آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۱۴۱۰
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۷
جشنواره ها یکی از راه های رونق اقتصادی در مناطق آزاد
بازارهای موجود در این منطقه نتوانسته است بعد از سال ها ، رونقی را که مردم انتظار داشتند را ایجاد کند و کسبه این بازارهر یک در راه رسیدن به رونق اقتصادی پایدار در منطقه آزاد اروند با مشکلاتی دسته پنجه نرم می کنند. جشنواره خرید به منظور رونق بازار های تجاری منطقه آزاد اروند به مدت 16 روز در آبادان و خرمشهر برگزار می شود .

سعاد سودانی زاده/
به گزارش فیدوس: بازار های ته لنجی در مناطق مرزی به ویژه آبادان و خرمشهرکه به عنوان منطقه آزاد اروند معروف است بخشی از تجارت محلی این مناطق محسوب می شود. به منظور رونق اقتصادی و افزایش چرخه های  مالی و پولی در بازارهای مرزی "کالای همراه مسافر"  مطرح شده است.
کالاهایی که تعرفه گمرکی آنها بخشیده شده و قرار است مزیت بازار های منطقه آزاد برای ساکنین آن منطقه باشد.
 این بازار ها می بایست با قیمتی پایین تر از قیمت های مصوب کشوری در مناطق آزاد و مناطق مرزی عرضه شوند و به نوبه خود یکی از جاذبه های گردشگری اقتصادی را در شهر های منطقه آزاد فراهم کنند.
در چشم انداز کلان مناطق آزاد ، رونق اقتصادی در شهر های مرزی سبب جاری شدن سرمایه های کشوری و بین المللی به بازارهای مرزی می شود.
چرخ اقتصاد این شهر ها بر پایه بازار های محلی ، تهلنجی  و بازارهای کالای همراه مسافر می چرخد. 
منطقه آزاد اروند با داشتن بازار های متنوع و پاساژ های جدید سعی در ایجاد محیطی برای رونق کسب و کار اقتصادی ، تجاری و افزایش اشتغال دارد .

جشنواره ها یکی از راه های رونق اقتصادی در مناطق آزاد
بازارهای موجود در این منطقه نتوانسته است بعد از سال ها ، رونقی را که مردم انتظار داشتند را ایجاد کند و کسبه این بازارهر یک  در راه رسیدن به رونق اقتصادی پایدار در منطقه آزاد اروند با مشکلاتی دسته پنجه نرم می کنند. در مقایسه با مناطق آزاد کیش و ارس که همواره  در این مناطق ، جشنوار های مختلفی برگزار می شود منطقه آزاد اروند کمتر جشنواره ای  داشته که از سراسر کشور برای خرید به آنجا مراجعه نمایند . جشنواره خرید به منظور رونق بازار های تجاری منطقه آزاد اروند به مدت 16 روز در آبادان و خرمشهر برگزار می شود .

یکی از بازاریان ، که مغازه ای در خیابان ته لنجی دارد می گوید: اگر کالای همراه مسافربه بازار بیاید نه نیازی به انبار است و نه نیازی به گمرک ولی دیوانسالاری اداری کالاهای  ته لنجی را در انبار های گمرک توقیف می کند و هزینه های انبار گاهی سود را سربسر می کند.
 
اجناس ته لنجی  بدون عوارض گمرکی به بازار می آیند
مهدی وکیلی  ضمن اشاره به مشکلات موجود بر سر راه واردکنندگان اجناس ته لنجی ابراز می کند: اگر بتوانیم مسیر راه واردات کالاهای همراه مسافررا کمی هموار نموده و هزینه های عوارض طبق قوانین منطقه آزاد حذف شود بازار در شرایط بهتری قرار می گیرد.
وکیلی ابراز می کند:جشنواره خرید اگر بتواند خریداران را از شهر های مختلف ایران به منطقه آزاد اروند بکشد و خریداران از خرید خود رضایت داشته باشند موفق عمل کرده است.
«محسن آرام» یکی دیگر از بازارین ته لنجی می گوید:بازار تهلنجی یکی از جاذبه های شهرهای مرزی است که مردم شهر های دیگر برای خرید اجناس خارجی با قیمت کشورهای حاشیه خلیج به این بازار ها می آیند.
وی  می افزاید: مسیر هایی که گردشگران و مسافران را بتواند به بازاری منتهی کند در شهر دیده نمی شود و این ضعف باید از سر راه گردشگران برداشته شود تا بخشی از رونق اقتصادی به بازارهای جدید منطقه آزاد جاری شود.

جای  خالی تبلیغات و تابلو راهنما برای نشان دادن بازار های محلی
آرام تصریح  می کند: جای تبلیغات و تابلو های راهنما به سوی بازار های محلی ، کالای همراه مسافر در شهر خالی است.
یکی مسئولان مجتمع تجاری رفاهی بلریان، یکی از بزرگترین پاساژهای تجاری بندر خرمشهر، می گوید: مسئولان شهری نیز باید با برگزاری مراسم های شاد و مرفه برای بازدید کنندگان در بازار های ته لنجی، رونق از دست رفته را به این بازار ها برگردانند.
مدیر بازرگانی منطقه آزاد اروند  در مورد برنامه هایی که در جهت بهبود کسب و کار در منطقه آزاد اروند انجام شده است بیان می کند: با توجه به مشکلات بازاریان در منطقه آزاد اروند  و تقویت بازارهای کسب و کار یکی از اهداف برنامه های سازمان منطقه آزاد اروند است و در این راستا طرح جشنواره خرید به منظور بهبود کسب و کار و رونق بازار های منطقه آزاد اروند انجام می شود.
"جبار عبودزاده "بیان می کند: : گمرک جمهوری إسلامی ایران حدود ٣ماه است در مبادی خروجی این منطقه مستقر شده است اما این استقرار باید تکمیل کردد تا ساکنین مناطق آزاد نفع ان به طور ملموس تجربه کنند.
وی  می افزاید :کلیه اصناف منطقه آزاد اروند مانند بازار کنزالمال از مزایای معافیت گمرکی برخوردار هستند و می توانند از این معافیت استفاده کنند و 29 قلم کالای عنوان شده را بدونه گمرکی وارد بازار کنند.
وی با اشاره به فعالیات تجار و بازرگانان منطقه آزاد اروند  می گوید: تاکید ما به تجار و بازرگانان فعال در شهر های آبادان و خرمشهر این است که از مزایای این منطقه استفاده کنند و در صف تولید کنندگان ، صادر کنندگان و واردکنندگان فعالیت بسیاری داشته باشند و با رقابتی سالم بازار ها را رونق ببخشند.
وی اظهار داشت : برای رفع موانع و اجرای هرچه بهتر جشنواره خرید ، کارگروهی با حضور سازمان منطقه آزاد اروند،اصناف و اتاق های بازرگانی آبادان و خرمشهر تشکیل شده است .
مدیر بهبود محیط کسب وکار و توسعه رقابت سازمان منطقه آزاد اروند از برگزاری دو جشنواره تا پایان سال جاری خبر داد و گفت : با برگزاری این جشنواره ها به دنبال آن هستیم تا سرمایه گذاران بیشتری وارد این منطقه شوند.

Histats.com START (standard) Histats.com END