آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۱۹۷۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۷
استاندار خوزستان گفت: اگر اعلام می کنیم اهواز کلانشهر است، باید استانداردهای رفاهی برای یک کلانشهر را داشته باشد.
به گزارش فیدوس: غلامرضا شریعتی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: قبلا قولی به مردم منطقه سیاحی اهواز داده بودیم که امروز پروژه عملیات اجرایی فاضلاب در این منطقه را کلنگ زنی کردیم؛ همچنین در مذاکرات با رئیس جمهور مهمترین مشکل استان را آب شرب و فاضلاب اعلام کردم که پروژه عظیمی با اعتبار مورد نیاز ۱۰ هزار میلیارد تومان تعریف شد و دولت با تعهد قبول کرد تا این کار را انجام دهد.

وی افزود: کار در حال عملیات است و طرح آبرسانی غدیر با سرعت در حال پیشرفت هست؛ هرچند این طرح از قبل بوده ولی چند سال راکد مانده بود ولی بعد از دستور رئیس جمهور این طرح سرعت بیشتری به خود گرفت.

استاندار خوزستان تصریح کرد: کارهای اداری اجرای طرح های آبرسانی در شمال شرق استان در شهرهای ایذه، رامهرمز، صیدون، قلعه تل و باغملک روبه اتمام است؛ منتظر اعلام نتیجه هیئت نروژی طی هفته آینده هستیم تا در صورت آمادگی کار شروع و در غیر این صورت شرکت دوم شروع به کار کند. روال اداری آن در بانک مرکزی و سازمان سرمایه گذاری طی شده است.

شریعتی بیان کرد: در زمینه فاضلاب یک سری بحث خطوط انتقال درون شهری است که از آن جمله می توان به همین پروژه امروز اشاره کرد؛ باید چنین پروژه هایی را از محل اعتبار عمومی انجام دهیم.

وی ادامه داد: یک سری کلکتورها و تصفیه خانه های فاضلاب داریم که آنها را می توان از طریق جذب منابع خارجی انجام دهیم. اکنون کارهای خطوط انتقال فاضلاب در مناطقی مثل کوی سیاحی، سلیم آباد، عین دو، ملاشیه و فرسودگی خطوط انتقال در مراکز شهر را به صورت همزمان انجام می دهیم.

استاندار خوزستان عنوان کرد: اجرای طرح کلکتورها و تصفیه خانه را نیز به سمت فاینانس خارجی می بریم تا همزمان با طرح های انتقال فاضلاب به سرانجام برسد؛ تصفیه خانه شرق اهواز آماده افتتاح است و پیشرفت بالای ۹۰ درصد دارد.

شریعتی با اشاره به اینکه تصفیه خانه غرب اهواز و کلکتورها با استفاده از تأمین منابع خارجی تا حدود زیادی پیشرفت داشته و امیدوار به اجرای فاینانس هستیم، تأکید کرد: باید به سمت عدالت در خدمات رسانی در سطح منطقه پیش برویم چون نمی توان یک مناطقی را با برخوداری از امکانات و شرایط لازم برای زندگی سالم در کنار مناطقی از کلانشهر داشته باشیم که از بدیهی ترین امکانات محروم باشند.

وی ادامه داد: این خلاف عدالت است که میزان برخورداری مناطق از امکانات و شرایط لازم برای زندگی متفاوت باشد چون در این صورت مطابق با استانداردهای یک کلانشهر نیست، یعنی اگر اعلام می کنیم اهواز کلانشهر هست باید استانداردهای رفاهی برای یک کلانشهر را داشته باشد.

استاندار خوزستان گفت: باید به تمام مناطق حاشیه شهر اهواز این خدمات عمومی ارائه و کارهای زیرساختی هم برای آن انجام شود. یعنی این مناطق از نظر زیرساختی باید شرایط مشابه با سایر مناطق داشته باشند و برق آنها اگر مشکلی دارند در کنار آب شرب و فاضلاب حل و به سمت اجرای عدالت در این مناطق حرکت کنیم تا رضایتمندی مردم افزایش پیدا کند.

وی یادآور شد: فرهنگ زیست به تدریج در تمام مناطق اهواز باید ارتقا پیدا کند تا استانداردها، رفاه و امکانات لازم را برای مردم داشته باشیم. در حوزه شهرداری که اهالی این منطقه گلایه دارند نیز دغدغه ها به شهرداری منتقل شده است.

استاندار خوزستان اظهار کرد: روز گذشته جلسه ای برای بررسی مشکلات کوی مهدیس برگزار شد که کار بین بخشی خوبی انجام و تمام دستگاه ها برای خدمات رسانی به مردم این منطقه ورود داشته و با سرعت خوبی اقدام کردند. اگر مهدیس پایلوت موفقی در اهواز باشد ما در این شهر ۱۷ منطقه داریم که همه آنها باید به این سمت حرکت کنند.

