آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      

اختتامیه جشنواره سینما حقیقت در سینما نفت آبادان گرچه با تقدیر باشکوه مردم از ناصر تقوایی و حمایت ضمنی از اقدام سازمان منطقه آزاد اروند به عنوان متولی مراسم، همراه بود اما تحت تاثیر مخالفت های برخی مقامات مذهبی آبادان و ظاهرا به اشاره فرماندار شهر، با قطع ناگهانی سخنان تقوایی از سوی مجری برنامه، در میان بهت و اعتراض مردم پایان یافت.

به گزارش فیدوس، پنج شنبه شب آیین اختتامیه جشنواره سینما حقیقت در حالی با تاخیر 45 دقیقه ای آغاز و راس ساعت مقرر تمام شد که از روز گذشته حاشیه های مخالفت برخی مقامات مذهبی محلی و استانی با بزرگداشت ناصر تقوایی بر جشنواره سایه افکنده بود. هرچند که مجری ناموفق برنامه تمام سعی خود را کرد تا حال و هوای جشنواره فیلم را از مراسم دور کند و به جبهه و جنگ و سنج و دمام و حرف های نوستالژیک در مورد آبادان بپردازد اما حضور هماهنگ گروه 20 نفره خواهران محجبه که مدام با صدای بلند صلوات می فرستادند و عاقبت در هنگام سخنرانی ناصر تقوایی سالن سینما را ترک کردند، نمایانگر فضای مشوش فرهنگ و سیاست در آبادان شد.

اکثریت مردم اما، بی اعتنا به رفتار مخالفان دقایق طولانی ایستادند و از تقوایی، این افتخار آبادان و نیز همراهانش هنرمندش از جمله داریوش ارجمند و دیگر مستندسازان حاضر در جشنواره تقدیر کردند. در ابتدای مراسم که با حضور بعضی از مقامات شهری از جمله دکتر دهدشتی، ایلخاص زاده فرماندار، چنانی جانشین سپاه و دکتر نشان مشاور فرهنگی استاندار همراه بود،  طباطبایی نژاد، رییس مرکز سینمای مستند و تجربی کشور از افتخار حضور در آبادان به عنوان شهر فرهنگ و هنر سخن گفت و سپس نعمت زاده معاون فرهنگی سازمان منطقه آزاد اروند از اهتمام این سازمان برای تداوم برنامه های فرهنگی و هنری در منطقه خبر داد. او به صراحت تاکید کرد: این جشنواره پایان کار نیست، آغاز راه است.

سپس از یکی از سرداران جنگ تحمیلی که پیش تر جلوی دوربین یک مستندساز آبادانی ایستاده بود تقدیر شد.

پنج داور محلی جشنواره شامل بهزاد وزیری، محمد مرادی، عباس امینی، دانش اقبالشاوی و محمودرضا ثانی روی سن آمدند و برگزیدگان جشنواره را معرفی کردند. سپس اقبالشاوی از داریوش ارجمند درخواست کرد برای حضار صحبت کند، سخنانی که بیشتر آن تجلیل از ناصر تقوایی به عنوان یکی از مفاخر سینمای ایران بود. ارجمند به مردم آبادان گفت: خوش به حالتان که تقوایی همشهری شماست.

او بود که تقوایی را  به روی صحنه فراخواند و مردم به استقبال از او ایستادند و احترامش کردند. تقوایی که با بغض سخن می گفت، حتی لحظه ای که خواهران محجبه در سکوت سالن را ترک کردند خم به ابرو نیاورد، از خاطراتش از آبادان گفت، از آرزوی کودکیش برای ساختی فیلمی که در این سالن (سینما نفت) نمایش پیدا کند، از اینکه قصد کرده عکس تاریخی خود از خرابه های پالایشگاه آبادان را به موزه این شهر یادگار بدهد.

اما تقوایی هنوز حرف های بسیار برای گفتن داشت و جماعت حاضر در سالن مشتاقانه نشسته بودند که مجری مراسم  یکباره به میان حرف استاد آمد و با قطع سخنان او، ظاهرا به اشاره فرماندار، پایان مراسم را اعلام کرد. تقوایی هیچ نگفت با همان بغض که بالای سن رفته بود، به اضافه لبخندی از سن پایین آمد. در تمام مدتی که تقوایی سخن می گفت اسماعیل زمانی، مدیرعامل منطقه آزاد اروند کنارش ایستاده بود و شرمگین از رفتارهای نابخردانه در سکوت فرو رفته بود. اما مردم بهت زده همهمه اعتراضشان بلند شد، خانم روزنامه نگاری که به گفته خودش دو سال بود از این شغل استعفا کرده و سکوت کرده بود، به سخن آمد و از رفتار مجری جلسه در قطع سخنان ناصر تقوایی و رفتارهای توهین آمیز به ساحت هنر و هنرمندان انتقاد کرد. داریوش ارجمند هم از اینکه سخنان تقوایی ناتمام ماند ناراحت بود. حرف همه جماعت معترض در مراسم بزرگداشت ناصر تقوایی را یک جوان از انتهای سالن نفت فریاد زد:" ما برای شنیدن تقوایی همیشه وقت داریم". اما تقوایی با بغضی فروخفته و لبخندی بر لب در حالیکه به احترام مردم دست هایش را تکان می داد از سالن خارج شد.

