به منظور بررسی معضلات و مسائل رسانه های استان با شهرداری اهواز

نائب رییس شورای اسلامی کلانشهر اهواز در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران، در خصوص طرح مسائل و مشکلات مطبوعات در شورای شهراهواز، بیان داشت: شورای شهر اهواز آمادگی خود را برای برگزاری جلسه اختصاصی با نمایندگان مطبوعات استان به منظور بررسی مشکلات، چالش ها و شنیدن انتقادات آنان در خصوص مسائل شهرداری و مدیریت شهری اعلام می دارد.

لزوم تعیین شاخص ها و دستورالعمل ها در خصوص کمیته انتصابات در شهرداری

باباپور در خصوص تشکیل کمیته ی انتصابات در شهرداری اهواز گفت: شهردار اهواز اخیرا اقدام به تشکیل انتصابات در شهرداری کرده است و بر اساس مصوبات این کمیته عزل و نصب ها در شهرداری اهواز صورت خواهد گرفت. لازم است برای این کمیته شاخص ها و دستورالعمل هایی نیز تدوین شود. این کمیته بر اساس شاخص ها و تخصص ها نسبت به انتصابات مبادرت کند و بر اساس آن ها مصادیق را تعیین کند.

وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: می بایست، اساس انتصابات در شهرداری اهواز به گونه ای باشد که  مدیران کارآمد و با انگیزه جای خود را به مدیران ضعیف، ناکارآمد و بدون برنامه بدهد. مدیرانی باید در شهرداری در مصدر امور قرار بگیرند که دارای شاخص ها و تجارت کافی و تخصص و قدرت تصمیم گیری در شرایط بحرانی را داشته باشند.

بابا پور، تصریح کرد: نباید انتظار داشت با انتصاب شهردار در مدت کوتاه تمامی معضلات و نارسایی ها مرتفع شود. در این مدت اندک که از زمان انتصاب شهردار کتانباف می گذرد شاهد تلاش های شبانه روزی و فعالیت ها مستمر و تحرک بخشی به مدیران زیر مجموعه ی شهرداری و فعال شدن پروژه های عمرانی در سطح شهر اهواز بوده ایم. همچنین شاهد از سر گیری پروژه هایی که دردوره ی مدیریت شهری سابق به حالت تعطیل درآمده بودند بوده ایم، همچنین پارک ربیع اهواز نیز احیا شد، پروژه قطار شهری که چند سالی متوقف شده بود بار دیگر فعالیت خود را آغاز کرده است. بیش از سی خیابان در کوی مهدیس آماده اسفالت می باشد و  پروژه ی تقاطع غیر همسطح چهار شیر(شهید بندر) با سرعت خوبی پیش می رود.

بودجه اهواز تنها 640میلیارد تومان

نائب رییس شورای شهر اهواز درپاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص ضرورت ایجاد منابع پایدار برای شهرداری اهواز گفت: در سال 88 بودجه شهرداری شیراز و شهرداری اهواز در یک ردیف قرار داشت ، اما اکنون بودجه شهرداری شیراز به سه هزار میلیارد تومان رسیده، در حالی که اهواز 640 میلیارد تومان است. همچنین می بایست برای ایجاد منابع پایدار صنایع بزرگ موجود در اطراف شهر نسبت به اجرای تعهدات خود اقدام کنند. 

باباپور ادامه داد : در سال گذشته شهرداری تبریز موفق شد با جذب سرمایه گذار بخش خصوصی و مشارکت سرمایه گذاران در شهرداری 2 هزار میلیارد تومان در آمد داشته باشد این در حالی است که شهرداری اهواز در بخش مشارکت خصوصی در دوره گذشته موفق به جذب حتی یک هزار تومان در این حوزه نشد. اهواز شرایط و ظرفیت خوبی برای سرمایه گذار در حوزه های مختلف خدماتی، گردشگری، اجتماعی و عمرانی دارد.

وی ادامه داد: شرکت مناطق نفت خیز جنوب با وجود 603 حلقه چاه در اهواز اما از پرداخت عوارض بهره برداری و آلایندگی به شهرداری اهواز سر باز می زند. 65 درصد از درآمد ناخالص ملی کشور از خوزستان استحصال می شود. در حوزه ی گردشگری و استفاده از سواحل کارون تا کنون اقدام مناسبی صورت نگرفته است.

وی یکی از معضلات شهر اهواز را عدم اجرای مدیریت واحد شهری دانست و گفت : یکی از چالش های موجود در شهراهواز عدم واگذاری اختیارات لازم به شهرداری جهت عمران ساحل کارون است، در حال حاضر رودخانه ی کارون متولی مشخصی ندارد و سازمان های مختلفی در این زمینه تصمیم گیرنده هستند. روزانه 400 هزار متر مکعب فاضلاب به رودخانه ی کارون سرازیر می شود.

بابا پور، بیان داشت: از زمان احداث تصفیه خانه شرق اهواز قریب 10 سال میگذرد اما این پروژه هنوز به بهره برداری نرسیده است. اگر تصفیه خانه شرق اهواز مورد بهره برداری قرار گیرد، حدود 210 هزار متر مکعب فاضلاب جهت تصفیه به این تصفیه خانه وارد می شود و شاهد این رقم فاضلاب به رودخانه کارون نخواهیم بود.

با جذب کامل اعتبارات فاضلاب شاهد تحولی عظیم در حوزه آب و فاضلاب خواهیم بود

وی ادامه داد: با تلاش استاندار خوزستان قریب یک هزار و 650 میلیارد تومان اعتبار جهت ساماندهی معضلات آب و فاضلاب در استان اختصاص پیدا کرده که سهم شهرستان اهواز قریب 800 میلیارد تومان است. اگر این اعتبار به طور کامل به شهر اهواز اختصاص پیدا کند شاهد تحولی عظیم در حوزه آب و فاضلاب خواهیم بود.

نائب رییس شورای شهر اهواز از افتتاح فاز اول پروژه قطار شهری اهواز در اوایل سال آینده خبر داد  و گفت: این پروژه نیز به عنوان یکی از اولویت های شورای شهر اهواز به تازگی با تلاش های استاندار خوزستان و شهردار اهواز جان تازه ای گرفته است.

باباپوردر پایان اظهار کرد: به دلیل کمبود اعتبارات شهردار قادر به تعریف پروژه های جدید نیست و اولویت نخست شهرداری تکمیل پروژه های عمرانی، فرهنگی، خدماتی موجود می باشد. در حال حاضر در هر منطقه 30 تا 40 پروژه در حوزه های مختلف در حال اجراست که می بایست در زمان بندی مشخصی مورد بهره برداری قرار گیرد.
Histats.com START (standard) Histats.com END