همه مسئولان باید وارد کار شوند

شریعتی اضافه کرد: همه مسئولان اجرایی باید برای ارائه خدمات عمومی دست به دست هم دهند تا رضایتمندی مردم افزایش پیدا کند؛ البته در عین حال از مردم هم انتظاراتی در زمینه شرایط زندگی و همکاری با دستگاه ها از جمله شهرداری داریم که بعد از اثبات برادری خود این انتظارات هم بیان می شود.

وی ابراز امیدواری کرد: انشاالله این طرح فاضلاب کوی سلیم آباد، سیاحی و قسمتی از مندلی که حدود ۱۱ کیلومتر است و با اعتباری بالغ بر ۹ میلیارد تومان و در بازه زمانی یک سال پیش بینی شده نیز در زمانبندی مشخص اجرا شود.

استاندار خوزستان یادآور شد: به معاون عمرانی استانداری و مدیرعامل آبفای اهواز تأکید می کنم که بر این پروژه نظارت شود تا کار پیشرفت داشته باشد و طبق برنامه زمانبندی پیش برود؛ انشاالله طبق برنامه کار مناطق دیگر را نیز انجام دهیم.

شریعتی با اشاره به اینکه طرح آب غدیر در حال پیشرفت است، گفت: دولت ۴۶۵ میلیارد تومان پول برای این طرح به سازمان آب و برق خوزستان اختصاص داده است.

وی بیان کرد: تعهد ما در طرح غدیر برای سال جاری یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است که ۹۰ میلیارد تومان آن از منابع داخلی آب و برق، ۱۲۰ میلیارد تومان منابع پیمانکار یعنی قرارگاه خاتم الانبیا و مابقی هم از منابع استانی است.

استاندار خوزستان ادامه داد: ما تاکنون ۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص دادیم و یک سری تجهیزات مثل لوله هم باید از سمت استانداری به آنها اهدا شود که با تفاهمنامه بانک سپه این کار در حال انجام است.

شریعتی عنوان کرد: در طرح غدیر از تعهدات ما در سال جاری ۲۰۰ میلیارد تومان باقی مانده که سعی می کنیم با مذاکرات انجام شده از طریق اوراق مشارکت آن را تأمین کنیم. اگر این ۲۰۰ میلیارد تومان محقق شود کل تعهد دولت در این شرایط سخت محقق می شود.

دولت توان تامین اعتبار ندارد

وی ادامه داد: دولت توان تأمین اعتبارت پروژه های خیلی لازمی در کشور را ندارد ولی اهتمام دولت به خوزستان با تمام این مشکلات و سختی ها در تأمین اعتبار آب و فاضلاب خوزستان به طور جدی ایستاده و به عنوان اولویت به آن نگاه می کند.

استاندار خوزستان تصریح کرد: با سخت ترین شرایط مالی دولت در بحث فاضلاب نیز کار طرح هایی که باید به فاینانس برود، در حال انجام است؛ دولت هفته گذشته ۱۷۰ میلیارد تومان برای آب و فاضلاب خوزستان در اختیار ما قرار داد که ۶۰ میلیارد تومان آن به اهواز و مابقی برای سایر شهرها در نظر گرفته شد.

شریعتی اضافه کرد: دولت روحانی برای بحث آب و فاضلاب خوزستان به طور ویژه و مثل پرداخت حقوق به آن نگاه می کند؛ دولت به هیچ پروژه ای در کشور اینقدر متعهد نیست و امیدواریم که مردم طمع این خدمات را بچشند.

وی در ارتباط با ساماندهی ورود فاضلاب به کارون گفت: طرحی را مدیرعامل آبفای اهواز برای ساماندهی فاضلاب به ما ارائه داده ولی حقیقتا این کار نیازمند اجرایی شدن ریشه ای و کامل کلکتورها و راه اندازی تصفیه خانه ها است؛ تصفیه خانه شرق ظرف چند ماه آینده راه اندازی می شود، البته کلکتورها آنجا کامل نیست و قسمتی زیادی از فاضلاب را به تصفیه خانه منتقل می کند ولی باز هم قسمتی از آن به کارون می ریزد.

استاندار خوزستان در پایان با تأکید بر اینکه باید بحث فاینانس کالکتورها اجرا شود، گفت: با اجرای طرح ارائه شده، مدیرعامل آبفای اهواز در حوزه ساماندهی سرریز فاضلاب به کارون که ۱۸ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، می توان ۳۵ تا ۴۰ درصد فاضلاب ورودی به کارون را کاهش و به سمت تصفیه خانه ها هدایت کنیم تا تمام کلکتورها اجرا شود.
Histats.com START (standard) Histats.com END