بعضی ها می پرسیدند چرا جشنواره ای که در تهران برگزار شده در آبادان حرام است؟ یکی از مستندسازان مهمان جشنواره هم بیرون سالن سینما گفت: "اتفاقات برنامه ریزی شده بود، اما مهم اینست که جشنواره برگزار شد. مهم هنر است که می ماند." 

مخالفان برنامه های فرهنگی و هنری در آبادان، گرچه نتوانستند این بار چون گذشته مراسم را به تعطیلی بکشانند؛ اما پیامشان را به روشنی دادند.

 

انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ابادانی 5
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۸
0
0
نتیجه 8سال دوری از فرهنگ وهنر اینجا خودش زا نشان می دهد خاموش کردن ناصر خان تقوایی ان هم در ابادان پیام بدی است برای هنرمندان ابادان
کارمند منطقه آزاد
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۸
0
0
با سلام ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری این جشنواره، از آقای زمانی تقاضا داریم تا به منظور جلوگیری از تکرار این گونه مسائل دستور تکمیل سالن همایش های منطقه آزاد را صادر فرمایند. تااینگونه برنامه های فرهنگی در داخل منطقه آزاد بدون دخالت افراطیون برگزار گردد.
محمدرضا
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۸
0
0
کمی انصاف داشته باشید . حدود یکصد نفر سالن را ترک کردند چرا ادعا دارید بیست نفر خواهر محجبه . مگر شما با چادر مشکل دارید. مگر خواهرانی که سالن را به عنوان اعتراض بهمراه سایرین از بدون سر و صدا خارج شدند انسان نمبودند . نکند اگر شعار می دادند شما خوشحالتر میشدید چون حداقل سوزه خوبی به دست می اوردید.
عاشق سینما
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۸
0
0
با این حرکت کار آقای زمانی و همکارانش در منطقه آزاد اروند بسیار سخت است . مردم باید حمایت خودشون رو از این برنامه ها اعلام کنند تا کسانی به نام آبادانی آبروی شهر رو نبرن
رسول
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۸
0
0
جناب محمدرضاعزیز . بفرمائید این دوستان به چه چیز این برنامه اعتراض داشتند ؟ به گرامیداشت یاد و خاطره شهدا ؟ به عزاداری و دمام زنی به یاد سرور و سالار شهیدان ؟ به تقدیم اغلب تندیس ها و جوایز به شهدای مظلوم این شهر . به چه چیز اعتراض داشتند ؟ و ذکر یک نکته . جشنواره علی رغم تمام این چالش ها به نحو احسن برگزار شد . دست تک تک دست اندرکاران این برنامه درد نکنه . حالا این وسط عده ای می خواستند شنیده شوند و تیترهای هفته نامه هایی چون یالثارات و 9 دی رو به خودشون اختصاص بدهند اشکالی ندارد . مهم این بود که یک جشنواره ی فرهنگی هنری در شهر علی رغم تمام مخالفت ها برگزار شد . و دقایقی توانستیم در محضر اساتید هنر باشیم . به دوستان مخالف هم توصیه می کنم بروید فیلم مستند ( اربعین ) را ببیند تا اندکی از ناصر تقوایی شناخت داشته باشند .
سروش
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۸
0
0
واقعا جای تاسف داره... الان مدتیه بصورت سازماندهی شده و برنامه ریزی شده دارن سلایق و عقاید خودشون رو تحمیل میکنن و براشون فرقی نداره چه چهره ای از آبادان و آبادانی رو دارن به همه کشور نشون میدن.خبر ناتمام موندن صحبتهای تقوایی در آبادان روی تموم خبرگزاریها و سایتها هست. کجای دین و ادب و اخلاق این حرکتهای کذایی و زشت رو تایید میکنه.
سعید
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۸
0
0
منم كاملا با نظر آقایی كه گفته كارمند منطقه آزاد موافقم،نمیدونم این كج سلیقگی ها تا كی ادامه داره تا كی میخواین با ابن كارها توی چشم باشید به چه قیمت. ای كاش بتونیم كاری كنیم این قشر از افراد نظرشون رو نظر ما ندونن چون نظر ما غیر از اونهاست
عبدالشهید جلوه
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۸
0
0
ناصر تقوایی عزیر بدان تومایه افتخار آبادان و آبادانی هستی . حساب مردم فرهیخته و اهل فرهنگ و فرهیختگان آبادان را از کسانی که نگذاشتند حرف بزنی جدا بدان . ما عاشق تو هستیم و به تو افتخار می کنیم . تا بازمانده ی نسل بزرگان و فرهیختگان آبادان هستی که اگر بودند این حال و روز آبادان نبود . این وضع فرهنگ و ادب و هنر آبادان نبود . اما افسوس و صد دریغ که ما قدرت را نمی دانیم و تورا نمی شناسیم .
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END